Vitebsko vaivadija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Vitebsko vaivadija
Vaivadijos herbas
Vaivadijos herbas
Žemėlapis
Vaivadija LDK žemėlapyje (raudona)
Pavaldus: LDK
Vaivadijos centras: Vitebskas
Pavietų skaičius: -
Vaivados: Vitebsko vaivada
Vitebsko vaivadija Abiejų Tautų Respublikos žemėlapyje

Vitebsko vaivadija – (lenk. Województwo witebskie, lot. Palatinatus Vitebsciensis) – nuo 1503 m. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės, o 1569-1772 m. ir Abiejų Tautų Respublikos administracinis teritorinis vienetas. Sostinė Vitebskas, plotas 24 600 km².

Vaivadijos herbas - rudas Vytis baltame lauke.

Istorija[taisyti]

Vitebskas iki XII a. priklausė Polocko kunigaikštystei, vėliau buvo savarankiška kunigaikštystė, o nuo XIII a. žemes pradėjo valdyti Lietuvos kunigaikščiai. 1325 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Algirdas, vedęs Vitebsko kunigaikštytę Oną, galutinai prijungė Vitebsko žemes prie Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir jos buvo valdomos Didžiojo kunigaikščio paskirtų vietininkų. 1503 m. Aleksandras Jogailaitis įsteigė Vitebsko vaivadiją.

1667 m. Rusijai užėmus Smolenską, prie vaivadijos prijungta Oršos žemė. Po Pirmojo Abiejų Tautų Respublikos padalijimo 1772 m. Vitebsko vaivadijos teritorija, išskyrus Oršos žemę, atiteko Rusijai. Tačiau į Lietuvą pasitraukę vaivadijos pareigūnai toliau vykdė savo funkcijas, dirbdami Minske. Bajorų seimeliai buvo renkami iki 1795 m. Vaivadijos bajorų svarbiausia giminė buvo Sapiegos, kurie nuolat turėjo absoliučią daugumą visuose renkamuose ir skiriamuose postuose.

Vitebsko vaivadija dėl nedidelio gyventojų skaičiaus į pavietus padalyta nebuvo. Pagrindiniai miestai: Vitebskas, Orša. Visuotinis bajorų šaukimas į karo tarnybą vyko Vitebske.

Atstovavimas[taisyti]

Vitebsko vaivadiją Abiejų Tautų Respublikos senate atstovavo Vitebsko vaivada ir Vitebsko kaštelionas. Krašto seimelis, posėdžiaudavęs Vitebske, rinkdavo du atstovus į Abiejų Tautų Respublikos Seimą ir du deputatus į Lietuvos Tribunolą.

Vaivada[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Vitebsko vaivada.

Pirmasis Vitebsko vaivada buvo Jonas Sapiega.

Vitebsko vaivadą skirdavo karalius, tačiau skirtingai nuo daugelio kitų vaivadijų, tik iš bajorų seimelio pasiūlytų kandidatų ir jis pareigas paprastai eidavo iki gyvos galvos. Vaivada buvo aukščiausias valstybinės valdžios pareigūnas vaivadijoje, vaivadijos bajorų vadas ir vaivadijos bajorų pašauktinių kariuomenės vadas. Jo kompetencijai buvo priskirti administracijos, karo ir teismo reikalai. Jis taip pat rūpinosi vaivadijos miestų, apsauga ir tvarka, prižiūrėjo jų matus, saikus ir kainas. Vaivados jurisdikcijai priklausė ir miestų žydų bendruomenės.

Vaivada buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Ponų tarybos narys, o nuo 1569 m. Abiejų Tautų Respublikos senato nuolatinis narys. Senate Vitebsko vaivada turėjo dvidešimt penktą pagal rangą pasauliečių poziciją.


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4478-0=4478 wiki spaudos ženklai).