Plaukimas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Plaukimo baseinas

Plaukimas – gyvų ir negyvų daiktų slinkimas ar laikymasis vandenyje. [1] Skiriasi nuo dreifavimo (judėjimas erdvėje kartu su vandeniu) ir plūduriavimo (pasyvus to paties gylio išlaikymas).

Plaukti gali:

  • organizmai – gyvūnai (tarp jų ir žmogus), dalis vienaląsčių (protistų ir prokariotų),
  • techniniai įrenginiai – transporto priemonės (laivai, plaukiojantys automobiliai ir kt.), kai kurie ginklai (pvz., torpedos) ir t. t.

Turinys

Plaukimas kaip sporto šaka

Plaukimas laikomas viena iš sveikiausių sporto šakų, nes judant vandenyje yra mažai apkraunami sąnariai. Be to, vandens temperatūra ir spaudimas skatinančiai veikia medžiagų apykaitą dėl intensyvesnio šilumos atidavimo. Teigiamai veikiama širdis, nuo kurios vandens spaudimas nuima dalį veninio spaudimo. Plaukti gali tiek sveiki, tiek įvairaus sunkumo negalią turintys žmonės. Plaukimo varžybos yra įtrauktos į vasaros Olimpinių žaidynių programą nuo pat jų atkūrimo – 1896 m.

Plaukimo istorija

Seniausios žinios apie plaukimą randamos Egipte 9-4 tūkstantmetyje pr. m. e. Iš graikų ir romėnų laikų žinome apie plaukimo mokymą ir pagalbines priemones, tokias kaip oro pripildyta žarna arba kamštinis plaukimo diržas. Apie 310 m. pr. m. e. minima karinė plaukimo mokykla.

Šaltiniai

  1. Plg. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas. Vilnius, 1993. P.564.

Literatūra

  • Plaukimas visai šeimai (sud. Birutė Statkevičienė). – Kaunas: Lietuvos kūno kultūros akademija, 2004. – 82 p.: iliustr. – ISBN 9986-569-97-4
  • Mokome plaukti ir saugiai elgtis vandenyje: mokomoji knyga (sud. Valentina Skyrienė, Salvinija Tarūtienė, iliustravo Rasma Raudonienė). – Vilnius: Lietuvos sporto informacijos centras, 2004. – 107 p.: iliustr. – ISBN 9986-574-69-2

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Plaukimas – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: