Kviečiame visus registruotis, įsijungti ir dalyvauti ELIP iniciatyvose: Nėra atminties - nėra kultūros, Kapinės – Lietuvos paveldas, bičiulystė – šeima, mokyklų varžytuvės, LE skaitmeninimas.

Paukščiai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
LogoWIKISPECIES.png Aves
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paprastasis didysis apuokas
Paukščiai
Australinis ibis
Paukščiai
Mažoji šelmeninė kregždė
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Paukščiai
Mokslinė klasifikacija
Domenas: Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eukaryota)
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Klasė: Paukščiai
(Wikispecies-logo.svg Aves)
Mokslinis pavadinimas

Aves
Linnaeus, 1758

Sinonimai

Pagal GBIF:

Pagal EOL:

Turinys

Paukščiai - Aves Linnaeus, 1758, stuburinių gyvūnų klasė.

Kilmė

Archeopteriksas

Paukščiai vystėsi aukštutinio triaso ir juros laikotarpiu. Manoma, kad jie evoliucionavo iš dinozaurų teropodų, tiksliau iš maniraptorių grupės. Vienas paukščių kilmės iš dinozaurų įrodymų – XIX amžiaus pabaigoje rastos juros periode gyvenusios primityviausios žinomos paukščių rūšies archeopterikso (Archaeopteryx) liekanos. Jis kaip ir šiandieniniai paukščiai turėjo sparnus. Šios rūšies liekanos buvo rastos Solnfoheno aukštutinės juros laikotarpiu. Jis buvo pavadintas pagal savo plunksnas: Archaeopteryx reiškia senovinės plunksnos arba „archainiai“ sparnai. Atskirų fosilinių egzempliorių prekybos istorija, radinių aprašai ir pavadinimai atspindi kreacionistų ir biologinės evoliucijos šalininkų kovas. Ar Archaeopteryx gali būti laikomas tiesioginiu paukščių protėviu, iki šiol nėra galutinai aišku. Kiti kreidos periodo paukščiai – Confuciusornithidae, Enantiornithes, Ichthyornis, Hesperornithiformes, nemokėję skraidyti, bet sėkmingai sklandę.

Išvaizda

Tai dvikojai, šiltakraujai, kiaušinius dedantys stuburiniai, kuriems būdingos plunksnos, sparnais virtusios priekinės galūnės, bedančiai snapai ir tuščiaviduriai kaulai. Jie kilo iš archozaurų grupės roplių, tačiau įgiję progresyvių požymių, tapo nepanašūs į savo protėvius[17]. Apie 120–130 paukščių rūšių išnyko per žmonijos istorijos laikotarpį. Didžioji dalis paukščių gali skraidyti, tačiau yra ir neskraidančių rūšių (pvz., pingvinai, kiviai). Paukščius tiria zoologijos mokslo šaka ornitologija.

Biologija

Paukščiams būdinga sudėtinga nervų sistema, kurios dėka lengviau orientuojasi aplinkoje, pastovi ir aukšta (38–45 °C)[18] kūno temperatūra, kuri atsirado dėl pagreitėjusios medžiagų apykaitos bei patobulėjus termoreguliacijai. Veisimasis, palyginti su ropliais, taip pat tobulesnis (peri kiaušinius, jauniklius maitina ir saugo)[19]. Daugelis sugeba skraidyti panaudodami labai lengvas ir reguliariai keičiamas plasnojamąsias ir vairuojamąsias plunksnas.

Anatomija ir fiziologija

Pagrindinis straipsnis – Paukščių anatomija.

Paukščiai yra specializuota aukštesniųjų stuburinių grupė, prisitaikiusi skraidyti. Genetiškai paukščiai yra artimi ropliams ir laikomi progresyvia pastarųjų atšaka. Paukščių sudėtingesnė nervų sistema, greitesnė medžiagų apykaita, o kūno danga geriau sulaiko šilumą ar saugo nuo šalčio, jų veisimosi būdas taip pat tobulesnis.[17].

Oda ir jos dariniai

Paukščių oda plona ir sausa, dėl to skrydžio metu lengvai juda raumenys. Odoje nėra liaukų, išskyrus antuodegyje esančią pasturgalinę liauką. Snapas sudarytas iš tvirtos raginės makšties. Jo forma labai priklauso nuo maisto rūšies ir nuo maisto paėmimo būdo.

Pirštai su nagais, o taip pat pastaibis apaugęs žvynais, kurie savo sandara panašūs į roplių. Plėšriųjų paukščių nagai būna dideli ir aštrūs, o medžiuose gyvenančių rūšių – plonesni ir ilgesni, nes tokiais nagais paukštis geriau išsilaiko ant šakų. Bėgiojančių paukščių, tokių kaip strutis, nagai platūs ir plokšti. Jie yra tikras ginklas.

Būdingiausias paukščių raginis darinys – plunksnos. Iš pradžių išsivysto pūkinės plunksnos, kurios greitai virsta kontūrinėmis. Jaunikliai paprastai būna neryškių spalvų, patelės taip pat, tuo tarpu patinų šis apdaras gana spalvotas. Paukščio kūnas padengtas dengiamosiomis plunksnomis, saugančiomis nuo mechaninių pažeidimų. Jos taip pat svarbios kūno šilumai palaikyti.

Plunksnos yra negyvas darinys, todėl jos susidėvi, išblunka ir keičiamos naujomis. Suaugę paukščiai šeriasi 1–3 kartus per metus, ypač pasibaigus veisimosi periodui. Antuodegyje esančios pasturgalinės liaukos išskiriamu sekretu tepamos plunksnos, kad neįmirktų. Ši liauka ypač svarbi žąsiniams paukščiams, tuo tarpu vištinių, karvelių – sunykusi, o stručių ir einių – visai redukuota.

Skeletas ir raumenys

Paukščių skeletas pritaikytas skraidyti, todėl daugelis kaulų pripildyti oro, o kaulų čiulpai išnykę. Kaulai sudaro 8–9 proc. paukščių kūno svorio (plg. kai kurių žinduolių rūšių kaulai sudaro 30 proc. kūno svorio). Kaklą sudaro 11–25 slanksteliai, jis labai lankstus. Krūtinės slanksteliai tarpusavyje susinėrę nejudamai. Šonkauliai su kablinėmis ataugomis, apatinėje dalyje prisitvirtinę prie krūtinkaulio, kurio apačioje yra stambi ketera. Prie keteros prisitvirtinę stambūs poriniai raumenys, nuleidžiantys sparnus. Silpnesni poraktikauliniai raumenys sparnus pakelia. Paukščių gerai išvystyti kaklo ir krūtinės raumenys, tarpšonkauliniai raumenys keičia paukščio krūtinės ląstos apimtį jam kvėpuojant.

Kryžmens dalį sudaro 11–12 suaugusių slankstelių, uodegos – 6–9 laisvi slanksteliai. Be to, uodegos dalyje yra į viršų pariesta kaulinė atauga, prie kurios tvirtinasi vairuojamosios plunksnos.

Kaukolės kaulai vientisi, be siūlių, su didelėmis akiduobėmis. Snapas sudarytas iš antsnapio ir posnapio.

Pečių juostą sudaro raktikauliai, varnakauliai ir mentės. Visi šie kaulai svarbūs kaip tvirta atrama sparnams. Sparno skeletas sudarytas pagal penkiapirštės galūnės planą. Tik išlikę trys pirštai, o kiti kaip ir laisvi riešo kaulai yra suaugę.

Paukščių dubuo atviras, nes gaktikauliai su sėdynkauliais nesusijungia. Tai yra susiję su dėjimu, kad lengviau galėtų praleisti kiaušinį stambiu kietu kevalu.

Šlaunikaulis ir blauzdikaulis ilgi, šlaunies raumuo tvirtas. Šeivikaulis sunykęs ir priaugęs išilgai blauzdikaulio. Suaugę čiurnakauliai sudaro pastaibį. Kojos dažniausiai keturpirštės, pirmasis pirštas atlenktas atgal.

Nervų sistema ir jutimo organai

Paukščių gerai išsivysčiusios priekinės ir vidurinės smegenys bei smegenėlės. Nuo galvos smegenų atsišakoja 12 porų nervų. Akys – svarbiausi orientacijos erdvėje organai, taip pat gerai išvystyta klausa. Klausos organą sudaro vidurinė ir vidinė ausis, tuo tarpu išorinė ausis menkai išsivysčiusi, nes būgninė membrana yra tik negilioje įduboje.

Ypač svarbi klausa naktiniams paukščiams. Uoslė išsivysčiusi silpnai. Gera uoslę turi kiviai, jų snapo gale yra šnervės. Šie paukščiai aktyvūs naktį ir maisto ieško uosdami. Skonio organus sudaro žiočių gilumoje esantys skonio svogūnėliai. Be to, žiotyse ir prie pasturgalinės liaukos, kloakoje ir raumenyse yra lytėjimo kūnelių.

Virškinimo organai

Sekretoriniai paukščiai turi galingą snapą

Paukščių snapas yra viršutinio ir apatinio žandikaulio pailgėjimas. Snapą dengia raginė makštis (ramfoteka). Šiuolaikiniai paukščiai dantų neturi, jų snapo forma labai įvairi ir priklauso nuo mitybos. Burnos ertmėje yra liežuvis; čia atsiveria ir seilių liaukos. Kai kurių paukščių seilių liaukos gerai išsivysčiusios. Seilės gali būti naudojamos statant lizdą. Pavyzdžiui, salanganos visą lizdą padaro iš seilių.

Paukščių stemplė apatinėje dalyje praplatėjusi ir vadinama gūžiu (lot. ingluvies). Skrandis sudarytas iš 2 dalių – liaukinės ir raumeninės. Liaukinėje dalyje išskiriamas liaukų sekretas, kuris pradeda virškinti maistą, o raumeninėje dalyje sutrinami grūdai, sėklos, nes jis išklotas ragine kutikula. Be to, čia būna prarytų akmenukų. Tokiame skrandyje kietas maistas sumalamas kaip girnomis.

Iš skrandžio maistas patenka į plonąją žarną. Pradinė jos atkarpa vadinama dvylikapiršte žarna, į kurią atsiveria kasos ir kepenų latakai. Tarp plonosios ir storosios žarnos yra pora aklųjų ataugų. Jose bakterijos gamina vitaminus ir celiuliozę skaidančius fermentus. Storoji žarna trumpa, atsiveria į kloaką.

Kvėpavimo organai

Paukščių kvėpavimo sistema yra viena sudėtingiausių iš visų organizmų. Paukščiams būdingas „dvigubas kvėpavimas“, nes jie turi du pagrindinius kvėpavimo organus – nedidelius plaučius ir oro maišus. Paukščiui įkvepiant, apie 75 % oro patenka tiesiai į šiuos oro maišus, iškvepiant, šis oras patenka į plaučius. Todėl plaučiai gauna oro tiek įkvepiant, tiek iškvepiant.

Kraujotakos sistema

Kraujotakos sistema nedaug skiriasi nuo žinduolių ar roplių, bet yra prisitaikiusi skraidymui. Širdis yra didesnė, nes paukščių medžiagų apykaita spartesnė. Širdies plakimo dažnis priklauso nuo paukščio dydžio: stručio širdis plaka 178 kartų, vištos – 312, žvirblio – 460, kolibrio – daugiau kaip 1000 kartų per minutę. Mažesnių paukščių širdis turi atlikti sunkesnį darbą, kad palaikytų reikiamą kūnui šilumą. Visų žinomų paukščių rūšių kūno temperatūra yra pastovi, ji yra aukštesnė, negu žinduolių. Vidutiniškai ji yra 42,2 laipsnio.

Paukščių kraujotakos būdingiausias požymis – visiškai atsiskyrė širdies dešinioji veninė ir kairioji arterinė pusės. Iš dviejų aortos lankų išliko tik dešinysis, kuris prasideda kairiajame skilvelyje. Galutinai susiformavo du kraujo apytakos ratai; arterinis ir veninis kraujas nesimaišo, todėl organai aprūpinami tik arteriniu krauju. Tai pagerina medžiagų apykaitą, pagyvina organizmo gyvybingumą.

Šalinimo organai

Paukščiai kaip ir ropliai turi didelius, triskiaučius, į dubenį įsispraudusius inkstus. Šlapimas teka 2 šlapimtakiais į kloaką. Šlapimo pūslės nėra. Pagrindinis šlapimo produktas – šlapimo rūgštis, kuri mažai tirpsta vandenyje. Kloakoje iš šlapimo vanduo yra rezorbuojamas, todėl beveik visa šlapimo rūgštis iškrenta baltų nuosėdų pavidalu ir susimaišo su išmatomis. Dėl tokio vandens taupymo kai kurie paukščiai visai negeria vandens ir gali gyventi net dykumose. Be to, paukščiai neturi prakaito liaukų.

Lytiniai organai ir vystymasis

Paukščių patinai turi porą panašių į pupelę sėklidžių, kurios ramybės būsenoje labai mažos, bet atėjus veisimosi periodui jų tūris stipriai padidėja (pvz., varnėno iki 1500 kartų). Prie sėklidžių yra po nedidelę prielipą (epididymis) – tai pirminių inkstų liekana. Nuo jų, lygiagreąiai su šlapimtakiais, tęsiasi pora sėklatakių, atsiveriančių į kloaką. Daugelis paukščių patinų neturi kopuliacijos organų ir kopuliuojant sėkla perduodama tiesiog iš patino kloakos į patelės kloaką. Patelių funkcionuoja tik kairioji kiaušidė ir kairysis kiaušintakis. Todėl patelei lengviau produkuoti stambius kietu kevalu kiaušinius, kurie ilgai būna kiaušintakyje. Kiaušidė šalia inksto, artėjant veisimosi laikotarpiui ji padidėja, nes bręstančiose kiaušialąstėse (oocituose) kaupiasi daug trynio.

Prisitaikymas skraidyti

Paukščiai gyvena ir inkiluose

Paukščiai yra vieninteliai gyvūnai su plunksnomis, kurios išlaiko kūno šilumą ir yra reikšmingos skraidymui. Paukščių sugebėjimas skraidyti priklauso nuo jų sparnų formos. Sparnai išlenkti galuose ir plokšti prie pagrindo. Tokia forma vadinama aerodinaminiu paviršiumi. Lėktuvų sparnai yra tokios pat konstrukcijos. Paukščiui skrendant, oras srūva virš sparno galo. Jis srūva gana greitai, todėl sparną slegia nestipriai. Oras po sparnu spaudžia daug stipriau. Jis kelia sparną aukštyn, atsiranda taip vadinama keliamoji jėga, todėl paukštis išsilaiko ore.

Paukščių kaulai tuščiaviduriai, todėl lengvi. Didžiulis paukščių krūtinkaulis laiko stiprius plasnojamuosius raumenis. Stambių paukščių, tokių kaip erelių, kirų sparnai visą laiką ištiesti. Sklęsti aukštyn ir žemyn jiems padeda kylančios arba besileidžiančios oro srovės.

Dauguma paukščių skrisdami plasnoja sparnais. Taip po sparnais padidėja keliamoji jėga. Kolibriai plevena priešais žiedą, labai greitai judindami sparnus aštuoniukės pavidalo mostais.

Uodegos plunksnos naudojamos vairavimui, pusiausvyrai ir stabdymui. Norėdami sumažinti greitį ir nusileisti, jie padidina sparnų kampą, ir išskleidžia plunksnas. Tada oras praeina pro sparnus ir po jais sumažėja keliamoji jėga.

Sparnų plunksnos didžiausios. Kartą, ar du kartus per metus jos iškrenta ir išdygsta naujos. Jos padeda paukščiui skristi. Dauguma paukščių keičia tik kelias plunksnas, kad galėtų skraidyti.

Veisimasis

Didžiosios anties patinas veisimosi periodu

Veisimasis gerokai sudėtingesnis nei roplių. Paukščiai krauna lizdus, perėdami gina juos nuo gentainių ar įspėja juos čiulbėjimu. Lizdai būna labai įvairūs – nuo duobutės ant žemės iki didžiulio šakų raizginio medžio viršūnėje. Kiaušinius šildo kūnu, todėl gemalai vystosi greitai. Išsiritusius jauniklius tėvai globoja, maitina ir gina nuo priešų.

Daugeliui paukščių rūšių būdingas lytinis dimorfizmas. Dažniausiai patinai būna už pateles stambesni, ryškesnių spalvų, turi geriau išsivysčiusį balso aparatą. Vienų paukščių patinai būna spalvingi visą laiką (vištinių, juodagalvės sniegenos), kitų jie pakeičia plunksnų dangą ir tampa spalvingesni tik veisimosi periodu, o vėliau apdaras tampa kuklesnis (ančių, gaiduko, rojaus paukščių). Kai kurių sakalinių paukščių ir kitų patinai būna smulkesni už pateles. Kitų paukščių patinai ir patelės išoriškai nesiskiria (pingvinų, audrapaukščių, pelėdų, varninių).

Paukščiai būna tiek poligamai, kai patinai susitinka su patelėmis tik kopuliacijai (tetervinai, naminės vištos, gaidukai), tiek monogamai, kai jungiasi į poras ir laikosi kartu bent iki perėjimo pradžios (dauguma ančių) arba kol pradeda skraidyti jaunikliai (daugelis paukščių). Kai kurių monogamų poros būna pastovios daugelį metų (stambių vanaginių, pelėdų, žąsų, gulbių, gandrų).

Paukščiams veisimosi periodo pradžioje būdingos tuoktuvės. Tuo metu patinai bando patraukti patelių dėmesį neįprastomis pozomis, judesiais bei skrydžiais, pašiauštomis plunksnomis, skleidžiamais ypatingais garsais. Kiekvienos rūšies tuoktuvės yra specifinės. Sudėtingiausios būna poligaminių paukščių. Per tuoktuves įvyksta kopuliacija.

Didžioji dalis paukščių rūšių daro lizdus. Menkiausi būna perinčių ant žemės paukščių lizdai. Lėlys lizdo visai nedaro, kiaušinius deda tiesiog ant žemės. Į nedidelę duobutę žemėje kiaušinius deda strutis, žuvėdros, įvairūs tilvikiniai paukščiai. Neįsiruošia lizdo ir perinčios uoksuose pelėdos bei žalvarniai. Geniai išsikala uoksus, o urvinė kregždė ir tulžys šlaituose kasa gilius urvus. Dauguma paukščių lizdus įsirengia iš įvairių medžiagų. Tetervinai ir fazanai lizdą iškloja sausa žole. Gandrai panaudoja storokas šakas. Kregždės lizdus pastogėse bei langų kampuose lipdo iš sumaišytų su seilėmis žemių. Pietryčių Azijos salangos lizdą ant stačių uolų lipdo tik iš seilių.

Dalis paukščių savo kiaušinių neperi. Didžiakojės vištos juos užkasa į karštą smėlį ar į patino paruoštą pūvančių lapų krūvą. Kai kurių rūšių patelės pakiša savo kiaušinius perėti kitiems paukščiams. Toks lizdinias parazitizmas būdingas gegutei ir kai kuriems Afrikos ir Amerikos žvirbliniams paukščiams.

Dėtyse būna nuo 1 iki 20 kiaušinių. Po vieną kiaušinį per metus deda kiviai, stambiausi pingvinai, albatrosai, dauguma alkų. Labiausiai dėslūs yra perintys ant žemės paukščiai – vištiniai ir antys. Perėjimo metu daugeliui paukščių atsiranda perimosios dėmės – plikoje odoje būna duagiau kraujo kapiliarų. Paprastai peri abiejų lyčių paukščiai. Kai kurių peri tik patelė (antys, vištiniai, lakštingala), arba tik patinas (kiviai, kazuanai, plaukikas).

Paukščių jaunikliai būna dviejų tipų. Perinčių ant žemės kivių, stručių, višitinių ir žąsinių jie išsiritę apaugę pūkais, žvalūs. Nuo pirmos dienos juos vedžioja patelė, o kivių ir stručių – patinas. Gerai išsivystę jaunikliai išsirita ir kai kurių prie vandens gyvenančių paukščių: kragų, narų, žąsinių, vandens vištų, kirų. Kitų paukščių, tarp jų ir tų, kurių lizdai yra medžiuose, jaunikliai paprastai būna nerangūs, todėl ilgai tūno lizde. Tokie jaunikliai vadinami lizdatupiai. Pingvinų, audrapaukštinių, gandrinių, vanagų ir pelėdų jie būna gausiai pūkuoti, turi pravertas akis. Tačiau kiti lizdatupiai jaunikliai (žvirblinių, genių, karvelių, žalvarnio) išsikala bejėgiai, beveik pliki ir akli. Tokius suaugėliai maitina, šildo ir saugo nuo perkaitimo.

Garsai ir čiulbėjimas

Paukščiai įvairiais garsais ir giedojimu dažniausiai palaiko tarpusavio ryšius, vilioja kitos lyties individą ar atbaido nuo perėjimo vietos konkurentą. Tokie garsai, ir taip pat sudėtingas čiulbėjimas, dažniausiai paveldimi. Tačiau daugelio giesmininkų čiulbėjimui turi įtakos ir pašaliniai garsai. Juos dar lizduose jaunikliai įsimena iš čiulbėjusių gentainių ar net kitų paukščių.

Mityba

Paukščių klasė yra labai diferencijuota: vieni paukščiai minta nektaru, kiti sėklomis, vabzdžiais, žuvimis ar kitais paukščiais, smulkiais ar stambesniais žinduoliais.

Paplitimas

Paukščiai gyvena visuose žemynuose, iš viso pasaulyje yra apie 10350 paukščių rūšių.

Šiuo metu paukščių klasė skirstoma į 28 būrius, juose 45 pobūriai, 202 šeimos, 125 pošeimiai, 58 tribos, 2170 genčių ir 9842 rūšių. Laužtiniuose skliausteliuose nurodomas šeimų, genčių ir rūšių skaičius.[20].


Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonėje (GBĮIP) klasė Aves yra registruota naudojant kelis identifikatorius:

 • 212.
 • 0. Šis identifikatorius yra naudojamas GBĮIP nepatvirtintos informacijos identifikavimui.
Sąrašas šalių, kuriose yra aptinkama klasė.
Šis sąrašas sudarytas remiantis:
Aptinkama Registruotų aptinkamų rūšių skaičius Registruoti aptinkamai Pastaba
Vėliava Šalis GBĮIP ELIP Viso GBĮIP ELIP
Afganistanas Afganistane 315 315 4192
Airija Airijoje 342 342 479747
Alandai Alanduose 101 101 218
Albanija Albanijoje 182 182 939
Alžyras Alžyre 324 324 7395
Amerikos Samoa Amerikos Samoa 64 64 1359
Andora Andoroje 127 127 10409
Angilija Angilijoje 99 99 6179
Angola Angoloje 995 995 19780
Antarktida Antarktidoje 147 147 342820
Antigva ir Barbuda Antigvoje ir Barbudoje 130 130 4261
Argentina Argentinoje 1261 1261 247210
Armėnija Armėnijoje 49 49 108
Aruba Aruboje 144 144 4183
Australija Australijoje 1318 1318 19543749
Austrija Austrijoje 510 510 554909
Azerbaidžanas Azerbaidžane 271 271 831
Bachreinas Bahreine 124 124 509
Bahamai Bahamose 352 352 51844
Baltarusija Baltarusijoje 75 75 207
Bangladešas Bangladeše 274 274 1728
Barbadosas Barbadose 133 133 2820
Belgija Belgijoje 411 411 50107
Belizas Belize 652 652 170766
Beninas Benine 323 323 1239
Bermudai Bermudoje 261 261 5170
Bisau Gvinėja Bisau Gvinėjoje 172 172 504
Bolivija Bolivijoje 1611 1611 138122
Bonairėje, Sint Estatijuje ir Saboje 3 3 6
Bosnija ir Hercegovina Bosnijoje ir Hercegovinoje 212 212 1500
Botsvana Bostvanoje 677 677 101759
Brazilija Brazilijoje 1937 1937 271241
Britų Mergelių salos JK Mergelių salose 135 135 7734
Brunėjus Brunėjuje 158 158 421
Bulgarija Bulgarijoje 315 315 3424
Burkina Fasas Burkina Fase 183 183 445
Burundis Burundyje 419 419 2371
Butanas Butane 527 527 12786
Buvė Buvėje 15 15 40
Centrinės Afrikos Respublika Centrinės Afrikos Respublikoje 295 295 2348
Danija Danijoje 488 488 4457985
Dominika Dominikoje 149 149 8570
Dominikos Respublika Dominikos Respublikoje 316 316 42254
Dramblio Kaulo Krantas Dramblio Kaulo Krante 510 510 4094
Džersis Džersyje 162 162 342
Džibutis Džibutyje 125 125 201
Egiptas Egipte 454 454 25386
Ekvadoras Ekvadore 1943 1943 433020
Eritrėja Eritrėjoje 311 311 1986
Estija Estijoje 271 271 142376
Etiopija Etiopijoje 901 901 26935
Farerai Fareruose 77 77 793
Fidžis Fidžyje 156 156 17565
Filipinai Filipinuose 768 768 128301
Folklando (Malvinų) Salos Folklando salose 130 130 6099
Gabonas Gabone 574 574 7526
Gajana Gajanoje 910 910 40495
Gambija Gambijoje 461 461 9455
Gana Ganoje 614 614 8400
Gibraltaras Gibraltare 63 63 204
Graikija Graikijoje 384 384 20964
Grenada Grenadoje 225 225 4632
Grenlandija Grenlandijoje 112 112 19579
Gruzija Gruzijoje 92 92 166
Guamas Guame 79 79 654
Gvadelupa Gvadelupoje 264 264 14959
Gvatemala Gvatemaloje 889 889 132487
Gvinėja Gvinėjoje 503 503 1995
Haitis Haityje 255 255 9848
Herde ir Makdonalde 44 44 55079
Hondūras Hondūre 860 860 106505
Honkongas Honkonge 286 286 10649
Indija Indijoje 1600 1600 165285
Indijos Vandenyno Britų Sritis Indijos Vandenyno Britų Srityje 12 12 74
Indonezija Indonezijoje 1810 1810 87012
Irakas Irake 249 249 4538
Iranas Irane 416 416 11655
Islandija Islandijoje 257 257 124299
Ispanija Ispanijoje 648 648 717600
Italija Italijoje 382 382 28212
Izraelis Izraelyje 464 464 151047
Jamaika Jamaikoje 292 292 50550
Japonija Japonijoje 695 695 103151
JAV mažosios salos JAV mažosiose salose 115 115 5080
JAV Mergelių salos JAV Mergelių salose 200 200 22475
Jemenas Jemene 215 215 1447
Jordanija Jordanijoje 243 243 2417
Jungtiniai Arabų Emyratai Jungtiniuose Arabų Emyratuose 542 542 264678
Jungtinė Karalystė Jungtinėje Karalystėje 881 881 3921284
Jungtinės Amerikos Valstijos Jungtinėse Amerikos Valstijose 2556 2556 96187614
Juodkalnija Juodkalnijoje 237 237 1875
Kaimanų salos Kaimanuose 239 239 22897
Kalėdų sala Kalėdų saloje 40 40 311
Kambodža Kambodžoje 485 485 8026
Kamerūnas Kamerūne 996 996 25043
Kanada Kanadoje 1006 1006 8572199
Kataras Katare 199 199 2330
Kazachstanas Kazachijoje 381 381 7182
Kenija Kenijoje 1318 1318 149724
Kinija Kinijoje 1411 1411 89533
Kipras Kipre 253 253 5580
Kirgizija Kirgizijoje 181 181 703
Kiribatis Kiribačyje 62 62 4451
Kiurasao Kiurasao 37 37 244
Kokosų (Kilingo) Salos Kokosų (Kilingo) Salose 34 34 131
Kolumbija Kolumbijoje 2205 2205 771060
Komorai Komoruose 62 62 386
Kongas Konge 509 509 2419
Kongo Demokratinė Respublika Kongo Demokratinėje Respublikoje 1254 1254 75277
Kosta Rika Kosta Rikoje 1090 1090 780223
Kroatija Kroatijoje 233 233 1724
Kuba Kuboje 333 333 77048
Kuko Salos Kuko Salose 49 49 1107
Kuveitas Kuveite 207 207 2818
Laosas Laose 639 639 10293
Latvija Latvijoje 167 167 1056
Lenkija Lenkijoje 490 490 751723
Lesotas Lesote 377 377 30172
Libanas Libane 123 123 328
Liberija Liberijoje 443 443 5804
Libija Libijoje 197 197 1509
Lichtenšteinas Lichtenšteine 26 26 46
Lietuva Lietuvoje 163 163 1396
Liuksemburgas Liuksemburge 206 206 14855
Madagaskaras Madagaskare 336 336 36492
Majotas Majote 24 24 222
Makao Makao 1 1 1
Makedonija Makedonijoje 216 216 5087
Malaizija Malaizijoje 883 883 68943
Malavis Malavyje 700 700 42366
Maldyvai Maldyvuose 51 51 149
Malis Malyje 244 244 1394
Malta Maltoje 98 98 493
Marianos Šiaurinės Salos Marianos Šiaurinėse Salose 135 135 5150
Marokas Maroke 359 359 18553
Martinika Martinikoje 120 120 2167
Maršalo salos Maršalo Salose 64 64 1997
Mauricijus Mauricijuje 130 130 4814
Mauritanija Mauritanijoje 287 287 1730
Meksika Meksikoje 1583 1583 1779457
Meno Sala Meno saloje 82 82 371
Mianmaras Mianmare 887 887 12751
Mikronezija Mikronezijoje 138 138 3048
Moldavija Moldavijoje 119 119 1956
Monakas Monake 70 70 190
Mongolija Mongolijoje 374 374 6471
Montseratas Montserate 71 71 7350
Mozambikas Mozambike 606 606 32237
Namibija Namibijoje 780 780 196602
Naujoji Kaledonija Naujojoje Kaledonijoje 154 154 6514
Naujoji Zelandija Naujojoje Zelandijoje 444 444 219346
Nauru Nauru 9 9 12
Nepalas Nepale 872 872 26760
Nigerija Nigerijoje 681 681 8415
Nigeris Nigeryje 303 303 1044
Nikaragva Nikaragvoje 837 837 64801
Norfolkas Norfolke 116 116 2136
Norvegija Norvegijoje 550 550 7159422
Nyderlandai Nyderlanduose 893 893 53386
Omanas Omane 345 345 8944
Pakistanas Pakistane 544 544 6827
Palau Palau 103 103 1561
Palestina Palestinoje 284 284 10008
Panama Panamoje 1130 1130 301299
Papua Naujoji Gvinėja Papua Naujojoje Gvinėjoje 896 896 69771
Paragvajus Paragvajuje 731 731 26014
Peru Peru 2133 2133 471602
Pietų Afrikos Respublika Pietų Afrikos Respublikoje 1149 1149 6311762
Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo Salos Pietų Džordžijos ir Pietų Sandvičo Salose 58 58 29271
Pietų Korėja Pietų Korėjoje 497 497 171712
Pietų Sudanas Pietų Sudane 27 27 30
Pitkerno salos Pitkerno salose 104 104 478
Portugalija Portugalijoje 425 425 89586
Prancūzija Prancūzijoje 815 815 1120884
Prancūzijos Gviana Prancūzijos Gvianoje 674 674 14039
Prancūzijos Pietų Sritys Prancūzijos Pietų Srityse 45 45 240
Prancūzijos Polinezija Prancūzijos Polinezijoje 112 112 2591
Puerto Rikas Puerto Rike 388 388 194806
Pusiaujo Gvinėja Pusiaujo Gvinėjoje 301 301 2378
Reunjonas Reunjone 53 53 1741
Ruanda Ruandoje 596 596 6892
Rumunija Rumunijoje 316 316 5696
Rusija Rusijoje 807 807 48212
Rytų Timoras Rytų Timore 192 192 2730
Saliamono Salos Saliamono Salose 293 293 12614
Salvadoras Salvadore 598 598 45556
Samoa Samoa 74 74 2796
San Marinas San Marine 4 4 4
San Martenas (Marigo) Sen Martene 65 65 500
San Tomė ir Prinsipė San Tomėje ir Prinsipėje 94 94 2009
Saudo Arabija Saudo Arabijoje 370 370 5328
Seišeliai Seišeliuose 146 146 3686
Sen Pjeras ir Mikelonas Sen Pjere ir Mikelone 111 111 924
Senegalas Senegale 565 565 12226
Sent Kitsas ir Nevis Sent Kitse ir Nevyje 73 73 1833
Sent Lusija Sent Lusijoje 131 131 7248
Sent Vinsentas ir Grenadinai Sent Vinsente ir Grenadinuose 128 128 4581
Serbija Serbijoje 192 192 1785
Siera Leonė Siera Leonėje 405 405 4736
Singapūras Singapūre 406 406 13368
Sint Martenas Sint Martene 1 1 1
Sirija Sirijoje 283 283 1567
Slovakija Slovakijoje 146 146 956
Slovėnija Slovėnijoje 123 123 534
Somalis Somalyje 523 523 3953
Sudanas Sudane 773 773 11979
Suomija Suomijoje 521 521 10278133
Surinamas Suriname 735 735 25568
Svalbarde ir Jan Majene 44 44 2032
Svazilandas Svazilande 526 526 136983
Tadžikija Tadžikijoje 67 67 112
Tailandas Tailande 1058 1058 93477
Taivanas Taivane 516 516 82925
Tanzanija Tanzanijoje 1269 1269 77152
Terksas ir Kaikosas Terkse ir Kaikose 138 138 1558
Togas Toge 274 274 827
Tunisas Tunise 316 316 5541
Turkija Turkijoje 422 422 26793
Turkmėnija Turkmėnijoje 132 132 372
Tuvalu Tuvalu 15 15 25
Uganda Ugandoje 1192 1192 67583
Ukraina Ukrainoje 289 289 2787
Urugvajus Urugvajuje 406 406 9501
Uzbekija Uzbekijoje 266 266 1484
Vakarų Sachara Vakarų Sacharoje 112 112 253
Vanuatu Vanuatu 113 113 5383
Vatikanas Vatikane 12 12 32
Venesuela Venesueloje 1530 1530 170664
Vengrija Vengrijoje 304 304 10260
Vietnamas Vietname 881 881 19706
Vokietija Vokietijoje 1114 1114 209066
Volisas ir Futūna Volise ir Futūnoje 11 11 52
Zambija Zambijoje 798 798 39732
Zimbabvė Zimbabvėje 812 812 113270
Čadas Čade 287 287 1198
Čekija Čekijoje 219 219 6596
Čilė Čilėje 716 716 340892
Šiaurės Korėja Šiaurės Korėjoje 241 241 794
Šri Lanka Šri Lankoje 427 427 16809
Šv. Bartolomėjaus sala Šv. Bartolomėjaus saloje 33 33 139
Šv. Elenos sala Šv. Elenos saloje 73 73 790
Švedija Švedijoje 648 648 28907002
Šveicarija Šveicarijoje 282 282 41162
Žaliasis Kyšulys Žaliajame Kyšulyje 82 82 1427

Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonės (GBĮIP)[21] pateikiamas aptikimo vietų žemėlapis.

Plačiau galima rasti: [22]

Būriai

PaukščiaiAves Linnaeus, 1758 [ 5574 taksonai33 būriai394 šeimos9751 gentis12865 rūšys22778 porūšiai ][23] [ 40 taksonų40 būrių225 šeimos2230 genčių10301 rūšis21237 porūšiai ][24][25] [ 33 būriai9924 rūšys ][26]
Būrių sąrašo 1 dalis
PaukščiaiAves Linnaeus, 1758 [ 5574 taksonai33 būriai394 šeimos9751 gentis12865 rūšys22778 porūšiai ][23] [ 40 taksonų40 būrių225 šeimos2230 genčių10301 rūšis21237 porūšiai ][24][25] [ 33 būriai9924 rūšys ][26] klasei priklauso:
Turkey vulture profile.jpgVanaginiai paukščiaiAccipitriformes ?, ? [ 6 taksonai6 šeimos131 gentis311 rūšių451 porūšis ][27] [ 4 taksonai4 šeimos74 gentys264 rūšys392 porūšiai ][28] [ 4 šeimos arba antšeimiai264 rūšys ][29]
Marmelente 0505264.jpgŽąsiniai paukščiaiAnseriformes Wagler, 1831 [ 19 taksonų6 šeimos150 genčių211 rūšių140 porūšių ][30] [ 3 taksonai3 šeimos53 gentys164 rūšys129 porūšiai ][31] [ 3 šeimos arba antšeimiai164 rūšys ][32]
Alpi1.jpgČiurliniai paukščiaiApodiformes Peters, 1840 [ 9 taksonai6 šeimos203 gentys507 rūšys817 porūšių ][33] [ 4 taksonai4 šeimos126 gentys445 rūšys778 porūšiai ][34] [ 3 šeimos arba antšeimiai436 rūšys ][35]
Lightmatter hornbill2.jpgRagasnapiniai paukščiaiBucerotiformes ?, ? [ 2 taksonai2 šeimos19 genčių63 rūšys71 porūšis ][36] [ 4 taksonai4 šeimos17 genčių63 rūšys89 porūšiai ][37] [ 2 šeimos arba antšeimiai54 rūšys ][38]
Charadrius wilsonia 2 070430 GWADA.jpgSėjikiniai paukščiaiCharadriiformes Huxley, 1867 [ 44 taksonai27 šeimos225 gentys479 rūšys501 porūšis ][39] [ 19 taksonų19 šeimų95 gentys383 rūšys430 porūšių ][40] [ 19 šeimų arba antšeimių383 rūšys ][41]
Stork (Palic, Serbia).jpgGandriniai paukščiaiCiconiiformes Bonaparte, 1854 [ 31 taksonas11 šeimų40 genčių28 rūšys9 porūšiai ][42] [ 1 taksonas1 šeima6 gentys19 rūšių9 porūšiai ][43] [ 1 šeima arba antšeimis19 rūšių ][44]
Speckled Mousebird.jpgPeliniai paukščiaiColiiformes Murie, 1872 [ 3 taksonai1 šeima10 genčių11 rūšių30 porūšių ][45] [ 1 taksonas1 šeima2 gentys6 rūšys30 porūšių ][46] [ 1 šeima arba antšeimis6 rūšys ][47]
Spotted Dove- Preening I- Kolkata IMG 5289.jpgKarveliniai paukščiaiColumbiformes Latham, 1790 [ 13 taksonų2 šeimos114 genčių365 rūšys658 porūšiai ][48] [ 2 taksonai2 šeimos44 gentys315 rūšių616 porūšių ][49] [ 2 šeimos arba antšeimiai315 rūšių ][50]
Alcedo atthis 1 (Marek Szczepanek).jpgŽalvarniniai paukščiaiCoraciiformes Forbes, 1884 [ 32 taksonai17 šeimų76 gentys193 rūšys493 porūšiai ][51] [ 6 taksonai6 šeimos33 gentys148 rūšys400 porūšių ][52] [ 7 šeimos arba antšeimiai149 rūšys ][53]
Ortalis canicollis01.jpgKraksiniai paukščiaiCraciformes ?, ? [ 2 taksonai2 šeimos25 gentys79 rūšys97 porūšiai ][54][55] [ 2 šeimos arba antšeimiai72 rūšys ][56]
Cuckoo.JPGGegutiniai paukščiaiCuculiformes Wagler, 1830 [ 13 taksonų7 šeimos72 gentys187 rūšys271 porūšis ][57] [ 1 taksonas1 šeima35 gentys141 rūšis212 porūšių ][58][59] [ 2 šeimos arba antšeimiai142 rūšys ][60]
Hawk eating prey edit02.jpgSakaliniai paukščiaiFalconiformes Sharpe, 1874 [ 14 taksonų1 šeima45 gentys79 rūšys126 porūšiai ][61] [ 1 taksonas1 šeima11 genčių66 rūšys115 porūšių ][62][63] [ 1 šeima arba antšeimis66 rūšys ][64]
Nystalus-radiatus-001.jpgŽakamariniai paukščiaiGalbuliformes Fürbringer, 1888 [ 2 taksonai2 šeimos23 gentys57 rūšys102 porūšiai ][65][66][67] [ 2 šeimos arba antšeimiai53 rūšys ][68]
Ptarmigan9.jpgVištiniai paukščiaiGalliformes Temminck, 1820 [ 37 taksonai12 šeimų140 genčių259 rūšys705 porūšiai ][69] [ 5 taksonai5 šeimos78 gentys291 rūšis686 porūšiai ][70] [ 3 šeimos arba antšeimiai219 rūšių ][71]
Gavia immer4 BS.jpgNariniai paukščiaiGaviiformes Wetmore, Miller, 1926 [ 3 taksonai2 šeimos6 gentys13 rūšių2 porūšiai ][72] [ 1 taksonas1 šeima1 gentis5 rūšys2 porūšiai ][73] [ 1 šeima arba antšeimis5 rūšys ][74]
Grey Crowned Crane.jpgGerviniai paukščiaiGruiformes Bonaparte, 1854 [ 48 taksonai31 šeima191 gentis296 rūšys329 porūšiai ][75] [ 5 taksonai5 šeimos42 gentys165 rūšys269 porūšiai ][76][77] [ 10 šeimų arba antšeimių198 rūšys ][78]
Whitebelliedgoawaybird.jpgTurakiniai paukščiaiMusophagiformes ?, ? [ 1 taksonas1 šeima25 gentys25 rūšys27 porūšiai ][79] [ 1 taksonas1 šeima6 gentys23 rūšys27 porūšiai ][80] [ 1 šeima arba antšeimis23 rūšys ][81]
Passer domesticus -Battery Park -USA-8.jpgŽvirbliniai paukščiaiPasseriformes Linnaeus, 1758 [ 234 taksonai147 šeimos1982 gentys7556 rūšys14754 porūšiai ][82] [ 123 taksonai123 šeimos1275 gentys6205 rūšys14080 porūšių ][83] [ 84 šeimos arba antšeimiai5828 rūšys ][84]
SulaGranti.JPGIrklakojiniai paukščiaiPelecaniformes Sharpe, 1891 [ 25 taksonai11 šeimų109 gentys159 rūšys159 porūšiai ][85] [ 5 taksonai5 šeimos35 gentys113 rūšių130 porūšių ][86][87] [ 5 šeimos arba antšeimiai113 rūšių ][88]
Blank 50px.png?Phaethontiformes ?, ? [ 1 taksonas1 šeima5 gentys5 rūšys14 porūšių ][89] [ 1 taksonas1 šeima1 gentis3 rūšys13 porūšių ][90] [ 1 šeima arba antšeimis3 rūšys ][91]
Lesser-flamingos.jpgFlaminginiai paukščiaiPhoenicopteriformes Fürbringer, 1888 [ 1 taksonas1 šeima9 gentys8 rūšys ][92] [ 1 taksonas1 šeima3 gentys6 rūšys ][93] [ 1 šeima arba antšeimis6 rūšys ][94]
BlackWoods.jpgGeniniai paukščiaiPiciformes Meyer, Wolf, 1810 [ 9 taksonai8 šeimos121 gentis411 rūšių996 porūšiai ][95] [ 5 taksonai5 šeimos70 genčių407 rūšys1010 porūšių ][96][67] [ 3 šeimos arba antšeimiai354 rūšys ][97]
Podiceps griseigena 1 (Marek Szczepanek).jpgKraginiai paukščiaiPodicipediformes Fürbringer, 1888 [ 2 taksonai1 šeima14 genčių30 rūšių53 porūšiai ][98] [ 1 taksonas1 šeima7 gentys23 rūšys45 porūšiai ][99] [ 1 šeima arba antšeimis23 rūšys ][100]
Short tailed albatross.jpgAudrašaukliniai paukščiaiProcellariiformes Fürbringer, 1888 [ 12 taksonų7 šeimos53 gentys201 rūšis98 porūšiai ][101] [ 4 taksonai4 šeimos26 gentys138 rūšys79 porūšiai ][102] [ 4 šeimos arba antšeimiai138 rūšys ][103]
Stavenn Cacatua leadbeateri 00.jpgPapūginiai paukščiaiPsittaciformes Wagler, 1830 [ 14 taksonų7 šeimos140 genčių450 rūšių622 porūšiai ][104] [ 1 taksonas1 šeima85 gentys370 rūšių576 porūšiai ][105] [ 1 šeima arba antšeimis370 rūšių ][106]
Pterocles indicus.jpgSmiltvištiniai paukščiaiPteroclidiformes ?, ? [ 1 taksonas1 šeima4 gentys16 rūšių29 porūšiai ][107] [ 1 taksonas1 šeima2 gentys16 rūšių28 porūšiai ][108] [ 1 šeima arba antšeimis16 rūšių ][109]
Manchot 01.jpgPingvininiai paukščiaiSphenisciformes Sharpe, 1891 [ 1 taksonas1 šeima47 gentys86 rūšys10 porūšių ][110] [ 1 taksonas1 šeima6 gentys19 rūšių8 porūšiai ][111] [ 1 šeima arba antšeimis19 rūšių ][112]
Long ear owl shandong.jpgPelėdiniai paukščiaiStrigiformes Wagler, 1830 [ 20 taksonų12 šeimų110 genčių422 rūšys830 porūšių ][113] [ 2 taksonai2 šeimos29 gentys199 rūšys529 porūšiai ][114] [ 7 šeimos arba antšeimiai319 rūšių ][115]
Kasuaris.jpgStrutiniai paukščiaiStruthioniformes Latham, 1790 [ 12 taksonų9 šeimos24 gentys28 rūšys21 porūšis ][116] [ 1 taksonas1 šeima1 gentis2 rūšys4 porūšiai ][117][118] [ 5 šeimos arba antšeimiai15 rūšių ][119]
Blank 50px.png?Suliformes ?, ? [ 6 taksonai4 šeimos28 gentys79 rūšys80 porūšių ][120] [ 4 taksonai4 šeimos8 gentys56 rūšys60 porūšių ][121] [ 4 šeimos arba antšeimiai56 rūšys ][122]
Tinamus majorPCSL00504B.jpgTinaminiai paukščiaiTinamiformes Huxley, 1872 [ 1 taksonas1 šeima13 genčių50 rūšių128 porūšiai ][123] [ 1 taksonas1 šeima9 gentys48 rūšys126 porūšiai ][124] [ 1 šeima arba antšeimis48 rūšys ][125]
Trogon elegans1.jpgTrogoniniai paukščiaiTrogoniformes AOU, 1886 [ 1 taksonas1 šeima17 genčių50 rūšių117 porūšių ][126] [ 1 taksonas1 šeima6 gentys39 rūšys100 porūšių ][127] [ 1 šeima arba antšeimis39 rūšys ][128]
Hoopoe100.JPGKukutiniai paukščiaiUpupiformes ?, ? [ 2 taksonai2 šeimos5 gentys12 rūšių34 porūšiai ][129][130] [ 2 šeimos arba antšeimiai9 rūšys ][131]
Aepyornism.jpgEpiornitiniaiAepyornithidae Bonaparte, 1853 [ 3 taksonai3 gentys3 rūšys ][132]
Blank 50px.png?Alexornithidae Bordkorb, 1976 [ 6 taksonai6 gentys7 rūšys ][133]
Blank 50px.png?Ambiortidae Kurochkin, 1982 [ 1 taksonas1 gentis1 rūšis ][134]
Blank 50px.png?Anomalopterygidae Oliver, 1930[135]
Blank 50px.png?Apatornithidae Fürbringer, 1888 [ 1 taksonas1 gentis1 rūšis ][136]
Blank 50px.png?Archaeopterygidae Huxley, 1872 [ 2 taksonai2 gentys1 rūšis ][137]
Blank 50px.png?Avipedidae Sarjeant & Langston, 1994 [ 1 taksonas1 gentis4 rūšys ][138]
Blank 50px.png?Avisauridae Brett-Surman & Paul, 1985 [ 1 taksonas1 gentis ][139]
Blank 50px.png?Baptornithidae ?, ? [ 2 taksonai2 gentys4 rūšys ][140]
Blank 50px.png?Cathayornithidae ?, ? [ 1 taksonas1 gentis1 rūšis ][141]
Blank 50px.png?Confuciusornithidae Hou et al., 1995 [ 3 taksonai3 gentys4 rūšys ][142]
Blank 50px.png?Cursornithidae ?, ? [ 1 taksonas1 gentis1 rūšis ][143]
Blank 50px.png?Diatrymidae Shufeldt, 1913 [ 4 taksonai4 gentys2 rūšys ][144]
Blank 50px.png?Dinornithidae Bonaparte, 1853 [ 5 taksonai5 gentys7 rūšys ][145]
Blank 50px.png?Emeidae ?, ? [ 5 taksonai5 gentys11 rūšių ][146]
Blank 50px.png?Enaliornithidae Fürbringer, 1888 [ 3 taksonai3 gentys3 rūšys ][147]
Blank 50px.png?Enantiornithidae Nessov & Borkin, 1983[148]

Poklasiai

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Paukščių poklasiai.

Paukščių sistematika

Pagrindinis straipsnis – Sąrašas:Paukščių būriai ir šeimos.

Sistematika pateikta remiantis M.Žalakevičiaus ir I.Žalakevičienės žurnale „Acta Zoologica Lituanica“ paskelbtu straipsniu „Šiuolaikinių paukščių poklasės (Neornithes) dabartinė klasifikacinė sistema: naujai aprobuoti lietuviški pavadinimai ir naujausia statistika“[149].

Laužtiniuose sklaistuose ([]) nurodomas genčių ir rūšių skaičius, kurį pateikia savo straipsnyje M.Žalakevičius[149].

Paukščiai skirstomi į 2 poklasius:

 • Senoviniai, arba driežauodegiai paukščiai (Archaeornithes)
 • Šiuolaikiniai, arba vėduokliauodegiai paukščiai (Neornithes):
  • Būrys Strutiniai paukščiai (Struthioniformes) [6-10]
   • Pobūris Strutiniai paukščiai (Struthiones) [1-1]
   • Pobūris Nandiniai paukščiai (Rheae) [2-2]
   • Pobūris Kazuariniai paukščiai (Casuarii) [2-4]
   • Pobūris Kiviniai paukščiai (Apteryges) [1-3]
  • Būrys Tinaminiai paukščiai (Tinamiformes) [9-46]
  • Būrys Pingvininiai paukščiai (Sphenisciformes) [5-16]
  • Būrys Nariniai paukščiai (Gaviiformes) [1-4]
  • Būrys Kraginiai paukščiai (Podicipediformes) [6-22]
  • Būrys Audrašaukliniai paukščiai (Tubinares) [23-108]
  • Būrys Irklakojiniai paukščiai (Steganopodiformes) [6-65]
   • Pobūris Fajetoniniai paukščiai (Phaethontes) [1-3]
   • Pobūris Pelikaniniai paukščiai (Pelecani) [5-62]
  • Būrys Gandriniai paukščiai (Ciconiiformes) [38-113]
   • Pobūris Garniniai paukščiai (Ardeae) [17-60]
   • Pobūris Kūjagalviniai paukščiai (Scopi) [1-1]
   • Pobūris Gandriniai paukščiai (Ciconiae) [20-52]
  • Būrys Flaminginiai paukščiai (Phoenicopteriformes) [3-5]
  • Būrys Žąsiniai paukščiai (Anseriformes) [43-150]
   • Pobūris Pelamedėjiniai paukščiai (Anhimae) [2-3]
   • Pobūris Žąsiniai paukščiai (Anatidae) [41-147]
  • Būrys Plėšrieji paukščiai (Falconiformes) [81-307]
   • Pobūris Grifiniai paukščiai (Cathartae) [5-7]
   • Pobūris Vanaginiai paukščiai (Acciptres) [65-238]
   • Pobūris Sekretoriniai paukščiai (Sagittariidae) [1-1]
   • Pobūris Sakaliniai paukščiai (Falcones) [10-61]
  • Būrys Vištiniai paukščiai (Galliformes) [77-281]
   • Pobūris Didžiakojiniai paukščiai (Craci) [18-69]
   • Pobūris Fazaniniai paukščiai (Phasiani) [59-212]
  • Būrys Hoacininiai paukščiai (Opisthocomiformes) [1-1]
  • Būrys Gerviniai paukščiai (Gruiformes) [61-203]
   • Pobūris Madagaskarinės vištelės (Mesitornithes) [2-3]
   • Pobūris Tripirštiniai paukščiai (Turnices) [2-16]
   • Pobūris Gerviniai paukščiai (Grues) [4-15]
   • Pobūris Vandeninės vištos (Rallues) [33-133]
   • Pobūris Skiautėtakojiniai paukščiai (Heliornithes) [3-3]
   • Pobūris Kaginiai paukščiai (Rhynocheti) [1-1]
   • Pobūris Sauliniai paukščiai (Eurypygae) [1-1]
   • Pobūris Kariaminiai paukščiai (Cariamae) [2-2]
   • Pobūris Eininiai paukščiai (Otidides) [11-25]
  • Būrys Sėjikiniai paukščiai (Charadriiformes) [91-343]
   • Pobūris Sėjikiniai paukščiai (Charadrii) [60-216]
   • Pobūris Kiriniai paukščiai (Lari) [20-105]
  • Būrys Smiltvištiniai paukščiai (Pterocliformes) [2-16]
  • Būrys Karveliniai paukščiai (Columbiformes) [42-309]
  • Būrys Papūginiai paukščiai (Psittaciformes) [84-354]
  • Būrys Gegutiniai paukščiai (Cuculiformes) [34-159]
   • Pobūris Turakiniai paukščiai (Musophagae) [6-23]
   • Pobūris Gegutiniai paukščiai (Cuculi) [28-136]
  • Būrys Pelėdiniai paukščiai (Strigiformes) [27-205]
  • Būrys Lėliniai paukščiai (Caprimulgiformes) [20-118]
   • Pobūris Guachariniai paukščiai (Steatornithes) [1-1]
   • Pobūris Lėliniai paukščiai (Caprimulgi) [19-117]
  • Būrys Čiurliniai paukščiai (Apodiformes) [122-424]
   • Pobūris Čiurliniai paukščiai (Aprodi) [19-92]
   • Pobūris Kolibriniai paukščiai (Trochili) [102-328]
  • Būrys Peliniai paukščiai (Coliiformes) [2-6]
  • Būrys Trogoniniai paukščiai (Trogoniformes) [8-39]
  • Būrys Žalvarniniai paukščiai (Coraciiformes) [50-214]
   • Pobūris Tulžiniai paukščiai (Alcedines) [24-107]
   • Pobūris Bitininkiniai paukščiai (Meropes) [3-25]
   • Pobūris Žalvarniniai paukščiai (Coracii) [6-18]
   • Pobūris Ragasnapiniai paukščiai (Bucerotes) [17-64]
  • Būrys Žakamariniai paukščiai (Galbuliformes) [17-53]
  • Būrys Geniniai paukščiai (Piciformes) [51-349]
  • Būrys Žvirbliniai paukščiai (Passeriformes) [1260-5922]
   • Pobūris Plačiažiotiniai paukščiai (Eurylaimi) [12-49]
   • Pobūris Krosniniai paukščiai (Furnarii) [134-625]
   • Pobūris Tironiniai paukščiai (Tyranni) [151-558]
   • Pobūris Naujosios Zelandijos pitiniai paukščiai (Acanthisittae) [2-3]
   • Pobūris Lyrauodeginiai paukščiai (Menure) [2-4]
   • Pobūris Tikrieji giesmininkai (Oscines) [959-4683]

Literatūra

 • WoRMS (2011). Aves. Accessed through: World Register of Marine Species. (Žr. tikrinta 2011-02-18)
 • Margulis, L.; Schwartz, K.V. (1998). Five Kingdoms: an illustrated guide to the Phyla of life on earth. 3rd edition. Freeman: New York, NY (USA). ISBN 0-7167-3027-8. xx, 520 pp. Žr.
 • Margulis, L.; Schwartz, K.V. (1982). Five Kingdoms : an illustrated guide to the phyla of life on earth. Second edition. Freeman. Žr.

Nuorodos

Portal
Vikisritis: PaukščiaiŠaltiniai

 1. Eupterornis remensis (Aves – sinonimas) (ID gbif:8570300) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 2. Eupterornis remensis Lemoine, 1878 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8570300 WWW
 3. Palaeocursornis biharicus (Aves – sinonimas) (ID gbif:8500370) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 4. Palaeocursornis biharicus Kessler, Jurcsák, 1986 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8500370 WWW
 5. Patagonichnornis (Aves – sinonimas) (ID gbif:8547920) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 6. Patagonichnornis Casamiquela, 1987 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8547920 WWW
 7. Proherodius oweni (Aves – sinonimas) (ID gbif:8628214) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 8. Proherodius oweni Lydekker, 1891 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8628214 WWW
 9. Protopelargus meyeri (Aves – sinonimas) (ID gbif:8448040) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 10. Protopelargus meyeri Reichenbach, 1852 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8448040 WWW
 11. Tantaleus brecciensis (Aves – sinonimas) (ID gbif:8651947) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 12. Tantaleus brecciensis Milkovsky, 1995 Globalios biologinės įvairovės informacijos priemonė. (angl. The Global Biodiversity Information Facility, GBIF). GBIF sinonimo ID: gbif:8651947 WWW
 13. 13,0 13,1 13,2 Proherodius (Aves – sinonimas) (ID 695). Gyvybės enciklopedija. (EOL)
 14. Proherodius Lydekker 1891 Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Proherodius Lydekker 1891
 15. Proherodius oweni Lydekker 1891 Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: Proherodius oweni Lydekker 1891
 16. birds Gyvybės enciklopedija. (angl. Encyclopedia of Life, EOL). EOL sinonimas: birds
 17. 17,0 17,1 Mačionis A., Stuburinių zoologija. Vilnius: Mokslas, 1989.
 18. J. Mikulevičienė, M. Purlienė, K Grinkevičius, D. Skurauskienė. Biologijos vadovėlis VII klasei, 2 knyga.
 19. Logminas V., Nedzinskas V., Drobelis E. ir kt., Lietuvos fauna. Paukščiai, I tomas. Vilnius: Mokslas, 1990.
 20. Paukščių pavadinimų žodynas. Sud. M. Žalakevičius, I. Žalakevičienė. - Vilnius: Vilniaus universiteto Ekologijos institutas, 2009. - 1223 p. - P. 14. ISBN 978-9986-443-46-9.
 21. Paukščiai (Aves) (ID 212) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). Informacija paimta 2013 m. gruodžio mėn. – 2014 m. sausio mėn.
 22. Paukščiai (Aves) (ID 212) aptikimo vietos. Aptikimo vietų registravimo šaltiniai. Žemėlapis ir informacija. WWW. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)).
 23. Aves arba Aves. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 212
 24. Aves. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174371
 25. Aves. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 695
 26. Aves. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022116
 27. Accipitriformes arba Accipitriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191147
 28. Accipitriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823961
 29. Accipitriformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13027121
 30. Anseriformes arba Anseriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1108
 31. Anseriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174982
 32. Anseriformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13027104
 33. Apodiformes arba Apodiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1448
 34. Apodiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177993
 35. Apodiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13026975
 36. Bucerotiformes arba Bucerotiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 716
 37. Bucerotiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553435
 38. Bucerotiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022324
 39. Charadriiformes arba Charadriiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192402
 40. Charadriiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 176445
 41. Charadriiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022242
 42. Ciconiiformes arba Ciconiiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 839
 43. Ciconiiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174770
 44. Ciconiiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022240
 45. Coliiformes arba Coliiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 721
 46. Coliiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178091
 47. Coliiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022238
 48. Columbiformes arba Columbiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1446
 49. Columbiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177038
 50. Columbiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022235
 51. Coraciiformes arba Coraciiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1447
 52. Coraciiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178102
 53. Coraciiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022227
 54. Craciformes arba Craciformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1443
 55. Craciformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553431
 56. Craciformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022224
 57. Cuculiformes arba Cuculiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1492
 58. Cuculiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177816
 59. Cuculiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7596
 60. Cuculiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022221
 61. Falconiformes arba Falconiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191407
 62. Falconiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 175262
 63. Falconiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2869903
 64. Falconiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022219
 65. Galbuliformes arba Galbuliformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 722
 66. Galbuliformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553434
 67. 67,0 67,1 Galbuliformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 1592
 68. Galbuliformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022216
 69. Galliformes arba Galliformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 723
 70. Galliformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 175693
 71. Galliformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022212
 72. Gaviiformes arba Gaviiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192754
 73. Gaviiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174466
 74. Gaviiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022210
 75. Gruiformes arba Gruiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1493
 76. Gruiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 176147
 77. Gruiformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 7578
 78. Gruiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022199
 79. Musophagiformes arba Musophagiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1444
 80. Musophagiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553438
 81. Musophagiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022197
 82. Passeriformes arba Passeriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 729
 83. Passeriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178265
 84. Passeriformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13022117
 85. Pelecaniformes arba Pelecaniformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7190953
 86. Pelecaniformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174670
 87. Pelecaniformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 2918020
 88. Pelecaniformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031097
 89. Phaethontiformes arba Phaethontiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7190987
 90. Phaethontiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823962
 91. Phaethontiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031103
 92. Phoenicopteriformes arba Phoenicopteriformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191426
 93. Phoenicopteriformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553433
 94. Phoenicopteriformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031105
 95. Piciformes arba Piciformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 724
 96. Piciformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178140
 97. Piciformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031107
 98. Podicipediformes arba Podicipediformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7191588
 99. Podicipediformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174476
 100. Podicipediformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031111
 101. Procellariiformes arba Procellariiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192755
 102. Procellariiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174512
 103. Procellariiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031113
 104. Psittaciformes arba Psittaciformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1445
 105. Psittaciformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177404
 106. Psittaciformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031118
 107. Pteroclidiformes arba Pteroclidiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192749
 108. Pteroclidiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823963
 109. Pteroclidiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031120
 110. Sphenisciformes arba Sphenisciformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7190978
 111. Sphenisciformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174442
 112. Sphenisciformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031122
 113. Strigiformes arba Strigiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1450
 114. Strigiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 177848
 115. Strigiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031124
 116. Struthioniformes arba Struthioniformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 725
 117. Struthioniformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174372
 118. Struthioniformes. Gyvybės enciklopedija (EOL). (angl. Encyclopedia of Life). EOL identifikatorius: 8662
 119. Struthioniformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031132
 120. Suliformes arba Suliformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 7192775
 121. Suliformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 823960
 122. Suliformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031138
 123. Tinamiformes arba Tinamiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 726
 124. Tinamiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 174397
 125. Tinamiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031143
 126. Trogoniformes arba Trogoniformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 1449
 127. Trogoniformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 178093
 128. Trogoniformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031145
 129. Upupiformes arba Upupiformes. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 728
 130. Upupiformes. Integruota taksonominė informacinė sistema (ITIS). (angl. Integrated Taxonomic Information System). ITIS identifikatorius: 553436
 131. Upupiformes. Gyvybės katalogas: 2013 metų sąrašas. Catalogue of Life (COL): 2013 Annual Checklist. COL identifikatorius: 13031147
 132. Aepyornithidae arba Aepyornithidae. Bonaparte, 1853 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844153
 133. Alexornithidae arba Alexornithidae. Bordkorb, 1976 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844233
 134. Ambiortidae arba Ambiortidae. Kurochkin, 1982 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4850801
 135. Anomalopterygidae arba Anomalopterygidae. Oliver, 1930 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4852020
 136. Apatornithidae arba Apatornithidae. Fürbringer, 1888 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4852431
 137. Archaeopterygidae arba Archaeopterygidae. Huxley, 1872 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4847895
 138. Avipedidae arba Avipedidae. Sarjeant & Langston, 1994 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844884
 139. Avisauridae arba Avisauridae. Brett-Surman & Paul, 1985 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844232
 140. Baptornithidae arba Baptornithidae. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4851544
 141. Cathayornithidae arba Cathayornithidae. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4850680
 142. Confuciusornithidae arba Confuciusornithidae. Hou et al., 1995 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844503
 143. Cursornithidae arba Cursornithidae. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4843003
 144. Diatrymidae arba Diatrymidae. Shufeldt, 1913 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4847934
 145. Dinornithidae arba Dinornithidae. Bonaparte, 1853 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 3242170
 146. Emeidae arba Emeidae. Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 3242167
 147. Enaliornithidae arba Enaliornithidae. Fürbringer, 1888 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 3241849
 148. Enantiornithidae arba Enantiornithidae. Nessov & Borkin, 1983 Globali biologinės įvairovės informacijos priemonė (GBĮIP). (angl. Global Biodiversity Information Facility (GBIF)). GBIF identifikatorius: 4844231
 149. 149,0 149,1 Žalakevičius M., Žalakevičienė I., Šiuolaikinių paukščių poklasės (Neornithes) dabartinė klasifikacinė sistema: naujai aprobuoti lietuviški pavadinimai ir naujausia statistika // Acta Zoologica Lituanica, 2009, Volumen 19, Numerus 4. ISSN 1648-6919
Symbol star2.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Symbol star2.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją
Verta.png Šis straipsnis įtrauktas į Vertingų straipsnių kategoriją.Panaudotas 2012 m. rugsėjo 3 d.CC-BY-SA turinys iš Gyvosios gamtos enciklopedijos straipsnio „Paukščiai“.
Gyvosios gamtos enciklopedijos dalyviai: Algirdass, Vpovilaitis, VP-bot

Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: