Vergilijus

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Publijus Vergilijus Maronas (žinomas kaip Vergilijus, 70 m. pr. m. e. Italijos šiaurėje, netoli Mantujos miesto – 19 m. pr. m. e.) – žymiausias romėnų rašytojas.

Valstiečio sūnus Vergilijus gimė 70 m. pr. m. e.. Vergilijus rašė lėtai, apgalvodamas kiekvieną eilutę ir paliko 3 kūrinius, iš kurių svarbiausias yra herojinis epas „Eneida”. Visą gyvenimą jis domėjosi graikų filosofų teorijomis ir svajojo, parašęs šią poemą, daugiau nieko nebekurti, o atsidėti filosofijai. Bet parašęs „Eneidą”, bet dar jos neišleidęs, Vergilijus išvyko į kelionę po Graikiją, kur, apžiūrėdamas vieno miesto griuvėsius, susirgo. Pargabentas į Italiją, jis 19 m. pr. m. e. mirė uoste, vos tik išneštas iš laivo.

Kūriniai[taisyti]

  • Bukolikos. „Bukolikose“ aprašomi idiliški ganyklų vaizdai, piemenų gyvenimo atspindžai.
  • Georgikos. Šioje poemoje Vergilijus išaukštino Italijos gamtą, sunkų žemdirbio darbą, nes troško, kad atsigautų pilietinių karų nuniokota jo tėvynės žemė. Poema buvo skirta jo globėjo Cilnijaus Meceno garbei.
  • Eneida. „Eneidoje“ Vergilijus pranašavo būsimą Romos didybę. Čia pasakojama apie Trojos karo karžygį Enėją, jo atkeliavimą į Italiją ir Romos valstybės įkūrimą.

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius.