Antanas Vilhelmas Radvila

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Antanas Vilhelmas Radvila
Antoni Radzivił. Антоні Радзівіл.jpg
Radvilos
Trimitai
Trimitai

Gimė 1833 m. kovo 31 d.
Cieplicoje
Mirė 1904 m. gruodžio 16 d.
Berlyne

Tėvas Vilhelmas Povilas Radvila
Motina Matilda Clary et Aldringen
Sutuoktinis(-ė) Marija de Kastelane
Vaikai

Elžbieta Radvilaitė
Jurgis Frydrichas Radvila
Helena Radvilaitė
Stanislovas Vilhelmas Radvila

Antanas Vilhelmas Radvila (lenk. Antoni Wilhelm Radziwiłł, 1833 m. kovo 31 d. Cieplicoje prie Elblongo – 1904 m. gruodžio 16 d. Berlyne) – didikas, Prūsijos ir Vokietijos valstybės ir karinis veikėjas, generolas.

Turinys

Biografija

Šeima

Kunigaikštis, kilęs iš Radvilų giminės Olykos- Nesvyžiaus linijos Šidlavos šakos,[1] tėvas Vilhelmas Povilas Radvila, motina Matilda Clary et Aldringen. Broliai Jonušas Frydrichas Radvila (18431925 m.), Vilhelmas Adomas Radvila (18451911 m.)

Žmona Marija de Kastelane (it. Maria de Castellane). Su ja turėjo keturis vaikus. Duktė Elžbieta (18611950 m.) ištekėjo už kunigaikščio Romano Potockio. Dukters Helenos (18741968 m.) vyras buvo Mikalojus Potockis.

Sūnūs Jurgis Frydrichas Radvila ir Stanislovas Vilhelmas Radvila.

Atgaivino šeimoje supratimą apie giminės lenkišką praeitį, dukteris ištekino už lenkų aristokratų, o sūnūs vedė lenkaites, Stanislovas netgi Dolores Radvilaitę ir tarnavo Lenkijos kariuomenėje.

Dvarai

XIV Nesvyžiaus valdytojas, XII Klecko valdytojas. Kartu su broliais ir pusbroliais, Boguslavo Frederiko Radvilos vaikais, pasidalijo senelio Vilhelmo Povilo Radvilos paliktus turtus, tačiau į giminės globą susigrąžino Klecką, kurį paliko bevaikis dėdė Leonas Radvila. Neturėdami, kaip apeiti tėvo ir jo brolio Boguslavo priesaką, senelio Berlyno rūmus paliko valstybei, juose įsikūrė Reicho kanceliarija.

Valstybės tarnyba

Visą gyvenimą tarnavo Prūsijos kariuomenėje, generolas, Prūsijos karaliaus, vėliau Vokietijos imperatorių adjutantas. Jo tiesioginiais viršininkais buvo Vilhelmas I, Frydrichas III ir Vilhelmas II.

Šaltiniai

  1. Antanas Vilhelmas Radvila. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris. - 306 psl.

Nuorodos

Trimitų herbo Radvilos lenkų kalba


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: