Aureliano Dakija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Viduržemio Dakija)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Pavadinimas::Aureliano Dakija{{#set:Vardininkas=Aureliano Dakija}}
DACIA AURELIANA

Blank.png
 
Blank.png
 
Blank.png

271 – VI a.

Blank.png

Balkans 6th century.svg
Valstybė: Rytų Romos imperija
Diecezija (nuo 357 m.): [[Diecezija (nuo 357 m.)::Dakijos diecezija]]
Administracinis centras: Serdika

[[Kategorija:Šablonas:Country data Rytų Romos imperija istoriniai administraciniai vienetai]] {{#set:Page has default form=Istorinis administracinis vienetas}} Aureliano Dakija (lot. Dacia Aureliana) buvo Romos provincija, įkurta III a. pabaigoje, imperatoriaus Aureliano. Nors vadinosi Dakija, ji nebuvo istoriniame Dakijos regione, o apėmė šiaurės vakarinę Trakiją (dab. vakarų Bulgarija ir rytų Serbija).

Raida

Provincija buvo įkurta tarp 271 ir 275 m., kuomet Romos imperija galutinai atsisakė savo ambicijų kontroliuoti teritorijas į šiaurę nuo Dunojaus, istorinėje Dakijoje. Įsiveržus gotams, Dakijos provincija buvo panaikinta, o romėnų kolonistų ir romanizuotų dakų dauguma buvo perkelti į pietus nuo Dunojaus upės. Jiems iš trijų buvusių provincijų dalių (Žemutinės Mezijos, Aukštutinės Mezijos ir Trakijos) atskirta atskira provincija, kuri ir pavadinta Aureliano Dakija. Jos sostine tapo Serdika.

IV a. pradžioje, valdant Diokletianui, Aureliano Dakija padalinta į dvi dalis. Šiaurinė dalis vadinta Paupio Dakija (lot. Dacia Ripensis, gr. Δακία Παραποτάμια), ir jos sostinė buvo Ratiarija. Pietinė dalis vadinta Viduržemio Dakija (lot. Dacia Mediterranea), ir jos sostine liko Serdika.

Abi Dakijos priklausė Dakijos diecezijai (kartu su Aukštutine Mezija, Prevalitana ir Dardanija). Jos ribojosi su Makedonijos diecezija pietuose ir Trakijos diecezija rytuose. IV–V a. provincijos buvo klestinti Rytų Romos imperijos pasienio teritorija. 440 m. jas nusiaubė hunai, o 586 m. – Avarų kaganatas.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+102-0=102 wiki spaudos ženklai).