Advokato kontora

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Advokatų kontora)
Vaizdas:Nasenschild.jpg
Advokatų kontoros „Hemburger Schlenker“ iškaba Vokietijoje, Villingen-Schwenningen

Advokato kontora - advokato veiklos vieta, biuras (patalpos); advokatų veiklos organizacija (advokatų kontora). Advokatas veikia individualiai, įkūręs advokato darbo vietą (kontorą), keliese - advokatų kontorą, profesinę bendriją ar kt. Didžiausios advokatų kontoros, jų aljansai gali vienyti iki kelių tūkstančių advokatų bei teisininkų.

Lietuvoje advokatų kontorų veiklą reguliuoja LR advokatūros įstatymas.

Hierarchija advokatų kontoroje

Advokato kontoroje gali dirbti ne tik vienas, bet ir keli advokatai, kiti teisininkai, įvairūs specialistai, jų padėjėjai. Partnerystės pagrindu (paprastai sudarę jungtinės veiklos sutartį) veikiantys advokatai vadinami partneriais.

Kontorai vadovauja advokatų kontoros (profesinės bendrijos) seniūnas arba vad. vadovaujantis partneris.

Toliau pagal hierarchiją seka asocijuoti partneriai, po jų - asocijuoti teisininkai, teisininkai. Teisiniam personalui taip pat priskiriami teisininkų padėjėjai (asistentai). Didelėje organizacijoje dar gali būti išskiriami vyresnieji ir jaunesnieji asocijuoti teisininkai ir vyresnieji (jaunesnieji) teisininkai, be to, patarėjai (konsultantai).

Teisinį advokatų kontoros personalą aptarnauja administracinis-techninis personalas – darbuotojai, atliekantys administracines-technines funkcijas (referentai, sekretorės, administratorės, kurjeriai ir pan.), taip pat gali būti įvairūs specialistai (pvz., vertėjai, pardavimų, personalo, komunikacijos arba ryšių su visuomene specialistai ir kt.), projektų vadovai ir koordinatoriai (akademinių projektų) ir pan. Administracijai vadovauja Administracijos vadovas.

Dar gali būti aptarnaujantis personalas – asmenys nespecialistai, aptarnaujantys advokatų kontorą (pvz., valytojai, apsaugos darbuotojai, vairuotojai ir kt.).

Veikla

Mažos advokato kontoros veikla gali apimti visas teisės sritis. Tačiau šiuo metu vis labiau ryškėja veiklos specializacijos. Geriausių ir didžiausių advokatų kontorų pagrindinė sritis yra komercinė teisė. Atitinkamų kontorų klientai dažniausiai yra verslo subjektai - įmonės, jų grupės (koncernai), verslininkai. Privatiems ir juridiniams asmenims paslaugas teikiančių advokatų praktika skiriasi. Didelių kontorų, specializuotai teikiančių teisines paslaugas tik privatiems asmenims, Lietuvoje šiuo metu (dėl nedidelės rinkos) dar nėra[1].

Teisininkai paprastai specializuojasi siaurose teisės srityse. Konsultuodami didesnius klientus, jie paprastai dirba grupėmis (žr. komandinis darbas), kuriose dalyvauja atitinkamą ūkio šaką išmanantys ir tinkamą teisinę patirtį turintys specialistai. Pvz., didelės įmonės teisiniam auditui atlikti gali prireikti ištisos teisininkų komandos.

Praktikos grupės

Teisininkai, teikdami paslaugas, specializuojasi įvairiose teisės srityse. Pvz., Įmonių, Finansų ir mokesčių, Komercinės veiklos ir prekybos, Turto ir aplinkosaugos, Ginčų sprendimo („LAWIN“); Bankų ir finansų, Kapitalo rinkų, Bendrosios komercinės teisės, Ginčų sprendimo, Įsigijimų ir susijungimų („TGK“); Bankų ir finansų, Statybų teisės, Aplinkos apsaugos teisės, Ginčų sprendimo („VARUL“). Praktikos grupei vadovauja grupės vadovas (advokatas).

Advokatų kontorų tinklai

Clifford Chance būstinė Londone - dangoraižyje 10 Upper Bank Street
Böhler advocaten advokatų kontora (vadovė Britta Böhler), Nyderlandai

Advokatai gali veikti tiek pavieniui, t. y. įsteigę nuosavas advokatų kontoras (darbo vietą), tiek ir drauge su kitais (pvz., steigdami profesinę bendriją). Savo ruožtu advokatų kontoros ir jų bendrijos gali vienytis į nacionalinius ar tarptautinius advokatų kontorų tinklus.

Didelės kontoros veikia pagal korporacinio darbo modelį. Tai reiškia, kad nuo teisinių paslaugų yra atskiriama rinkodara, organizacijos valdymas ir kt. funkcijos, jos pavedamos konkretiems darbuotojams. Teisinės paslaugos ir paslaugų teikėjai diferencijuojami pagal specializaciją, įkainius, veiklos geografiją ir kitus kriterijus.

Didelė teisinių paslaugų bendrovė ar advokatų kontora tarptautiniu mastu vienija per kelis šimtus teisininkų. Didžiausios advokatų kontoros, aljansai gali vienyti netgi kelis tūkstančius advokatų bei kitokių teisės specialistų. Pvz., amerikiečių teisės firma „DLA Piper“ vienija beveik 3 800 advokatų (2008 m.), „Baker & McKenzie“ - 3 600 (iš 10 000 darbuotojų), „Jones Day“ - 2 500. Didžiausia advokatų kontora Europoje - „Garrigues“ (per 2 000 advokatų, 2009 m.).

Šiuo metu ryškėja tendencijos, kad didelės arba vidutinės bendrovės renkasi vidutinio dydžio, o ne dideles advokatų kontoras. Kompleksinius ir sudėtingus teisinius klausimus, pasirodo, gali spręsti ne tik didelės teisinės bendrovės, bet ir vidutinio dydžio, turinčios 2-3 specialistus konkrečioje srityje[2].

Advokatų kontoros Lietuvoje

Didelė teisinių paslaugų bendrovė ar advokatų kontora Lietuvoje vienija per 25-30 teisininkų. Vidutinė - nuo 10 iki 15, maža - iki 10 teisininkų.

Didžiausios Lietuvos advokatų kontoros pagal jose dirbančių teisininkų skaičių (2009 m. sausio 1 d. duomenimis; pavadinimai - pagal 2011 m. duomenis) - LAWIN Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai (59 teisininkai), „Baltic Legal Solutions Lietuva“ (50), „Raidla Lejins & Norcous“ (47), „Bernotas & Dominas Glimstedt“ (34), „Sorainen“ (32), „Triniti“ (30), VARUL (27), „Tark Grunte Sutkiene“ (27), Vilniaus 2-oji advokatų kontora (25), „Zabiela, Zabielaitė ir partneriai“ (18)[3].

2007 m. pagal pajamas didžiausios 5 kontoros („Sorainen Law Offices", „Bernotas ir Dominas Glimstedt", „Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN", „Norcous&Partners" ir „Sutkienė, Pilkauskas ir partneriai") kartu gavo daugiau nei 50 mln. Lt pajamų (2010 m. prognozuojamos pajamos - apie 80 mln. Lt). Teisinių paslaugų įkainiai Lietuvoje verslo klientams siekia nuo 150 iki 400 eurų už 1 val.[4].

Viešoji advokatų kontora

Pagrindinis straipsnis – Viešoji advokatų kontora.

Viešoji advokatų kontora teikia (valstybinę) teisinę pagalbą ir paramą socialiai remtiniems asmenims, konsultuoja, teikia pagalbą teisme, ikiteisminio tyrimo įstaigose ir institucijose. Įsteigtos ginti silpniausiųjų visuomenės narių teises.

Juridinė konsultacija

Pagrindinis straipsnis – Juridinė konsultacija.

Taip pat skaitykite

Šaltiniai

  1. Advokato profesija („Norcous Academia“)
  2. Deividas Soloveičikas. Teisininkų verslas: vien kompetencijos nebepakanka // Lietuvos verslo lyderiai 2008/2009, 50-55 psl., „Verslo žinios
  3. „The largest firms in Lithuania“ // „Legal 500“ (angl.)
  4. Agnė Gintautaitė, 2008 04 07, VZ.LT, „Verslo žinios“ („Norcous&Partners" duomenys, 2008 m.)


Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+30-0=30 wiki spaudos ženklai).