Perl Harboras

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Perl Harboro panorama

Perl Harboras (angl. Pearl Harbor) − JAV karinė jūrų bazė Havajuose, Oahu salos pietiniame krante, Perl Harboro įlankoje, į vakarus nuo Honolulu.

1941 m. gruodžio 7 d. Japonijos aviacija ir povandeniniai laivai netikėtai puolė čia dislokuotą JAV Ramiojo vandenyno laivyną (nuskandino 4 linijinius laivus, 2 eskadrinius minininkus, 1 minavimo laivą, smarkiai apgadino 4 linijinius laivus, 3 kreiserius, 1 eskadrinį minininką, sunaikino 188 lėktuvus).

Kitą dieną po šio antpuolio JAV ir Didžioji Britanija paskelbė Japonijai karą.

Perl Harboro užpuolimas

Niekieno nepastebėtas ir neįtartas, naudodamasis aplinkiniu maršrutu ir griežtai laikydamasis tylos eteryje, Imperatoriškojo Japonijos karinio jūrų laivyno vyriausias vadas admirolas Isoroku Jamamotas (Isoroku Yamamoto) sugebėjo absoliučiai slaptai nusiųsti specialios paskirties šešių lėktuvnešių, dviejų linijinių laivų, remiamų kreiserių ir eskadrinių minininkų, būrį už 3400 mylių, skiriančių Havajus nuo Japonijos. Laivynui vadovavo viceadmirolas Chuichi Nagumas (Chuichi Nagumo), kuriam buvo duota užduotis sunaikinti JAV laivyną pačiame uoste. Jį reikėjo sunaikinti, kad Japonijos armija ir laivynas galėtų tęsti suplanuotą britų ir olandų kolonijų pietryčių Azijoje bei JAV valdų Ramiajame vandenyne užkariavimą.

Septintą valandą penkiasdešimt penkios minutės ryto pirmoji Japonijos bombonešių banga smogė Perl Harborui. Isoroku Jamamotas pasirinko idealų laiką netikėtos atakos pradžiai. Buvo sekmadienio rytas − pats ramiausias savaitės metas. Tik keli karininkai ėjo tarnybą. Daug jūrų pėstininkų pusryčiavo bazės valgykloje, tuo tarpu orkestras JAV karo laive „Nevada“ užgrojo „Pakelti vėliavą“. Orkestrui tebegrojant, 183 japonų lėktuvai: 49 bombonešiai, 51 pikiruojamas bombonešis, 40 torpedinių bombonešių ir 43 „Zero“ naikintuvai − pradėjo atakuoti JAV karinių pajėgų aerodromus ir linijinių laivų rikiuotę.

Aštuntą valandą penkiasdešimt minučių ryto įvyko antroji japonų atakos banga. Iki to laiko amerikiečiai spėjo atsigauti ir paleido stiprią zenitinių pabūklų užtveriamąją ugnį. Bet jos nepakako sulaikyti didėjančios katastrofos. Japonų lėktuvams baigus antpuolį, svarbiausios JAV netektys buvo nuskandinti 4 linijiniai laivai, įskaitant „Arizona“, kuris neteko per tūkstantį įgulos narių. Japonija vienu šiuo smūgiu įgijo karinio jūrų laivyno pranašumą Ramiajame vandenyne, prarasdama tik 29 lėktuvus.

„Arizonos“ žūtis

Neturėdamas jokių žinių apie likusio JAV laivyno buvimo vietą ir bijodamas netikėtos atakos, Chuichi Nagumas nutarė, kad reikia išsaugoti savo lėktuvnešius, negu rizikuoti jų netekti, smogus trečiąjį smūgį. Amerikiečiams buvo labai svarbu, kad Nagumas nesurengė trečiojo puolimo, ir kad jam nepavyko užtikti gyvybiškai svarbių JAV lėktuvnešių, kurių tą rytą nebuvo Oahu uoste. Šie lėktuvnešiai tapo svarbiausiu JAV karinio laivyno operacijų ramsčiu, kai JAV laivų būriai, keršydami už Perl Harborą, raižė okeaną ir naikino japonų laivus, patys išlikdami beveik neįveikami dėl užtveriamosios ugnies, kurią nukreipdavo į bet kurį pulti išdrįsusį lėktuvą ar laivą.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Perl Harboras – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: