Vilhelmo kanalas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Vilhelmo kanalas žiemą, ties Dreverna
Minija ir Vilhelmo kanalas

Vilhelmo kanalas arba Karaliaus Vilhelmo kanalas (arba Klaipėdos kanalas) – 18651873 m. prancūzų karo belaisvių rankomis iškastas kanalas, tiesiogiai sujungęs Klaipėdos uostą ir Miniją (o per ją ir su Nemunu), šitaip aplenkiant Kuršių marias. Kanalo ilgis 23 km, plotis 28–30 m, vidutinis gylis 1,7 metro.

Kanalo pradžia yra ties Lankupiais, ties Klaipėdos ir Šilutės rajonų riba, kur kanalas atsišakoja iš Minijos, tada eina į šiaurės vakarus, pro Dreverną, galiausiai pasiekia Klaipėdą, kur susijungia su Malkų įlanka ties konteinerių terminalu ir „Vakarų laivų gamykla“. Yra hidrogeologinis draustinis. Aplink pietinę kanalo dalį plyti dirbami laukai, vidurinė dalis eina per pelkėtas vietoves (Tyrų pelkė), šiaurinė dalis kerta Kliošių mišką.

Gyvenvietės prie kanalo: Lankupiai (Šilutės raj.), Lankupiai (Klaipėdos raj.), Kiošiai, Kalviškiai, Svencelė, Venckai, Jokšai, Dreverna, Pjauliai, Klišiai, Kairiai, Klaipėda.

Istorija

Kanalą buvo planuojama tiesti dar XVIII a. viduryje, tačiau dėl finansinių sunkumų projektas atidėtas. Tuo metu Nemunu į Klaipėdą buvo plukdoma vis daugiau medienos, o vėjuotoje Ventės rago akvatorijoje neretai sieliai būdavo išblaškomi ir dėl to medienos pirkliai patirdavo nemažų nuostolių. Siekiant apeiti Kuršmares ir nuspręsta Miniją ties Lankupiais sujungti su Klaipėdos uostu.

Kanalas pradėtas tiesti 1863 m., darbai truko apie 10 metų. Vandens lygio skirtumams pašalinti kanalo pradžioje pastatytas šliuzas (Lietuvos technikos paminklas). 19021904 m. kanalo krantai sujungti dešimčia lengvų metalinių tiltų.

Kanalas pavadintas tuometinio Vokietijos kaizerio Vilhelmo I vardu. Kasant kanalą daug prancūzų karo belaisvių žuvo, todėl jiems pastatytas paminklas prie kanalo žiočių.

Šaltiniai

Galerija


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 82% (+2906-0=2906 wiki spaudos ženklai).
  • Aloyzas Rapševičius – redaktorius – 18% (+642-5=637 wiki spaudos ženklai).