Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės kasmet skiriamos premijos siekiant skatinti kūrėjų kūrybą, įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius septynerius metus, taip pat ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną.

Premija įsteigta 1989 m. siekiant remti kultūrą ir meną ir įgyvendinant Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymo 10 straipsnio 1 ir 2 dalis.

Nuostatai

Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų skyrimo tvarką, dokumentų pateikimo bendruosius reikalavimus, komisijos sudarymą, jos uždavinius, funkcijas ir teises nustato NUOSTATAI, kuriuos tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Šiuo metu galiojantys nuostatai yra patvirtinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. sausio 26 d. nutarimu Nr. 83 su 2015 m. liepos 29 d. nutarimo Nr. 769 redakcija.

Paskirtis

Kultūros ir meno premijomis siekiama skatinti kūrėjų kūrybą, įvertinti reikšmingiausius kultūros ir meno kūrinius, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtus per pastaruosius 7 metus. Taip pat kūrinius, sukurtus per ilgesnį nei pastarieji 7 metai laiko tarpą - kaip ilgametis kūrėjo kūrybinis indėlis į kultūrą ir meną.

Apimtis

Kasmet skiriamos ne daugiau kaip 6 kultūros ir meno premijos, iš jų ne daugiau kaip 2 premijos gali būti skiriamos už kūrinius, kaip ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną. Premija yra 800 bazinių socialinių išmokų dydžio. Jos mokamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų, skirtų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai.

Siūlymas

Teisę siūlyti turi Lietuvos Respublikoje registruoti juridiniai asmenys, kitose Europos Sąjungos valstybėse ir trečiosiose valstybėse registruoti juridiniai asmenys, kitos organizacijos ir jų padaliniai. Vienas juridinis asmuo kultūros ir meno premijai gauti gali siūlyti vieną kūrėją ar kultūros ir meno kūrėjų kolektyvą - už reikšmingiausius kūrinius, sukurtus per pastaruosius 7 metus, ir vieną kūrėją - už kūrinius, kaip ilgametį kūrėjo kūrybinį indėlį į kultūrą ir meną.

Juridinis asmuo, teikdamas kūrėją kultūros ir meno premijai gauti, komisijai kasmet iki rugsėjo 1 d. turi pateikti dokumentus.

Komisijos narys negali būti siūlomas kultūros ir meno premijai gauti.

Atranka

Premijas skiria komisija, atrenkant konkurso būdu geriausių kūrinių, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurtų per pastaruosius 7 metus, ir kūrinių, kaip ilgamečio kūrėjo kūrybinio indėlio į kultūrą ir meną, kūrėjus.

Komisijos sprendimas, kuriuo atrenkami kūrėjai kultūros ir meno premijoms gauti, priimamas slaptu visų komisijos narių balsavimu baigiamajame komisijos posėdyje.

Komisijos baigiamajame posėdyje iš kūrėjų, surinkusių daugiau nei pusę visų komisijos narių balsų, atrenkami ne daugiau kaip 6 kūrėjai, surinkę daugiausiai komisijos narių balsų.

Kultūros ir meno premija, skiriama kultūros ir meno kūrėjų kolektyvui, paskirstoma po lygiai kiekvienam šio kolektyvo kultūros ir meno kūrėjui.

Premijos skiriamos iki gruodžio 15 d., o kultūros ir meno premijų laureatų diplomai ir ženklai įteikiami Lietuvos valstybės atkūrimo dienos (Vasario 16-osios) proga.

Kultūros ir meno premija kūrėjams gali būti skiriama tik vieną kartą.

Kūrėjai, kuriems nepaskirtos kultūros ir meno premijos, gali būti pakartotinai siūlomi kultūros ir meno premijoms gauti.

Komisija

Komisijos sudėtį kultūros ministro teikimu, pritarus Lietuvos kultūros ir meno tarybai, tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Komisija sudaroma 3 metams. Tas pats asmuo komisijos nariu gali būti 2 kadencijas iš eilės. Kultūros ministerija techniškai aptarnauja komisijos veiklą.

Komisija sudaroma iš 11 narių - kultūros ir meno premijos laureatų, kultūros ir meno kūrėjų, profesionalių meno vertintojų, atstovaujančių skirtingoms kultūros ir meno sritims.

Premijos skiriamos Nuo 1989 m., per tą laiką apdovanoti daugiau kaip 150 asmenų

Istorija

Nuo 1989 m. iki 2015 m. Šiomis premijomis buvo apdovanota daugiau kaip 150 asmenų.

Nuorodos, šaltiniai

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+61-0=61 wiki spaudos ženklai).