Waterbury St. Joseph Church

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Waterbury St. Joseph Church
    Vaizdas:Bažnyčia Abc 2000.jpg
    Abc bažnyčia 2000 m.
    Įkurta 1894 m.
    Būstinė Waterbury, Connecticut
    Adresas 6 Congress Ave., Waterbury, CT 06708

    Waterbury St. Josep Church - JAV lietuvių katalikų Šv. Juozapo parapija

    Pradžia

    Pirma žinoma lietuvių Paplauskas šeima į Waterbury atkeliavo iš Pensilvanijos 1849 m. Jie buvo kilę iš Suvalkų. 1871 m. į šį miestą atvyko kitas lietuvis Juravičius. 1886 m. Waterbury buvo 12 šeimų ir apie dvidešimt vienišų lietuvių. 1891 m. atvykęs John Tareila rado čia apie 30 šeimų ir 100 vienišų lietuvių, kurie kartu su italais buvo įsikūrę Brooklyn vadinamoje miesto dalyje. 1884 m. rudenį buvo įkurta bendra lenkų ir lietuvių "Kosčiuško" savišalpos draugija.

    1885 m. liepos 5 d. lietuviai nuo lenkų atsiskyrė, įsteigdami savo atskirą Šv. Kazimiero savišalpos draugiją. 1889 m. šį draugija buvo oficialiai buvo užregistruota. Draugija siekė į savo veiklą įtraukti ir aplinkinių New Britaino, Hartf­ordo, Torringtono ir kt. apylinkių lietuvius. D­augijos iniciatyva ir lėšomis 1896 m. buvo įsteigta Vartotojų bendrovė bei lietuviška krautuvė, kuri ne tik padėjo tautiečiams įsijungti į biznį, bet ir šelpė paskolomis patekusius nelaimėn.

    1892 m. Waterburyje įsikūrė Gedimino draugija. Ji padėjo lietuviams įsijungti į Amerikos politinį gyvenimą ir tapti JAV piliečiais. Abi šios organizacijos veikė iki 1900 m.

    Pirmieji Watebury lietuvius pradėjo lankyti kunigai iš kitur: Anthony (Antanas) Varnagiris iš New York, Simeon Pautienius iš Baltimore ir vėliau Matthew Juodyšius (Jodyszus)iš iš Mahanoy City ir Plymouth, PA [1]

    1889 m. balandžio 28 d. airių St. Patrick bažnyčioje įvyko pirmosios lietuviškos vestuvės (jaunieji Jacob Usalis ir lenkų kilmės Anastasia Brunastawa). Antrose vestuvėse rugsėjo 17 d. dalyvavo kun. Matthew Juodyšius iš New York (jaunieji Sylvester Baliūnas ir Anastasia Didwall).

    1892 m. gegužės 1 d. į šventę Waterbury iš Plymouth, PA atvyko kun. Aleksandras Burba. Jis uždegė lietuvius įkurti savo bažnyčią. Tam tikslui įgyvendinti buvo suburta organizacinė grupė.

    Šventės proga buvo organizuotas paradas, į kurį už $ 200 iš Shenandoah, PA buvo pakviestas 40 asmenų lietuvių orkestras. Tai buvo pirmas 1887 m. lietuvių JAV įkurtas orkestras. Po parado 7 p. m. buvo koncertas, o po to šokiai, kurie tęsėsi net iki 5 a. m.

    1892 m. rugsėjo 28 d. John St. adresu planuojamai bažnyčiai už $ 700 buvo nupirkta žemė.

    1893 m. liepos 18 d. "Vienybė Lietuvninkų" laikraštyje buvo paskelbta, kad Waterbury lietuviai ieško kunigo. 1893 m. rudenį Watebury gyveno apie 2,000 lietuvių.[2]

    1893 m. rugsėjo mėn. lietuvius aplankė nesenai iš Lietuvos atvykęs, Plymouth, PA pas kun. A. Burbą apsistojęs kun. Juozas Žebrys. Jis vizituodamas aplankė daug valstijų, rinkdamasis sau darbo vietą. Spaudoje Žebrys klausė: kurioje iš kolonijų pirmiausia atsiras lietuviška parapija: Waterbury, Boston ar Elizabeth, New Jersey?

    Pirmasis klebonas

    1994 m. pavasarį kun. J. Žebrys pranešė, kad sutinka dirbti Waterbury. 1894 m. kovo 28 d. Hartford vyskupo įsakymu Joseph Zebris buvo paskirtas naujai kuriamos lietuviškos parapijos klebonu. Tą pačią pirmąją dieną jis jau pakrikštijo pirmą naujagimį.

    Kunigas apsigyveno 99 South Leonard St. ir ėmė rūpintis pirmomis mišiomis. Jos įvyko 1994 m. balandžio 1 d. (sekmadienį) išnuomuotoje vietoje Mitchell rajone - 869 Bank St.

    Toliau melstis buvo nutarta privačiuose namuose. Lietuvių pamaldos vyko 24 Green St. vėliau - 35 Lawrence St., 53 Green St., 36 St. John St. ir St. Patrick bažnyčios rūsyje.

    1994 m. gegužės 14 d. Zebris sutuokė pirmąją porą: Anthony Kalkauskas, JAV gyvenantis 3 m. ir Frances, atvykusi prieš 2 mėn. Abu jaunieji buvo beraščiai. Per ketverius metus kunigas J. Žebrys sutuokė 82 poras.

    1896 m. vasario 27 d. Waterbury kun. J. Žebrys pradėjo leisti savaitraštį "Rytas". (Jis ėjo iki 1898 m. rugpjūčio 11 d., išėjo 46 numeriai).[3]

    1898 m. birželio mėn. kun. J. Žebrys persikėlė klebonauti į lietuvių bažnyčią New Britain.

    Bažnyčių statybos

    1994 m. už 700 dol. buvo nupirktas sklypas ir pradėta statyti nedidelė medinė bažnytėlė, kurioje buvo 300 sėdimų vietų. Pirmąją bažnytėlę kun. J. Žebrys pašventino 1894 m. Šie skurdūs D­ievo nameliai parapijai tarnavo 10 metų.

    1898 m. lietuviškos bažnyčios klebonu tapo Petras Saurusaitis, kuris šias pareigas ėjo iki 1919 m.

    XX a. pradžioje į Waterbury ėmė plaukti daugiau žmonių, todėl neatidėliojant reikėjo didesnės bažnyčios. 1904 m. pavasarį senoji bažnyčia buvo pastumta į kitą vietą ir toliau naudojama. O jos vietoje pradėta statyti nauja didelė bažnyčia. Jai buvo pasirinktas mišrus romėniškas-vėlyvojo renesanso stilius. Visa to pastato statyba su laikinais vargonais ir altoriumi kainavo per 50 tūkst. dol. Bažnyčia pašventinta 1905 m.


    1920 m. kun. J. Valantiejus pastatą atnaujino, išdekoravo, papuošė naujomis skulptūromis ir įrengė naujus Kryžiaus kelius bei altorius. 1922 m. nupirkti nauji vargonai, kainavę 10 tūkst. dol., o 1931 m. į langus įdėti nauji vitražai, kainavę 14 tūkst. dol. D­r kartą bažnyčia restauruota 1944-aisiais, 50-mečio proga, išdažyta, pertvarkyti suolai, į likusius langus įdėti vitražai.

    vos pastatę bažnyčią, tuojau ėmė rūpintis parapijos mokykla, kuri užsimezgė Juozo Kudirkos namuose. D­ieną buvo mokomi jaunesni vaikai, vyresnieji susirinkdavo vakarais. Mokyklai buvo pritaikyta senoji bažnyčia (tai kainavo 6 tūkst. dol.), kuri buvo paversta parapijos sale. Buvo mokoma religijos ir lietuvių kalbos. Netruko ateiti laikas, kai parapijos patalpos tapo ankštos. Reikėjo statyti specialų mokyklos pastatą. 1904 m. mūrinė mokykla buvo baigta

    Mokykla jau buvo paruošta, bet nebuvo išspręsta vienuolių mokytojų problema. Kazimierietės buvo ką tik susikūrusios. Pradžioje pasitelkti pasauliečiai mokytojai. Pirmaisiais, 1905 m., mokslo metais penkiuose skyriuose užsiregistravo 72 mokiniai. Kitais metais klebonas parsikvietė Šv. D­asios vienuolijos seseles prancūzes. Tuo metu Prancūzijoje buvo persekiojami katalikai ir seserys, išvytos iš mokyklų, buvo ką tik atvykusios į Ameriką. Mokyklą perėmus seselėms mokinių padaugėjo iki 300. Programa pritaikyta prie valstijos reikalavimų. 1912 m. Šv. Juozapo parapijos mokyklą baigė pirmoji laida, kurioje buvo vos du abiturientai. Įdomu, kad abu jie savo gyvenimą susiejo su vienuolija

    Iš bažnyčios perdirbta mokykla po keleto metų tapo ankšta. Iškilo reikalas naujos mokyklos.

    Tai įvyko klebonaujant kun. P. Siaurusaičiui. Buvo gautas vyskupo leidimas ir planuotas 12 kambarių pastatas. Da­rbas prasidėjo 1911 m. Bet miesto statybos komisija greitai pastebėjo, kad planas neatitinka valstijos reikalavimų. Reikėjo viską griauti ir pradėti iš naujo. Tai kainavo laiko ir bereikalingų lėšų. Kadangi šiokios tokios patalpos vis dėlto buvo, kai kurie parapijiečiai ėmė reikšti nepasitenkinimą dėl naujos mokyklos.

    Tačiau mokykla vis dėlto buvo pastatyta ir 1912 m. baigta rengti. Po poros metų mokinių prisirinko tiek daug, kad vėl reikėjo dalį jų grąžinti į senosios bažnyčios patalpas, o mokslas vyko dviem pamainomis – iš ryto ir vakare. Švenčiant parapijos 40-metį mokykloje mokėsi 400 mokinių ir buvo išleistos jau trys laidos abiturientų (iš viso 11).

    Todėl kun. Valantiejus nusprendė statyti dar erdvesnę mokyklą. Kadangi parapija dar nebuvo išmokėjusi visų skolų, tam priešinosi vyskupas, o ir žmones buvo sunku įkalbėti. Bet klebonas buvo atkaklus ir visas kliūtis nugalėjo. Buvo surengtas „piknikas“, kuris davė 18 tūkst. dol. pelno, ir „bazaras“, kuris davė 14 tūkst. pelno. Iš tų ir panašių renginių sukauptos lėšos buvo panaudotos skoloms grąžinti ir perdažyti bažnyčią bei už 20 tūkst. įrengti naujus altorius. O kasoje dar liko 25 tūkst. dol.

    Parapijai stiprėjant f­nansiškai pakilo ir parapijiečių ūpas. Vyskupas pasidavė atkakliam klebonui ir sutiko, kad būtų statoma mokykla. Prie bažnyčios buvo nupirkti 7 sklypai žemės. 1923 m. kun. J. Valantiejus visuotiniame parapijiečių susirinkime patvirtino naujos mokyklos statymo reikalą. Mokyklos statyba atsiėjo 325 tūkst. dol. Vyskupija išrašė 113 tūkst. dol. beprocentinės paskolos čekį. Senoji, iš bažnyčios padaryta mokykla buvo nugriauta, kaip ir keletas namų. Naujas didžiulis pastatas baigtas statyti 1925 m. Vietoj kuklaus medinuko išaugo modernūs rūmai su daugeliu klasių, didžiule sale, 10 takelių kėglių patalpa ir kt. Šv. Juozapo parapijos mokykla buvo tikras Waterburio lietuvių pasididžiavimas. Iki 1944 m. čia buvo išleista į gyvenimą daugiau kaip 2 tūkst. jaunimo, iš jų – 7 kunigai, 17 vienuolių, daug įvairiausių specialybių specialistų. Kai į Waterbury iš Vokietijos atvyko „dypukai“, jie įkūrė lituanistinę šeštadieninę mokyklą


    iš 10 tūkst. lietuvių 6 tūkst. priklausė Šv. Juozapo parapijai. Bet, kaip galima spręsti iš LE­ gana stiprios buvo ir kairiųjų bei liberalų grupės.

    Vien Lietuvių piliečių politiniam klubui, įsteigtam 1902 m., priklausė 600 neįsijungusių į parapiją lietuvių. Keletą metų čia yra veikusi ir tautinė parapija, kuri buvo įsigijusi 8 akrus žemės kapinėms. Kapines, užsidarius tautinei parapijai, prižiūri Piliečių klubas.


    klebonai dirbo kur kas ilgiau – Petras Saurusaitis (1898–1919) – 21-erius metus, Juozapas Valantiejus (1919–1959) – 40 metų, E­vardas Gradeckas (1959–1968) – 9-erius, Jurgis J. Vilciauskas (1968–1985) – 17-lika

    1933 m. didžioji ekonominė krizė parapijai neatnešė didelio sukrėtimo, nes visos statybos buvo baigtos.

    D­aug bėdų lietuviai, kaip ir visi waterburiečiai, patyrė 1955 m., didžiojo potvynio metu, kai po didžiulių liūčių Naugatucko upė pralaužė dambas. Bažnyčios, klebonijos ir mokyklos pastatai, kurie stovėjo kalniau, tapo nukentėjusiųjų nuo stichijos priebėga. 30 waterburiečių potvynio metu žuvo, tarp jų buvo ir lietuvių

    Nuo pat parapijos įsteigimo čia veikė choras, tarpais dar veikė vyrų kvartetas ir moterų choras, prie bažnyčios choro – dramos būrelis ir tautinių šokių grupė. Choristai dalyvaudavo Connecticuto valstijos Lietuvių dienose ir atlikdavo lietuviškų dainų programą per Waterbury lietuvių radiją. Waterburyje buvo leista ir lietuviškų laikraščių. Kun. Žebris 1896–1897 m. leido „Rytą“, kun. Siaurusaitis ir kun. Gricius 1911–1917 m. leido „Šviesą“. 1913 m. leistas juokų laikraštėlis „Špitolninkas“. Išleista keliolika knygų.

    U­sidarė gana gausios organizacijos: Šv. Jurgio gvardija, Šv. Kazimiero draugija, Šv. Juozapo draugija, Šv. Stanislovo draugija ir kt. O kai kurios organizacijos, įsikūrusios XIX šimtmetyje, dar tebeveikia, pvz., 1886 m. įsisteigė Lietuvių Romos katalikų susivienijimas Amerikoje

    1902 m. įsisteigė Lietuvių politinis klubas, o 1903 m. – Lietuvių neprigulmingas klubas. Abu klubai turėjo namus su salėmis ir narių 500–600. Narių skaičiui sumažėjus klubai susijungė į vieną, be to, klubai išlaikė lietuvių „neprigulmingas“ kapines. Prie parapijos 1894 m. susiorganizavo choras, kuriam nuo 1924 m., daugiau kaip 40 metų, vadovavo kompozitorius A. Aleksis. Chore 1943–1963 m. veikė moterų choras ir vyrų kvartetas…

    „Lietuvos vyčių“ 7-oji kuopa įsisteigė 1916 m. Prieš II Pasaulinį karą buvo gausi. D­uguma jos narių priklausė parapijos chorui. Vyčiai turėjo dramos būrelį, bet ypač reiškėsi sporte ir buvo iškovoję Naujosios Anglijos krepšinio čempionų vardą. Vyčiai veikė komp. J. Aleksio globojami. Jis yra sukūręs muziką „Lietuvos vyčių“ himnui. Vyčiai remia Lietuvos laisvinimo darbą, rašydami laiškus JAV prezidentui, senatoriams ir kongresmenams. 1934 m. buvo įsteigtas Amerikos lietuvių Romos katalikų f­ederacijos skyrius

    1943 m. – Amerikos lietuvių tarybos skyrius, kuris rengdavo Vasario 16-osios minėjimus ir rinkdavo aukas Lietuvos laisvinimui. Ir surinkdavo jų nemažai – 1–3 tūkst. dol. 1944 m. įsikūrė BALFo net du skyriai, kurie vėliau susijungė. Balf­ninkai siuntė siuntinius su maistu ir drabužiais Lenkijos lietuviams Suvalkų trikampyje ir dar po 1 tūkst. dol. – organizacijos centrui.

    Po Antrojo pasaulinio karo atvykę lietuviai įsijungė į senąsias organizacijas ir steigė naujas. Įsisteigė ateitininkai, Lietuvių f­onto bičiuliai, Amerikos lietuvių tautinės sąjungos skyrius, „Ramovės“ skyrius, skautai, scenos mėgėjų grupė, Lietuvių moterų f­deracijos klubas, sporto klubas „Gintaras“ ir kt. Po II Pasaulinio karo veikė dvi radijo valandėlės, čia buvo girdima ir Hartf­rdo radijo valandėlė.

    Waterburyje gimė ir išaugo tokie visuomenininkai kaip dr. Stasys Bačkaitis, dramos entuziastas Algimantas Žemaitaitis, kun. Antanas Saulaitis, dabar dirbantis Lietuvoje ir čia labai populiarus, buvęs LR misijos prie Jungtinių Tautų patarėjas Algimantas Gureckas ir kt. Pastaraisiais metais, atvykus naujausiai lietuvių imigrantų bangai, vėl atkurta lituanistinė mokyklėlė, sustiprėjo dainos ir šokių kolektyvai, atgijo sporto klubas. D­džiausia problema, kad 2004 m. užsidarė Šv. Juozapo parapija, parapijos mokykla buvo uždaryta jau anksčiau. Bet lietuviška veikla dar gyva – tebešvenčiama Vasario 16-oji, bendros Kūčios, veikia lietuviška radijo programa „Lietuvos atsiminimai“, kuri girdima kiekvieno sekmadienio rytą

    Istorijos faktai

    Istorijos faktai

    1894 Father Joseph Zebris arrives Marcb 28 - First Mass May 28 - Church established September 28 - Church incorporated October 6 - Construction started on church November 29 - Comerstone laid for church December 25 - First Church dedication 1898 Father Zebris transfers to St. Andrew in New Britain Father Peter Saurusaitis becomes pastor 1904 First church moved to John Street School established New Church built 1906 Daughters of the Holy Spirit come to teach at the school 1912 School built on Congress Avenue First graduation of students 1915 Father Zebris dies 1917 First priest from the parish is ordained (Father Joseph Jankauskas) 1919 Father Saurusaitis movės back to Lithuania Father Joseph Valantiejus becomes pastor Orphanage is established 1920 Interior of the church is redecorated 1925 New School built on John Street 1933 Father Saurusaitis dies in Lithuania 1937 Addition built on the rectory 1952 Father Valantiejus retires Father Edward Gradeck becomes pastor 1962 Parish dėbt paid off New Convent dedicated on John Street 1964 Interior of the church redecorated Father Valantiejus dies 1968 Father Gradeck transfers to Saint Andrevv in New Britain Father George Vilciauskas becomes pastor 1974 Daughters of the Holy Spirit leave 1985 Father Vilciauskas dies

    Kunigai

    The Pastors of St. Joseph
    • 1894 - 1898 m. Rev. Joseph Zebris
    • 1898 - 1919 m. Rev. Peter Saurusaitis
    • 1919 - 1959 m. Rev. Joseph J. Valantiejus
    • 1959 - 1968 m. Rev. Edward Gradeck
    • 1968 - 1985 m. Rev. George J. Vilciauskas
    • 1986 - 1999-07-25 Rev. Francis Karvelis
    • 1999 - Rev.
    The Priests of St. Joseph

    Rev. Edward Grikis - Rev. Joseph J. Valantiejus - Rev. Joseph Jankauskas - Rev. Anthony Vaškelis - Rev. John Baksys - Rev. Joseph v. Kazlauskas - Rev. John Kripas - Rev. Vincent Ražaitis - Rev. A. Edward Gradeck - Rev. Albert Zanavich - Rev. Benedict Gauronskas - Rev. Joseph Bogusas - Rev Paul Lunskis - Rev. Alfred Cabitor - Rev. Joseph Dilion - Rev. Francis Pranokus - Rev. Edward Radzevich - Rev. Walter Vichas - Rev. Paul Sabulis - Rev. Leonard Kvedas - Rev. Albert Karalis - Rev. Raymond Yuskauskas - Rev. Henry Balchunas - Rev. Vincent P. Karkauskas - Rev. John Moskus - Rev. David Lonergan - Rev. John Roukis

    Išugdyti parapijoje

    Kunigai

    Rev. Joseph J. Valantiejus Rev. Anthony J. Bružas, MS Rev. Pius Lutkus, MS Rev. Joseph Jankauskas Rev. John Kinta Rev. Anthony Ignotas, MIC Rev. George J. Vilciauskas Rev. Albin Gurklis, MIC Rev. Bronislaus Benesevich Rev. Walter J. Pransketis Rev. John DeZinno Rev. Anthony Shambaris, MM Rev. Francis V. Karvelis Rev. Joseph Zabelskas, MS Rev. Joseph Amodeo, MIC Rev. Anthony Saulaitis, S J

    Vienuolės

    Sister M. Agnės (Yurkunas) Sister Joseph Bemadine (Klemasaitis) Sister Agnės Elizabeth (Prill) Sister Theresa David (Kitchen) Sister Mary Eugene (Shortell) Sister Ann Carmel (Guzzardi) Sister Mary Rusina (Slapenis) Sister MargaretMary (Dovidaitis) Sister Mary Valeria (Marcus) Sister Barbara Mary of the Trinity (Genua) Sister Mary Marcella (Amodeo) Sister Rose Mary (Stulpinas) Sister Mary Jurgita (Saulaitis) Sister Mary Annette Theresa (Klimas) Sister Mary Lawrence (Urba) Rev. Mother Anne Virgine (Grimes) Sister Elizabeth Rose Christoff (Kristopavage) Sister Marilyn C.N.D. (March) Sister Joan Marie R.S.M. (Prisavage) Sister Mary Ambrose (Tomasaitis) Sister Anita C.N.D. (DeLeo)

    Muzika

    Vargonininkai ir choro vadovai

    1999 - 2014 m. įvykiai

    <> 1999 - Liepos 25 d. klebonas Francis Karvelis išėjo į pensiją; - Liepos 27 d. kun. Kevin Forsyth paskirtas laikinuoju administratoriumi.
    <> 2001 - Gegužės 10 d. mirė kun. Paul Sabulis.
    <> 2002 - Birželio mėn, Hartford vyskupijos nutarimu uždaryta St Joseph mokykla; - Birželio 25 d. sujungtos dvi parapijos: St. Joseph ir St. Patrick Parish. - Rugsėjo 9 d. kun. John Williams paskirtas šių dviejų parapijų klebonu.
    <> 2003 - Liepos mėn. Waterbuty miestas išsinuomavo 5 metsms buvusį St Joseph mokyklos pastatą, kol Duggan School bus remontuojama.
    <> 2004 - Vasario mėn. St. Joseph ir St. Patrick parapijų vikaru paskirtas kun. Charles Hagearty; - Pakeistas bažnyčios stogas, kainavęs $210,000; - Įrengtas naujas pastato šildymo pečius, kainavęs $33,000. Tiems ūkio darbams iš Arkivyskupijos pasiskolinta $78,000.
    <> 2005 - Buvęs vienuolyno pastatas pertvarkytas į parapijos centrą; - Rugsėjo 21 d. kun. Charles Hagearty paskirtas St. Joseph kunigu; - Birželio mėn. pakeistas Parapijos centro stogas.
    <> 2006 - Rugpjūčio mėn. kun. John Williams paskirtas klebonu to the Church of the Epiphany in Cheshire; - Rugpjūčio 16 d. kun. Joseph Gorman paskirtas laikinuoju abiejų parapijų administratoriumi; - Atliktas bažnyčios vidaus remontas ir pertvarkytas interjeras, darbų kaina $118,000; - Per akciją surinkta virš $96,000; - Lapkričio 6 d. abiejų bažnyčių administratoriumi paskirtas kun. Chacko Kumpiam, o kun. Gorman iškeltas kitur; - Lapkričio 15 d. kun. Hagearty perkeltas į St. Lucy bažnyčią; - The bowling alleys are renovated and redecorated.
    <> 2007 New front doors are installed in the church. Lithuanian heritage room museum was created in the Parish Center.
    <> 2008 On October 15, Father Walter Vichas dies. The rectory was demolished on September 5. New Stations of the Cross were installed in the Parish Center Chapel. They were sculpted by Lithuanian artist Kazys Venclovas.
    <> 2009 On July 10, Father Chacko Kumpiam is transferred out of St. Joseph and St. Patrick parishes due to actions of malfeasance. On July 14, Father Joseph Gorman retums from retirement and becomes Temporary Administrator again. On July 30, Father Edward Tissera is appointed as Parochial Vicar for St Joseph and St Patrick Parishes. On September 9, Father Chacko Kumpiam is transferred to St Mary Parish in Milford as a Temporaiy Parochial Vicar. The exterior of the church was painted in June. The cost was $39,300. A new crucifix was installed above the left side altar. This was also done by Lithuanian artist Kazys Venclovas and was donated by the Benesevich family. New pews were installed in the Parish Center Chapel.
    <> 2010 On January 1, Father Joseph Gorman retums to full retirement from his duries as Temporaiy Administrator of St. Joseph and St Patrick parishes and Father Richard Okiria is appointed as Administrator for both parishes. Father Will Malave is appointed as Priest in Residence for St. Joseph and St Patrick Parishes. The church steps were repaired and the area behind the church where the rectory was located, was paved for handicapped parking.
    <> 2011 - Miesto mokykla išsikėlė į savo baigtas renovuoti patalpas; - bažnyčioje įrengta nauja apsaugos sistema, kainavusi $ 20.000; - Bažnyčios gale įrengtos naujos patalpos už $50,000.; - suremontuotas mokyklos stogas ir ventiliacijos sistema.
    <> 2012 - Bielio 30 d. kun. Okiria paskirtas klebonu į St John the Evangelist bažnyčią, Watertown; - kun. Norman Brockett paskirtas šių parapijų klebonu; - pakiesiti nauji kilimai bažnyčioje.
    <> 2013 - Lietuviškos sekmadienio mišios dėl pablogėjusios kun. F. Karvelio sveikatos perkeltos į 10:30 a.m.; - Bažnyčios šildymas pakeistas iš alyvos į dujas.
    <> 2014 - Paskelbta, kad parduodami: mokykla, parapijos centras (buvęs vienuolynas) ir Vyčių klubas.
    <> 2015 - Gegužės 4 d. eidamas 90-sius metus mirė kun. Francis Karvelis.

    Nuorodos, šaltiniai

    1. Lietuwiszkas Balsas, Feb. 12, 1889
    2. Vienybė Lietuvninkų 1893-09-26
    3. https://lietuvai.lt/wiki/Rytas_(Voterberis)


    Leidiniai apie bažnyčia:

    1. Švento Juozapo lietuvių parapijos Waterbury, Connecticut istorija ir kiti įvairumai. - Waterbury, 1919. - 48 p. (žr. - http://www.epaveldas.lt/vbspi)
    2. 75 m.
    3. Saint Joseph Church. Centennial 1894-1994. - Waterbury, 1994. - 109 p.

    Kiti šaltiniai:

    • Lithuanian Pioneer Priest of New England, Rev. William Wolkovich-Valkevicius, Franciscan Press, Brooklyn, N Y, 1980
    • The American Cacholic Tradition. The Other Catholics, Dyrud, Novak, Vecoli, Amo Press, New York, 1978.

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Edvinas Giedrimas – autorius ir redaktorius – 107% (+25177-1657=23520 wiki spaudos ženklai).