Dainius Kreivys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Dainius Kreivys
Kreivys 2red.jpg

Gimė 1970 m. balandžio 8 d. (48 m.)
Lietuva Jonava

Sutuoktinis(-ė) Dalia
Vaikai

Daumantas ir Gabrielė Marija


Pareigos buvęs Lietuvos ūkio ministras
Partija Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai

Išsilavinimas KTK, Vilniaus pedagoginis universitetas, Baltijos vadybos institutas (BMI)

Dainius Kreivys (g. 1970 m. balandžio 8 d. Jonavoje) – Lietuvos politinis veikėjas, buvęs LR ūkio ministras, Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys.

Turinys

Biografija

Šeima

D. Kreivio giminėje buvo nemažai Lietuvos nepriklausomybės gynėjų ir kovotojų už jos laisvę. Senelis – Viktoras Kreivys, 1918 m. Lietuvos savanoris. Senelio brolis, tėvo dėdė – Augustas Kreivys, Lietuvos savanoris, žuvęs ties Giedraičiais mūšiuose už nepriklausomybę 1949 m. Mamos dėdė, partizanas Ksaveras Stepšys, taip pat žuvo.[1]

Motina Florentina Kreivienė, viena turtingiausių Lietuvos moterų („Ekonomika.lt“ duomenimis, valdo apie 170 mln. litų vertė turtą)[2].

Išsilavinimas

1985 m. baigė Jonavos 5-ąją vidurinę mokyklą, 1989 m. baigė Kauno politechnikumą, įgijo radioinžinerijos specialybę, 1996 m. Vilniaus pedagoginiame universitete įgijo istorijos mokytojo specialybę. 20062008 m. Baltijos vadybos institute (BMI) studijavo pagal verslo administravimo studijų vadovams (EMBA) programą; 2008 m. BMI parengė magistro darbą „Valiutų krizės ir lito stabilumo perspektyva" (vadovas prof. Mindaugas Dapkus), tačiau darbo negynė (nebuvo tam pasirengęs)[3]. Sritis – apie finansų krizės valdymą[4] [5]. Buvo įtarta, kad magistrantas persistengė, naudodamas svetimą medžiagą. 2009 m. BMI apgynė magistro darbą „Nacionalinės valiutos stabilumas valiutų krizių kontekste: Lietuvos atvejis“.

Profesinė veikla

1995-1998 m. dirbo vadovaujantį darbą keletoje mažmeninės prekybos bendrovių; 1996-2003 m. AB „Specializuota komplektavimo valdyba“ direktorius ir valdybos narys; 1998-2008 m. UAB „Baldenis“ valdybos pirmininkas, bendrasavininkis[6] [7]; 20052008 m. UAB „Saldo partneriai“, 2008 m. AB „Silikatas“ valdybos pirmininkas, 2011–2012 m. – valdybos pirmininkas ir valdybų narys gamybinėse ir prekybos bendrovėse, UAB „Statybų gausa“ verslo plėtros direktorius.

Naujosios viešosios vadybos instituto konsultantas, paskelbė straipsnių makroekonomikos, politinės ekonomijos temomis.[8][9]

Politinė veikla

Nuo 1988 m. Jaunosios Lietuvos narys. Dalyvavo visuose mitinguose, protestuose bei eitynėse, akcijose (pvz., verčiant sovietinių veikėjų Lietuvoje paminklus (Felikso Dzeržinskio ir Vinco Kapsuko), grąžinant Sovietinės armijos karinius bilietus ir kt.)[10]. Vienu metu kartu su Stanislovu Buškevičiumi net buvo tarp organizacijos vadovų.[11]

Nuo 2002 m. partijos Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai narys, nuo 2004 m. TS-LKD Tarybos narys, nuo 2008 m. Prezidiumo narys.

2008 m. lapkričio 7 d. – gruodžio 9 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, nuo 2012 m. Seimo narys. [12]

Veikla 15-oje Lietuvos Respublikos Vyriausybėje

Nuo 2008 m. gruodžio 4 d. LR Prezidento Valdo Adamkaus dekretu paskirtas 15-tosios LR Vyriausybės ūkio ministru [13], nuo 2008 m. gruodžio 9 d. Lietuvos ūkio ministras. D. Kreiviui tapus ministru, Ūkio ministerija pertvarkyta į dvi ministerijas – Ūkio ir Energetikos, perduodant su energetika susijusias sritis naujai sukurtai ministerijai.

LR Ūkio ministerijos viceministrais paskyrė:

 • Arnoldą Burkovskį (atsakingu už investicijų ir eksporto skatinimo, bei prekybos klausimus)[14][15];
 • Rimantą Žylių (atsakingu už viešųjų pirkimų politikos ir įmonių veiklos reglamentavimo klausimus) [16];
 • Mindaugą Petrauską (atsakingu už inovacijų politikos formavimą ir įgyvendinimą, Europos Sąjungos (ES) struktūrinės paramos politikos ir priežiūros sritis)[17].

Kreivio valdymo metais LR ūkio ministerija pakeitė struktūrą, atleido apie 30-40 žmonių, etatų skaičių sumažino nuo 204 iki 181, o realių darbuotojų dar labiau.[18] LR Ūkio ministerija prižiūrėjo ir vykdė didelės dalies Ekonomikos skatinimo plano įgyvendinimą.[19]

Vadovavimo LR ŪM metu LEPA buvo reorganizuota ir padalinta į 2 agentūras: „Invest in Lithuania" ir „Enterprise Lithuania"[20].

D. Kreivys buvo viešųjų pirkimų pertvarkos iniciatorius, taip pat prižiūrėjo šios pertvarkos įgyvendinimą. Siekė, kad viešieji pirkimai būtų vykdomi centralizuotai, apie juos informacija būtų viešai prieinama internete, kad jie taptų skaidresni ir pigesni valstybei.[21] Pirmieji pertvarkos rezultatai – viešieji pirkimai atpigo trečdaliu.[22]

D. Kreivys kartu su LR teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi inicijavo verslą kontroliuojančių institucijų pertvarką.[23] Įgyvendinus reformą, iš 150 verslą kontroliuojančių institucijų turėtų likti 8.[24]

2011 m. kovo mėn. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nutarė, kad ūkio ministras Dainius Kreivys, skirdamas europinę paramą mokykloms, kurių rekonstrukcijos darbus turėjo atlikti su jo motina susijusi bendrovė, neįvykdė įstatymuose numatyto reikalavimo – vengti interesų konflikto ir elgtis, kad nekiltų abejonių, jog toks konfliktas yra. Be to, D. Kreivys nevykdė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų laiku pateikti privačių interesų deklaraciją bei netiksliai nurodė duomenis, dėl kurių galėjo kilti interesų konfliktas. Komisijos nuomone, D. Kreivys turėjo visas galimybes išvengti interesų konflikto. „Ministro išleistas įsakymas dėl ES paramos skyrimo buvo neabejotinai palankus, reikšmingas ir siektinas bendrovės „Specializuota komplektavimo valdyba“ ūkinėje veikloje. Ministrui buvo žinoma, kad jo motina yra bendrovės SKV akcininkė, jis pats šioje bendrovėje ėjo atsakingas pareigas – buvo akcininku, direktoriumi, valdybos nariu. Ministras, kaip bendrovės SKV akcininkės sūnus turi privatų suinteresuotumą sėkminga šios įmonės veikla“. Faktas, jog bendrovė SKV laimėjo mokymo įstaigų rekonstrukcijos konkursą, buvo paskelbtas viešai, o darbai pradėti vykdyti iki ministrui priimant įsakymą dėl ES paramos skyrimo, tad teiginį, esą ministras nežinojo apie SKV priimtą teigiamą sprendimą, VTEK įvertino kritiškai. „Aukščiausių šalies valdymo organų nariams turėtų būti taikomi ir aukščiausi elgesio standartai, todėl D. Kreivys, eidamas į ministro pareigas iš verslo sektoriaus, turėjo įvertinti visas interesų konflikto grėsmes, susijusias su buvusiomis pareigomis ir jo ar jam artimų asmenų akcijomis įvairiose įmonėse“[25]. Dėl to D. Kreivys buvo priverstas atsistatydinti[26], kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai išreiškė nepasitikėjimą ministru, pareiškusi, jog „daryti du darbus politikas negali. Jis turi arba būti politiku, arba verslininku", nors Premjeras Andrius Kubilius oficialiai teigė manantis, kad „ministras dabar yra politikas, o ne verslininkas ir nesėdi ant dviejų kėdžių, nes atskyrė verslą nuo ministro pareigų"[27].

Šeima

Vedęs; žmona Dalia Kreivienė, LR užsienio reikalų ministerijos tarnautoja. Sūnus Daumantas (moksleivis). Duktė Gabrielė Marija[28].

Kalba anglų, prancūzų, rusų kalbomis, šiek tiek vokiečių kalba.[29]

Šaltiniai

 1. Jaunoji Lietuva
 2. 50 turtingiausių Lietuvos moterų
 3. „Nuvylė savo dėstytojus, bet pakerėjo premjerą (video)“
 4. „Ūkio ministrą gyrė neapgintu magistro darbu“ (vz.lt, 2008.12.22 07:33)
 5. „Nuvylė savo dėstytojus, bet pakerėjo premjerą", lrytas.lt, LR korespondentas Tadas Ignatavičius, 2008-12-22
 6. „Ministras D.Kreivys neatsigina kreditorių“ (atn.lt, 2009 m. lapkričio 16 d., pirmadienis)
 7. „Ūkio ministrą D.Kreivį vejasi skolos“ (vz.lt, 2009.11.16 08:06)
 8. D. Kreivys. Minkštai leidžiasi tik „Shuttle“
 9. D. Kreivys. Pinigų nėra ir nebus
 10. Ūkio ministras D. Kreivys politikos pradžiamokslį išėjo eisenose su fakelais
 11. Ūkio ministras D. Kreivys politikos pradžiamokslį išėjo eisenose su fakelais
 12. Dainius Kreivys. 2012 m. spalio 14 d. Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai
 13. LRV informacija
 14. Arnoldo Burkovskio biografija (LR ŪM inf.)
 15. „2009-05-11 - Ūkio viceministru paskirtas A. Burkovskis“ (LR ŪM inf.)
 16. Baigta formuoti ūkio viceministrų komanda
 17. Baigta formuoti ūkio viceministrų komanda
 18. Ūkio ministerija keičia struktūrą, atleidžia dalį darbuotojų
 19. Ekonomikos skatinimo planas
 20. Interviu su Dainiumi Kreiviu 04.02.2009 00:00
 21. Kreivys imasi skaidrinti viešuosius pirkimus
 22. Prasidėjusios viešųjų pirkimų reformos rezultatai – skaidresni ir trečdaliu atpigę viešieji pirkimai
 23. Verslą kontroliuojančių įstaigų laukia rimta pertvarka
 24. Kreivys: vieno lipduko gamybą kontroliuoja septynios institucijos
 25. VTEK: D.Kreivys supainiojo interesus
 26. Dėl Lietuvos Respublikos ūkio ministro D. Kreivio atsistatydinimo
 27. Prezidentė pareiškė nepasitikinti ūkio ministru D. Kreiviu (papildyta)14 (balsas.lt)
 28. LR ūkio ministerijos informacija (LR ūkio ministerijos informacija)
 29. Ūkio ministerijos informacija - ministras

Nuorodos

Postas
Prieš tai:
Vytas Navickas
LR ūkio ministras
2008 - 2011
Po to:
Rimantas Žylius


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: