Zoja Kosmodemjanskaja

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Vaizdas:Memorial to Zoya Kosmodemyanskaya.JPG
Vienas iš Z.Kosmodemjanskajos paminklų

Zoja Kosmodemjanskaja (rus. Зоя Анатольевна Космодемьянская, 1923 m. rugsėjo 13 d. Tambovo srityje1941 m. lapkričio 29 d. Maskvos srityje) – tarybinė partizanė, Tarybų Sąjungos didvyrė.

Biografija[taisyti]

Pirmomis TSRS-Vokietijos karo dienomis pasiprašė savanore į frontą. Buvo ruošiama diversiniam darbui partizanų būriuose. Du kartus siųsta į vokiečių armijos okupuotą TSRS teritoriją. 1941 m. lapkričio pabaigoje netoli Maskvos pakliuvo vokiečiams į nelaisvę.

Nelaisvėje buvo kankinama. Nepasakiusi net savo tikros pavardės, 1941 m. lapkričio 29 d. Petriščevo kaimo aikštėje buvo viešai pakarta.

1942 m. vasario 16 d. Z. Kosmodemjanskajai buvo suteiktas Tarybų Sąjungos didvyrės vardas. Po karo buvo perlaidota Novodevičės kapinėse Maskvoje.

Z. Kosmodemjanskajos vardas ir trumpo gyvenimo faktai buvo plačiai panaudojami TSKP ideologų, praktiškai paverčiant ją didvyriškumo ir pasišventimo kovai prieš vokiečius simboliu. Jos vardu masiškai vadinti pionierių būriai, mokyklos, gatvės. Z. Kosmodemjanskajai pastatyta keletas paminklų, jos vardas suteiktas kariniam laivui, tankeriui, asteroidui.

Z. Kosmodemjanskajos broliui Aleksandrui (1925–1945), žuvusiam Rytprūsiuose, taip pat suteiktas Tarybų Sąjungos didvyrio vardas.

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+3161-50=3111 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti