Claude Monet

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Klodas Monė

Oscar-Claude Monet (Klodas Monė, 1840 m. lapkričio 14 d. Paryžiuje, Prancūzijoje1926 m. gruodžio 5 d.) – prancūzų tapytojas, peizažistas, impresionizmo atstovas.

Biografija

Klodas Monė gimė Paryžiuje, Prancūzijoje, bet jo šeima persikėlė į Havrą (Normandija), kai K. Monė buvo penkeri metai. Tėvas norėjo, kad jis tęstų šeimos bakalėjinių prekių pardavimo verslą, bet jis norėjo piešti. Savo krašte Monė garsėjo kaip karikatūristas. Normandijos paplūdimiuose jis sutiko Eugène Boudin, kuris išmokė piešimo en plein air (atvirame ore) technikos.

1860 m. nusprendęs studijuoti dailę Paryžiuje, Monė pasirinko ne prestižinę Ecole des Beaux-Arts, o privačią dailės mokyklą, kurioje sutiko Camille Pissaro, viso gyvenimo draugą ir bendramintį. 1861 m. pašauktas į armiją Monė išvyko į Alžyrą, kur turėjo tarnauti septynerius metus. Tačiau 1862 metų vasarą susirgo vidurių šiltine. Monė teta Madame Lecadre ištraukė sūnėną iš armijos ir apsiėmė remti jo dailės studijas universitete.

Nusivylęs tradiciniu menu dėstomu universitetuose, 1862 m. jis įstojo į Charles Gleyre studiją Paryžiuje, kur sutiko Pierre-Auguste Renoir, Frederic Bazille ir Alfred Sisley. Kartu jie dalinosi naujomis dailės idėjomis, kurios vėliau tapo žinomos kaip impresionizmas, pasižymintis atviromis erdvėmis ir tankiais teptuko potėpiais.

1866 m. K. Monė nutapė paveikslą Moteris su žalia suknele (Camille, ou la femme à la robe verte), kuris jam atnešė pripažinimą. Šiame paveiksle nutapyta Camille Doncieux. Po kiek laiko Camille Doncieux tapo nėščia ir pagimdė K. Monė pirmą vaiką Jean.

Per Prancūzų – Prūsų karą (18701871), K. Monė pabėgo į Angliją, kad išvengtų šio konflikto. Čia jis studijavo John Constable ir J. M. W. Turner darbus.

Įspūdis, saulėtekis (Impression, soleil levant) (1872/1873)

Po grįžimo į Prancūziją 1872 m. arba 1873) K. Monė nutapė Įspūdis, Saulėtekis (Impression, soleil levant) vaizduodamas Le Havre kraštovaizdį. Šis kūrinys buvo eksponuojamas pirmoje impresionistų parodoje 1874 m. ir dabar yra rodomas Paryžiaus Musée Marmottan-Monet muziejuje. Iš paveikslo pavadinimo, dailės kritikas Louis Leroy davė sąvoką „impresionizmas“.

1873 m. K. Monė ir Camille Doncieux susituokė ir persikėlė į namą Argenteuil, netoli Senos upės. 1878 m. kovo 17 d. jie susilaukė kito sūnaus Michel. 1879 m. Camille Monet mirė nuo tuberkuliozės.

Alice Hoschedé nusprendė padėti K. Monė pasiimdama jo 2 vaikus su savais. Jie gyveno Poissy, kurio K. Monė nekentė. 1883 m. balandį jie persikėlė į namą Giverny, kur K. Monė pasodino didelį sodą. K. Monė šį sodą tapė visą likusį gyvenimą. K. Monė ir Alice Hoschedé susituokė 1892 m.

1880 ir 1890 m. pradėjo piešti paveikslų serijas; vieno objekto paveikslus varijuodamas šviesą ir žiūrėjimo tašką. Jo pirmose serijose yra nutapyta Rouen katedra skirtingu dienos metu ir iš skirtingų požiūrių. 20 katedros paveikslų buvo eksponuojami 1895 m. Durand-Ruel galerijoje. K. Monė taip pat nutapė šieno stirtų seriją.

Vandens lelijų baseinas (Le bassin aux Nympheas) (1889)

K. Monė išskirtinai mėgo piešti gamtą – jo nuosavą sodą, jo vandens lelijas, jo baseiną ir jo tiltą. Jis taip pat nutapė Senos upės krantus.

Tarp 1883 ir 1908 m. K. Monė keliavo Viduržemio jūra ir tapė daug kraštovaizdžių, jūros peizažų.

1911 m. mirė jo žmona Alice Hoschedé, o 1914 mirė jo sūnus Jean.

1923 m. K. Monė akyje susiformavo katarakta, dėl kurios jis turėjo dvi operacijas.

Klodas Monė mirė 1926 m. gruodžio 5 d. Jis palaidotas Giverny bažnyčios kapinėse.

2004 m. K. Monė paveikslas Londonas, Parlamentas, Saulės efektai rūke (Le Parlement, Effet de Brouillard) (1904), buvo parduotas už 20 mln. Jungtinių Valstijų dolerių.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Claude Monet – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: