Einars Repše

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Einaras Repšė)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Einaras Repšė
latv. Einars Repše
Einars Repse saeima.jpg

Gimė 1961 m. gruodžio 9 d. (58 m.)
Jelgava, Latvija

Veikla
Latvijos politikas.
Partija Naujasis laikas

Einaras Repšė (Einars Repše, g. 1961 m. gruodžio 9 d. Jelgavoje) – Latvijos politikas.

Į politiką atėjo 1988 m., kaip vienas iš Latvijos Nacionalinės Nepriklausomybės Sąjūdžio įkūrėjų. 1990 m. išrinktas į Aukščiausiąją Tarybą.

Nuo 1991 iki 2001 m. Repšė buvo Latvijos Banko prezidentas. Tuo metu buvo įvesta Latvijos nacionalinė valiuta – latas. Repšės vadovaujamas Latvijos Bankas laikėsi tvirtos monetarinės politikos, dėl ko lato kursas buvo stabilus nuo 10-to dešimtmečio pradžios. Lato sėkmė padarė jį populiarų Latvijoje.

2001 m. Repšė paliko Latvijos Banko prezidento postą ir grįžo į politiką. Jis įkūrė konservatyvią antikorupcinę partiją Naujasis laikas. Po 2002 m. Saeimos rinkimų Repšė tapo Latvijos Ministru pirmininku. Jis vadovavo Naujojo laiko, Latvijos Pirmosios partijos, Žaliųjų ir valstiečių sąjungos ir Tėvynei ir Laisvei/LNNK koalicijai. Repšės vyriausybė tapo garsi savo kova prieš korupciją ir mokesčių nemokėjimą. Keli aukšti valstybės pareigūnai buvo atleisti iš užimamų pareigų. Pradėti antikorupcijos darbai buvo sėkmingi, pavyzdžiui, akcizo mokesčio įplaukos padidėjo 30 %. Tačiau įplaukos iš kitų mokesčių praktiškai nepasikeitė, lyginant su kitomis vyriausybėmis. Repšės vyriausybė taip pat įvedė griežtą biudžeto išlaidų kontrolę, sumažindama biudžeto deficitą nuo 3 % nuo BVP 2002 m. iki 1,8 % 2003 m.

2003 m. rugsėjį iškilo konfliktas tarp Repšės ir vieno iš koalicijos partnerių – Latvijos Pirmosios partijos. 2004 m. sausį Latvijos Pirmoji partija paliko vyriausybę ir ji prarado daugumą Saeimoje. 2004 m. vasarį Repšės vyriausybė atsistatydino.

Indulio Emsio vyriausybės metu Naujasis laikas buvo opozicijoje, tačiau po šios vyriausybės griūties prisijungė prie Aigaro Kalvyčio vyriausybės ir Repšė tapo gynybos ministru. 2005 m. gruodį, po to, kai Ministras pirmininkas Kalvytis pranešė spaudai, kad prieš Repšę pradėtas tyrimas dėl jo finansinių sandėrių, jis atsistatydino iš Gynybos ministro posto, o jo vietą užėmė kita Naujojo laiko narė Linda Mūrniecė.

Nuorodos

Postas
Prieš tai:
Andris Bērziņš
Latvijos ministras pirmininkas
2002 m. lapkričio 7 d. – 2004 m. kovo 9 d.
Po to:
Indulis Emsis


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: