Volokolamskas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką

Šablonas:City/RUS Volokolamskas (rus. Волоколамск) – miestas Rusijoje, Maskvos srityje, 98 km į vakarus nuo Maskvos, netoli Lamos upės; rajono centras. Greta miesto eina plentas „Baltija“, taip pat keliai į Tverę, Ruzą, už 5 km nuo miesto yra geležinkelio stotis prie Maskvos–Rygos kelio. Maisto (konservų, konditerijos, pieno), chemijos, medienos apdirbimo pramonė.[1] Veikia liaudies teatras, kultūros namai, biblioteka.

Volokolamskas garsus architektūros paveldu: išlikęs kremlius, kurį sudaro Kristaus Prisikėlimo soboras (XV a.), Šv. Nikolajaus soboras (XIX a.), varpinė (XVIII a.). Taip pat yra XVI a. Šv. Dievo Motinos cerkvė, XVII a. Šv. Petro ir Povilo, Šv. Mergelės Marijos paguodos cerkvės. Už 16 km yra Šv. Josifo Volockio vyrų vienuolynas – XV a. architektūros paveldo kompleksas.

Istorija[taisyti]

1135 m. Laurentijaus metraštyje minima Voloko prie Lamos (Волок на Ламе) gyvenvietė. Pavadinimas kilo nuo čia buvusios valkos tarp Vološnios ir Lamos upių. Tai buvo svarbus prekybinis taškas pakeliui iš Naugardo į Maskvą ir Riazanę. XII a. dėl miesto kovėsi Naugardo ir Vladimiro kunigaikštystės. XIII a. miestą nusiaubė mongolų antpuoliai. XIV a. prijungtas prie Maskvos kunigaikštystės, Volokolamskas 1371 m. atlaikė Algirdo, 1382 m. Tochtamyšo antpuolius. 13981410 m. buvo pavaldus Švitrigailai. 14561513 m. tapo Voloko kunigaikštystės sostine. Vėliau vėl tapo Maskvos kunigaikštystės dalimi. XVIII a. miestą siaubė ATR antpuoliai. Vėliau tapo amatų centru, XIX a. klestėjo audimo pramonė. 1904 m. Volokolamską pasiekė geležinkelis. 1905 m. apylinkių valstiečiai paskelbė nepriklausomą Markovo Respubliką (1906 m. panaikinta).

1973 m. gruodį prie Volokolamsko nukrito iš Vilniaus į Maskvą skridęs lėktuvas, žuvo 6 ekipažo nariai ir 45 keleiviai[2]

Šaltiniai[taisyti]

  1. Geografinis enciklopedinis žodynas. Maskva: „Sovetskaja Enciklopedija“, 1983, 96 psl.{{#subobject:Volokolamskas (GEC) |Straipsnis=Volokolamskas |Žodynas=Geografinis enciklopedinis žodynas |Žodyno sąvoka=Volokolamskas |Žodyno puslapis= 96 psl. |}}
  2. 1973 m. nukrito iš Vilniaus į Maskvą skridęs lėktuvas

qr code


Nuorodos[taisyti]


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+3395-0=3395 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti