Amerika

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Amerikos žemynas

Amerika – sausumos masyvas tarp Ramiojo ir Atlanto vandenynų, dažniausiai įvardijamas kaip pasaulio dalis, kurią sudaro du žemynai: Šiaurės Amerika ir Pietų Amerika. Amerika apima taip pat ir Karibų jūros salas bei Grenlandiją, bet Islandija neskaitoma Amerikos dalimi dėl istorinių priežasčių.

Šnekamojoje kalboje Amerika dažnai reiškia Jungtines Amerikos Valstijas.

Turinys

Geografija

Amerika iš šiaurės į pietus driekiasi 15 500 km. Plotas – 42,5 mln. km². Populiacija - 858 mln.(2002 m.). Abiejų žemynų vakariniu pakraščiu eina aukšti jauni kalnai – Kordiljeros, rytiniu kraštu – žemesni ir senesni kalnai. Žemynus supa Atlanto ir Ramusis vandenynai, juos jungia Panamos sąsmauka.

Istorija

Pirmieji žmonės pasiekė Ameriką per Beringo tiltą ~10 000 pr. m. e. Vikingai Amerikos krantus pasiekė X a., tačiau vėliau ryšiai nutrūko. Europiečių kolonizacija prasidėjo tik po Kolumbo kelionių. Ir Europiečiai čia pradėjo kurti savo kolonijas.

Pavadinimo kilmė

Amerika pavadinta pagal keliautoją Amerigą Vespučį. Pirmą kartą naujos europiečių atrastos žemės taip pavadintos 1507 metais, kai Martino Valdzemiulerio žemėlapyje jos pirmą kartą buvo pavaizduotos kaip atskiras sausumos masyvas. Lotyniška A. Vespučio vardo forma buvo Americus, tačiau pagal analogiją su kitais žemynais, parinkta galūnė -a.

Nuorodos, šaltiniai


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Amerika – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka
Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas Amerika

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: