Laurynas Gucevičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Laurynas Gucevičius
Laurynas Gucevicius.jpg
Herbas "Syrokomla"
Herbas "Syrokomla"

Gimė 1753 m. rugpjūčio 5 d.
Mirė 1798 m. gruodžio 21 d. (45 m.)

Vikiteka Laurynas GucevičiusVikiteka
Paminklas Kupiškyje
Paminklas Vilniuje, prie Šv. Kyžiaus bažnyčios.

Laurynas Gucevičius (krikštytas 1753 m. rugpjūčio 5 d. Palėvenės bažnyčioje1798 m. gruodžio 21 d.) – architektas, brandžiojo klasicizmo atstovas Lietuvoje.

Turinys

Biografija

Gimė valstiečių šeimoje Migonyse (Ukmergės apskritis), mokėsi Kupiškio, Palėvenės mokyklose, vėliau Panevėžyje, dabartinėje Juozo Balčikonio gimnazijoje. Tikrasis architekto tėvas buvo valstietis Simonas Masiulis, o patį architektą augino patėvis Stuoka. Architekto motina – Kotryna Žekonytė-Masiulienė.

Baigęs mokyklą, Laurynas Gucevičius atvyko į Vilnių, kur tapo vienuoliu misionieriumi, bet neturėjo dvasininko pašaukimo ir 17731775 metais studijavo Vilniaus universitete, 17761777 m. – Romoje. Būsimąjį architektą globojo Vilniaus vyskupas Ignotas Jokūbas Masalskis.

1778 metais išvyko į kelionę po Vakarų Europą, kur klausėsi architektūros paskaitų, susipažino su žymiausių to meto architektų kūryba. Pusantrų metų studijavo Paryžiuje pas įžymiausius to meto architektus Jacques Soufflot (1713–1780), žinomą kaip Paryžiaus Panteono statytoją, ir pas Claude Ledoux (1736–1806). 1787 m. už architektūros nuopelnus jam suteiktas bajoro titulas.

Grįžęs į Vilnių, kartu su Martynu Knakfusu tapo Masalskio Verkių ansamblio statybos architektu. 17891794 metais dėstė kartografiją ir karo inžineriją (nuo 1793 m. – profesorius), 1793 metais parengė architektūros dėstymo programą.

Laurynas Gucevičius dalyvavo 1794 m. sukilime, organizavo Vilniaus civilinę gvardiją, kuriai ir vadovavo, kautynėse prie Ašmenos buvo sunkiai sužeistas.

Suprojektavo:

Manoma, kad Laurynas Gucevičius kūrė projektus žinomoms didikų giminėms – Radviloms, Sapiegoms, Pacams, Tyzenhauzams ir kitiems.

Kūriniai ir atminimo lentos

Reikšmė

Lauryno Gucevičiaus kūryba labai svarbi daugeliui klasicizmo laikotarpio Lietuvos, Lenkijos architektų. Iš jo darbų mokėsi vėlesnės Lietuvos architektų kartos. Architekto darbams būdingas formų didingumas, tūrių monumentalumas, statinio ryšys su aplinka, savitas antikinių architektūros formų traktavimas.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: