Gulagas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio GULAG)
Vaizdas:Belomorkanal.png
Gulago kaliniai

Gulagas (rus. ГУЛАГ ;Главное управление исправительно-трудовых лагерей и колоний) – 1930 m. balandžio 25 d. įkurta lagerių valdyba (Управление лагерями ОГПУ). Nuo 1930 m. lapkričio atsiranda ГУЛАГ (Главное управление лагерями) pavadinimas. Terminas Gulagas tapo žymus rusų rašytojui Aleksandrui Solženycinui išleidus romaną „Archipelagas Gulagas“.

Istorija

Tam tikra prasme Gulagas buvo natūralus imperinės Rusijos vykdytos politikos kurti darbo lagerius Sibire, kur buvo tremiami politiniai aktyvistai, intelektualai ir kriminaliniai nusikaltėliai, tęsinys. Gulagas visų pirma asocijuojasi su XX a. 4-ojo dešimtmečio Stalino didžiaisiais NKVD valymais, kai buvo įkalinta daugiau nei 30 milijonų žmonių. Antrojo pasaulinio karo metu lageriuose buvo apie 10–12 milijonų žmonių – apie 5 % visų SSRS gyventojų. Lietuva su Gulagu susidūrė 19401941 m. ir pokaryje.

Didžioji dalis lagerių buvo atokiose SSRS šiaurės ir rytų vietose (žymesni – Berlagas Kolymoje ir Gorlagas netoli Norilsko) ir Kazachstane (Luglagas, Steplagas ir Pesčianlagas). Vienas didžiausių lagerių buvo Vorkutoje, pasižyminčioje ypač atšiauriu klimatu. Lageriai buvo išdėstyti visoje SSRS, keli netgi buvo už jos ribų, bet tiesiogiai buvo pavaldūs Gulagui.

Gulagas panaikintas 1960 m. sausio 25 d. Vidaus reikalų ministro įsakymu Nr. 020, remiantis SSRS Ministrų Tarybos nutarimu Nr. 44-16 (1960 m. sausio 13 d.)

Literatūra

  • Ilgesio žodžiai iš Gulago (sud. Stasys Stungurys). - Vilnius: Gairės, 2006. - 432 p.: iliustr. - ISBN 9986-625-89-0

Taip pat skaitykite

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Gulagas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+21-0=21 wiki spaudos ženklai).