Enciklopedija:ELIP versus VLE

    Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Forumai
    Enciklopedijos naujienos
    ELIP versus VLE

    ELIP versus VLE


    ELIP versus VLE – Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui palyginimas su Visuotine lietuvių enciklopedija

    1) ELIP kūrimas skirtingai negu VLE (kurioje dirbama už atlyginimą) vykdomas pagrindinai naudojant savanorystę ir visuomeniškumą. Ši veikla gali apjungti visus lietuvius, nežiūrint kur jie gyvena ir yra viena iš didžiausių šiuolaikinių priemonių lietuvių tautos bendrystei ir visuomeniškumui vystyti.

    2) Skirtingai negu VLE, ELIP programinė įranga yra nemokama, plačiai išbandyta įvairių šalių Wikipedijų kūrime. ELIP dirbama vien atvirais standartais ir nemokama, atviro kodo programine įranga. VLE naujos programinės įrangos kūrimas yra lėšų švaistymas.

    3) ELIP naudojama MediaWiki programinė įranga susieja talpinamą informaciją per NUORODAS į vieningą visumą - asmenys, vietovės, organizacijos, istorija, geografija, gamta, technika, mokslas, menas, kalbos ir mokslo terminologija ir t.t. Skaitant ELIP straipsnius Nuorodos veda į atskirų žodžių, įvykių, vietovių, asmenų aprašymus. VLE žinių tarpusavio susaistymo nėra.

    4) MediaWiki programinė įranga leidžia automatizuoti informacijos rinkimą, jos sugrupavimą į naujas suvestines atskiromis tematikomis - taip išgaunant naujas, skirtingas žinių pateiktis skirtingais požiūriais ir įvairiais pavidalais.

    5) Naujos informacijos pridėjimas leidžia paprastai ir greitai ją susieti su jau esančia informacija ir sukurti naujus ryšius esančioje sistemoje. Ryšių plėtimui nėra jokių apribojimų.

    6) ELIP fakto informacija neapsiriboja vien žodiniu aprašymu - ją galima papildyti vaizdu, video, garsu ir papildoma atskira aprašymo studija (knygomis), pagrįsta pridedamais dokumentais, autentiškais liudijimais.

    7) Atviro kodo MediaWiki, MySQL, Apache, NginX ir kt. programinės sistemos techninė priežiūra ir aptarnavimas mažiausiai kainuoja. Yra paruošta nemokama išsami metodinė medžiaga, suprantama ir neturintiems programavimo išsilavinimo. Pastoviai yra vydomas tų programų atnaujinimas ir papildymas.

    8) MediaWiki programinė sistema leidžia sukurti neribotą skaičių redagavimo ir serverio valdymo įėjimų, kurie pasiekiami iš bet kurios vietos pasaulyje ir kurie gali būti suteikiami visiems norinitiems.

    9) ELIP automatiškai pasirašomas kiekvienas jos straipsnis ir kiekviena jo redagavimo versija yra išsaugoma - kas leidžia bet kuriuo metu aprašymą gražinti į ankstesnę versiją arba palyginti skirtingas versijas. VLE to neturi, nes jos internetinis variantas yra kaip vienkartinė knygos laida.

    10) Lietuvai.lt yra tęstinis, „gyvas“, nuolat papildomas, tikslinamas ir toliau kaupiamas tautos žinynas pvz.: 2017-03-27 d. ELIP sudarė apie 16 600 000 straipsnių, 2017-05-09 d. ELIP sudarė 17,66 milijono straipsnių, o šiuo metu 2017-06-14 d. jau ELIP sudaro apie 18 600 000 straipsnių. VLE tuo tarpu tik bando publikuoti tą apimtį, kuri buvo sukurta ir išleista iki 2014 m. XXV jos tomuose. VLE šiuo metu sudaro 121 804 straipsniai http://vle.lt/ApieVLE t.y. pagal straipsnių kiekį VLE sudaro tik 0,65 % ELIP apimties.

    11) ELIP kuriama nuo 2012 metų ir jos vystymo pabaiga nėra numatoma, t.y. tai testinis projektas, VLE buvo kuriama ir plečiama nuo 1996 metų iki 2014 m. Tolimesniuose etapuose VLE numatomas tiktai smulkus atskirų straipsnių papildimas.

    12) ELIP aprašomos visos Lietuvos gyvenvietės nepriklausomai pagal jų gyventojų skaičių ir net šiuo metu išnykusios, jų aprašymui skirti 30767 straipsniai, tuo tarpu VLE yra aprašomos tik visos Lietuvos gyvenvietės, turinčios daugiau kaip 300 gyventojų http://vle.lt/ApieVLE 2011 m. surašyme tokių gyvenviečių buvo tik 874

    13) ELIP tik su Lietuva susijusių straipsnių negalutiniais paskaičiavimais šiuo metu yra virš 139 000, t.y daugiau nei visą VLE sudarančių straipsnių 121 804 iš kurių tik 15 416 straipsnių yra skirtų Lietuvai.

    14) ELIP turi 67 856 savų iliustracijų ir taip pat joje naudojama iliustracijos iš laisvai publikuojamų šaltinių, pvz. https://commons.wikimedia.org/wiki/Pagrindinis_puslapis Bendras ELIP naudojamų iliustracijų skaičius gali tokiu būdu siekti 2-3 milijonus, jei ne daugiau. VLE šiuo metu kaip skelbia turi 25 120 iliustracijas.

    15) ELIP beveik visi geografiniai straipsniai, kurių yra virš 9 milijonų iliustruoti istoriniais ir šiuolaikiniais dinaminiais net keliais alternatyviais žemėlapiais, o VLE šiuo metu kaip skelbia turi tik 656 žemėlapius

    16) ELIP temų (kategorijų medis) yra net 27 lygmenų ir šiuo metu kategorijų yra virš 1 milijono kategorijų arba temų http://lietuvai.lt/wiki/Enciklopedija:Kategorij%C5%B3_medis pagrindinė kategorija http://lietuvai.lt/wiki/Kategorija:Kategorijos , http://lietuvai.lt/wiki/Kategorija:Temos , http://lietuvai.lt/wiki/Enciklopedija:Did%C5%BEiausios_kategorijos ; VLE šiuo metu kalba apie ribotą apie 20 temų skaičių http://vle.lt/Temos

    17) ELIP straipsnių rašymas nebuvo niekaip finansuojamas, nei už vieną straipsnį straipsnių autoriai negavo nei cento. ELIP gauna tik paramą kūrimui ir straipsnių publikavimui reikalingų serverių nuomą. VLE kūrimas buvo pilnai finansuojamas, straipsnių autoriams buvo skiriami honorarai.

    18) ELlP prie atskiro straipsnio rašymo gali prisidėti keletas autorių rašydami atskirus jo skyrius ar vienas kitą papildydamas. Fiksuojama daugelio autorių autorystė kiekvienam tokiam straipsniui prie kurio prisidėjo keletas autorių. VLE kiekvienas straipsnis atskiro autoriaus, nors gal šiuo atveju ir klystu.

    19) ELIP naudoja CC BY-SA licenziją, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ kuri reiškia, kad bet kas gali kopijuoti, naudoti bei cituoti straipsniuose esančią informaciją, naudojant kopijuojant bei cituojant naujame produkte reikia naudoti tą pačią arba panašią licenziją, nurodyti šaltinius ir jo autorius. Tuo tarpu VLE naudoja © licenziją, kuri draudžia straipsnį kopijuoti, naudoti kituose kūriniuose ar darbuose, atskirais aiškinimais draudžia net cituoti. Tokia licencija praktiškai padaro kūrinį nenaudojamu. Galima tik skaityti.

    20) Lietuvišku masteliu VLE galima palyginti su Encyclopedia Britannica https://www.britannica.com/ kurios istorija yra aprašyta Wikipedijoje:https://en.wikipedia.org/wiki/Encyclop%C3%A6dia_Britannica ir kurios įvertinimas duotas: http://www.slate.com/articles/technology/technology/2012/03/the_encyclopedia_britannica_was_expensive_useless_and_exploitative_i_m_glad_it_s_gone_.html VLE savo forma ir dinamika kaip ir Encyclopedia Britannica yra pasenusi ir jos vertė yra tik istorinė. Kiekvieną VLE straipsnį reikia perrašyti - bet tada tai bus ne VLE.

    21) ELIP numato ir užtikrina betarpišką enciklopedijos kūrimo būdą (matau klaidą - taisau, matau nepilnumą - pildau, nerandu aprašymo - kuriu). Šis būdas progresyvesnis ir dėl jo buvo pereita nuo Encyclopedia Britannica kūrimo prie Angliškos Vikipedijos kūrimo. VLE numato tiktai senovinį kūrimo būdą (rašau straipsnį ir jį pateikiu redakcijai, kuri redaguoja, teikia recenzavimui ir galiausia suderintą įkelia į VLE). Šis kelias daug ilgesnis ir neefektyvus.

    22) ELIP siekai beveik nenaudoti jokių trumpinių išskyrus pačius bendriausius, kurie naudojami vieningai visoje enciklopedijoje. http://lietuvai.lt/wiki/Enciklopedija:Naudotinos_santumpos Toks minimalus santrumpų naudojimas, netaupant spaudos ženklų padidina straipsnių supratimą. VLE kuriant buvo siekiama taupyti spaudos ženklus, bandant sutaupyti užimamo popieriaus vietą. pvz. http://vle.lt/PaieskosRezultatai/ctl/Straipsnis/mid/469/tid/116339 naudojami tokie skaitytojui neaiškus ženklai kaip ∆ . Nėra perėjimų į santrumpų išaiškinimus.

    23) ELIP didelė dalis skaitmeninės informacijos pateikiama lentelėmis bei grafikais, pvz. gyventojų gyvenvietėse kitimas pagal metus, VLE gyventojų kitimą pagal metus dažniausia pateikia tekstu http://vle.lt/PaieskosRezultatai/ctl/Straipsnis/mid/469/tid/116339

    24) ELIP straipsnių URL formuojami naudojant informatyvius straipsnių pavadinimus http://lietuvai.lt/wiki/Ūdekai , VLE straipsnių URL formuojami neinformatyvūs dirbtiniai arba programiniai http://vle.lt/PaieskosRezultatai/ctl/Straipsnis/mid/469/tid/116339

    Šaltiniai

    Šiuo metu šiame puslapyje nėra žinučių.