Aleksandras Litvinenka

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
FSB agento V. Litvinenko kapas

Aleksandras Valterovičius Litvinenka (Александр Вальтерович Литвиненко; 1962 m. gruodžio 4 d. – 2006 m. lapkričio 23 d.) – buvęs KGB, vėliau FSB darbuotojas, rašytojas.

2000 m., bėgdamas nuo juridinio persekiojimo, pabėgo į Turkiją ir paprašė prieglobsčio Jungtinėje Karalystėje; persikėlė gyventi į Londoną, kur parašė ir išleido dvi knygas, kuriose A. Litvinenka atvirai kritikavo Vladimiro Putino politiką.

2006 m. lapkričio pradžioje A. Litvinenka stipriai apsinuodijo poloniu. Viena iš versijų – kad jį nunuodijo Rusijos specialiųjų tarnybų atstovai. A. Litvinenka mirė 2006 m. lapkričio 23 dieną Londono ligoninėje.

Turinys

Karjera Rusijos žvalgyboje

Jis buvo Valterio Litvinenkos sūnus. Gimė Rusijos mieste Voroneže. 1980 m. Nalčike baigė vidurinę mokyklą. Tarnavo vidaus pajėgose. Po metų buvo pasiųstas mokytis į Vladikaukazo aukštąją Kirovo vadų mokyklą. Baigęs mokyklą 1985 m. ėmė tarnauti vidaus karinėse pajėgose, konvojavusiose vertingus krovinius. 1986 m. tapo KGB agentu.

Mirties aplinkybės

2006 m. lapkričio 1 d. Litvinenka staiga pasijuto blogai. Jis buvo hospitalizuotas. Po jo mirties 2006 m. lapkričio 23 d. Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos agentūra paskelbė, kad jis buvo nunuodytas radioaktyviu polonio izotopu Po-210. Litvinenka atvirame laiške paskelbė, kad jį nunuodyti sprendimą priėmė Rusijos pareigūnai. Tai susilaukė labai didelio dėmesio visame pasaulyje. Tyrimą pradėjęs Skotland Jardas nustatė, kad A. Litvinenka buvo nužudytas[1].

Knygos

Александр Литвиненко. Лубянская преступная группировка, 2002.

Nuorodos

  1. Skotlend Jardas: A. Litvinenka buvo nužudytas


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: