Dantų ėduonis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Giliojo karieso su pulpitu schema.

Dantų ėduonis arba dantų kariesas (lot. caries dentium) – danties kietųjų audinių progresuojantis irimas sukeltas burnoje esančių rūgščių. Rūgštys atsiranda, kai ant dantų paviršių susidariusiose apnašose esanti burnos mikroflora skaidydama angliavandenius išskiria rūgštis: vyksta emalio, dentino ir rečiau cemento demineralizacija, t. y. kalcio jonų išsiplovimas iš danties kietųjų audinių.

Dantų ėduonis turi keturias raidos stadijas:

  • Kariozinė dėmė (Macula cariosa). Pažeistas tik emalis.
  • Paviršinis kariesas (Caries superficialis)
  • Vidurinysis kariesas (Caries media)
  • Gilusis kariesas (Caries profunda). Dažnai komplikuojasi pulpitu, nes į pulpos ertmę patenką bakterijų sukeliančių uždegimą.

Pirminėje stadijoje ėduonį galima pastebėti pagal balzganą dėmelę emalio paviršiuje ar jo duobutėse. Po to dėmelės paviršiuje susidaro ertmė, kuri lėtai, o kartais gana greitai didėja ir pasiekia danties pulpą. Atsiranda dėl mikroelementų (pvz., fluoro), vitaminų stokos maiste, angliavandenių pertekliaus maiste, o taip pat dėl kramtymo funkcijos sumažėjmo vartojant daugiau susmulkintą maistą. Sumažėjus danties emalio atsparumui, susidaro sąlygos burnoj esančių bakterijų bei virusų fermentams lengvai tirpdinti emalį.

Esant dantų ėduoniui gelia ir skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų, ligonis negali normaliai sukramtyti maisto. Skaudant dantims, sutrinka ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir skrandžio sulčių gamyba, todėl sutrinka maisto virškinimas. Tokie žmonės dažniau serga skrandžio uždegimu ir opalige.

Beveik 100% visų ėduonies pažeistų vietų atsiranda ten, kur nepasiekia išvalyti dantų šepetėlis.

Paplitimas

Pagal Gineso rekordų knygą dantų ėduonis yra plačiausiai paplitusi neužkrečiama liga pasaulyje.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: