Benediktas XVI

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Nota disambigua.svg
Benediktas XVI
lot. Benedictus PP. XVI
265-asis Popiežius
BentoXVI-29-10052007.jpg
Popiežius Benediktas XVI vizito San Paule (Brazilija) metu.

Benedikto XVI herbas
Benedikto XVI herbas

Gimimo vardas vok. Joseph Alois Ratzinger

Gimė 1927 m. balandžio 16 d. (91 m.)
Bavarija, Vokietija

Tautybė vokietis
265-asis Popiežius
Išrinktas 2005 m. balandžio 19 d.
Pirmtakas Jonas Paulius II

Vikiteka Benediktas XVIVikiteka
Parašas
Pope Benedict XVI Signature.svg

Benediktas XVI (lot. Benedictus PP. XVI; g. 1927 m. balandžio 16 d.) – 265-asis katalikų bažnyčios vadovas, taip pat Vatikano vadovas, 8-asis vokiškos kilmės popiežius. Tikroji pavardė – Jozefas Aloizas Racingeris (Joseph Alois Ratzinger). 2005 m. balandžio 19 d. išrinktas popiežiumi, formaliai savo tarnystę pradėjo eiti 2005 m. balandžio 24 d. Popiežius Benediktas XVI laikomas konservatyvių pažiūrų, griežtu Katalikų bažnyčios tradicijų rėmėju. Jis yra atvirai pasisakęs prieš homoseksualumą, tos pačios lyties santuokas, eutanaziją, abortus, klonavimą, prezervatyvus bei moteris kuniges.

Biografija

Gimė Bavarijos Marktlio prie Ino upės (Marktl am Inn) miestelyje, Vokietijoje. Jo tėvas buvo policijos karininkas, turėjęs 1937 m. atsistatydinti ir kelis kartus kraustytis į kitas vietas dėl priešiškų naciams pažiūrų. Tačiau, kai kurių istorikų teigimu, priešiškas nacizmui asmuo niekaip nebūtų galėjęs tarnauti hitlerinės Vokietijos policijoje.

1941 m. keturiolikmetis Racingeris įstojo į Hitlerio Jaunimo (Hitlerjugend) organizaciją (tai buvo privaloma pagal įstatymus), tačiau jaunuolis nebuvo entuziastingas narys, nesilankė susirinkimuose. 1943 m. paimtas į priešlėktuvinės gynybos dalinius, vėliau išsiųstas į pėstininkų apmokymus ir paskirtas tarnauti prie Vengrijos sienos, prieštankinės gynybos daliniuose.

Pervestas atgal į Bavariją, Racingeris dezertyravo likus vos kelioms dienoms prieš hitlerininkų pasidavimą. Grįžęs į Traunšteiną, buvo 6 savaites kalinamas sąjungininkų belaisvių stovykloje.

Po karo su broliu Georgu įstojo į katalikų seminariją, o 1951 m. birželio 29 d. abu įšventinti į kunigus. 1957 m. gavo teologijos daktaro laipsnį, o 1958 m. tapo Freizingo koledžo dėstytoju. Nuo 1959 iki 1963 m. dėstė Bonos universitete, vėliau persikėlė į Miunsterio universitetą.

Antrajame Vatikano Susirinkime (19621965 m.) Racingeris buvo vienas pagrindinių teologijos ekspertas. 1977 m. tapo Miuncheno arkivyskupu, o 1981 m. popiežius Jonas Paulius II paskyrė jį buvusios Inkvizicijos (dabar – Tikėjimo doktrinos kongregacijos) prefektu.

1989 m. kardinolas Jozefas Aloizas Racingeris Miunchene apdovanotas humoristo Karlo Valentino vardu pavadintu ordinu.

Nors Benediktas XVI yra vokietis, tačiau laisvai kalba itališkai, prancūziškai, ispaniškai, portugališkai ir lotyniškai. Jis taip pat skaito senąja graikų ir biblijine hebrajų kalbomis.

Seksualinio vaikų išnaudojimo skandalai

2005 metais žiniasklaida teigė, esą 2001 metais tuometinio kardinolo Racingerio vadovaujama Tikėjimo doktrinos kongregacija išsiuntinėjo visiems katalikų vyskupams laišką, kuriame tarp kitų dalykų buvo nurodoma laikyti paslaptyje visus žinomus faktus apie dvasininkų vykdytą seksualinį vaikų išnaudojimą, perduodant šią informaciją tiesiogiai Racingerio biurui bei grasinant ekskomunikacija už tokių faktų atskleidimą, įskaitant jų perdavimą teisėsaugos organams. [1]

Popiežius yra viešai atsiprašęs žmonių, tapusių kunigų pedofilų aukomis. [2]

Šaltiniai

Vikicitatos


Romos katalikų bažnyčios titulai
Pirmtakas
Popiežius
Jonas Paulius II
Emblem of the Papacy SE.svg Popiežius
Benediktas XVI

2005
Įpėdinis
?Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai:
  • VP-bot – Vitas Povilaitis - suteikia leidimą kiekvienam ELIP leidėjui pildyti straipsnį.