Queen

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Queen
Queen crest.png
Biografija
Kilmė Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Žanras Rokas
Instrumentai gitara, bosinė gitara, mušamieji, klavišiniai
Kūrinių kalba(-os) anglų
Aktyvumo metai 1971-dabar
Nariai
Freddie Mercury
Brian Harold May
John Deacon
Roger Taylor

Queen (angl. karalienė) – britų roko grupė, susikūrusi 1971 m. Londone. BBC televizijos apklausoje Queen buvo išrinkta geriausia Didžiosios Britanijos visų laikų grupe.[1]1985-ųjų gyvas pasirodymas buvo išrinktas geriausiu gyvu roko pasirodymu visoje muzikos istorijoje.[2] Pagal BBC iki 2009 m. Queen yra pardavusi daugiau nei 300 milijonų albumų kopijų visame pasaulyje.[3]

Turinys

Nariai

Biografija

Susikūrimas

Britų roko grupė Queen pradėjo savo karjerą 1971 metais, kai Brianas (gitaristas) ir Rodžeris (būgnininkas), iš išnykusios grupės „Smile“ pradėjo koncertuoti kartu su dainininku – Freddie Mercury ir koledžo bendraklasiu Johnu (bosinė gitara). Jaunoji grupė koncertavo mažuose vakarėliuose aplink Londoną, kol jų įrašai surado kelią į „EMI“ apdovanojimus. Oficialiai kaip grupė jie pasirodė 1973 metų liepą ir debiutavo kaip grupė Queen. Šiais metais jie išleido savo pirmąjį albumą – „Queen“. Jis neturėjo tokio didelio pasisekimo, bet Queen gavo progą dalyvauti paramos koncertuose; po jų 1974 metų albumo „Queen II“, jie gavo progą surengti koncertus Didžiojoje Britanijoje ir Amerikoje, bet Brajenas Mėjus buvo paguldytas į ligoninę dėl kepenų uždegimo ir daug koncertų Amerikoje buvo atšaukti.

Trečiasis grupės albumas – „Sheer heart attack“, buvo išleistas tų pačių metų pabaigoje ir galiausiai „prasilaužė“ Didžiojoje Britanijoje. Po pasaulinio išpardavimo ir pasikeitimų grupės vadyboje, Queen sugrįžo vėlyvais 1975 metais su nuodugniai paruoštu nauju albumu – „A night at the opera“, kurio geriausia daina – „Bohemian rhapsody“ pasiekė topų viršūnę Didžiojoje Britanijoje. Daina buvo net 6 minučių ilgio. Albumas turėjo didžiulį pasisekimą Amerikos top 10 ir tapo platininiu. Per pasaulinį turą kiekvienas iš pirmųjų keturių grupės Queen albumų buvo Didžiosios Britanijos top 20. Tai buvo neturintis precedento įvykis. Grupė Queen buvo ypač populiari Japonijoje. Į kiekvieną koncertą susirinkdavo daug fanų.

1976 metų albumą „A day at the races“, Queen atliko nemokamame koncerte, vykusiame Londono „Hyde parke“, kuris sutraukė beveik 200,000 fanų. Albumas pasiekė penktą vietą Jungtinėse Valstijose. Po Šiaurės Amerikoje vykusių gastrolių ir Rogerio Tayloro solinio singlo, grupė pradėjo prašmatnų ir brangų turą po Europą, kurio dalis buvo nufilmuota. 1977 metų albumas „News of the world“, kuriame buvo tokie hitai kaip „We will rock you“ ir „We are the champions“, pasiekė pirmąsias topų vietas. Jie būdavo atliekami per įvairias sporto žaidynes, nes įaudrindavo žiūrovus.

Palikę savo vadybininką, 1978 metais Queen išleido albumą „Jazz“, kurio viršelio nuotrauka buvo su nuogom moterim, kurios dalyvauja dviračių lenktynėse ir stovi šalia grupės Vimbeldono stadione. Po didelių gastrolių 1979 metais grupė Queen grįžo į Londoną, kad įrašytų savo dvigubą gyvą albumą „Live killers“. 1980 metais grupė dar įrašė garso takelį, nepasisekusiam mokslinės fantastikos filmui „Flash gordon“. Įjungę į savo muziką sintezatorių, Queen 1980 metais įrašė albumą „The game“, didžiausią albumą savo karjeroje ir pirmąjį, kuris pasiekė pirmąją vietą Amerikos topuose ir kurio daina „Another one bites the dust“ buvo pačioje Amerikos topų viršūnėje. Vienu metu Queen buvo ir roko, ir solo, ir disko stilių lyderiai. Tuo metu jie buvo populiarūs kaip niekada. Savo gastrolėse po Pietų Ameriką Queen koncertuodavo didesnėms kaip 130 000 žiūrovų minioms. Praktiškai jie buvo daugiausiai žiūrovų sutraukianti grupė Pietų Amerikoje. Queen dainos liko Amerikos topuose kelerius metus.

1980-1990

1981 metų pradžioje Rodžeris Teiloras išleido savo solinį, debiutinį albumą „Fun in space“. Queen dainos gavo „EMI“ apdovanojimus ir liko britų top 100-tuke visam desimtmečiui. Sekančiais metais Queen išleido „Hot space“, kitą komercinį triuškinantį albumą. Prieš išleidžiant Briano solinį albumą „Star fleet project“, Queen sugrįžo į studiją tik 1984 metais tam, kad įrašytų „The works“, kuris buvo išleistas kitų metų pradžioje. Tai pirmasis singlas „Radio ga ga“, pasiekęs pirmąją vietą 19 šalių. Tačiau, šis albumas nebuvo toks populiarus kaip ankstesni Queen darbai.

Po sekančio Rodžerio Teiloro solinio albumo „Strange frontier“ 1984 metais, Queen pradėjo naujas gastroles, šį kartą į Afriką. Jų sprendimas buvo įtraukti pietų Afriką į savo gastrolių maršrutą. Tada šiame pasaulinio masto boikote dėl rasinės politikos, grupei kainavo tai, kad ji turėjo problemų Anglijos federacijoje, kurioje jie buvo kritikuoti; grupė net susidurė su protestu kai kuriuose koncertuose, vykusiuose Naujojoje Zelandijoje. Fredžio Merkurio solinis debiutas buvo su albumu „Mr. bad guy“, kuris buvo išleistas 1985 metais. Anksčiau grupė Queen trumpam buvo pasirodę garsiame, gyvame paramos koncerte Live Aid, vykusiame liepos mėn. Londone. 1986 metais grupė buvo šiek tiek atsiribojusi nuo koncertų, nes kūrė garso takelį „Princes of the universe“ veiksmo filmui „Kalnietis“. Buvo išleistas ir albumas "A Kind of Magic". Kruopščiai paruoštos gastrolės, į kurių maršrutą buvo įtrauktas sustojimas Vengrijoje. Tai buvo vienas iš pirmųjų vakarų roko pasirodymų rytų bloko šalyse. Gastrolių kulminacija buvo koncertas Knebwortho mieste, į kurį susirinko apie 120,000 anglų fanų. 1986 metų turas buvo užfiksuotas antrame gyvame grupės albume „Live magic“. Nors Queen buvo populiarūs kaip niekad, Amerikoje jų populiarumas greitai sumažėjo.

Queen 1987 ir 1988 metais daug laiko praleido atskirai: Teiloras kūrė naują grupę „Cross“, kol Merkuris dirbo su „Barcelona„. 1989 metais duetinis albumas buvo įrašytas kartu su ispanų operos žvaigžde, Montserrat Caballe. Queen grupės labai lauktas 15 albumas buvo „The miracle“, kuris buvo išleistas 1989 metų gegužės mėnesį ir iškart pasiekė Anglijos hitų dešimtuko pirmąją vietą. Grupė padarė dar vieną pertrauką, siekdami išleisti solinį projektą, pasirašydami sutartį su Holivudo įrašų kompanija. 1991 metais albumas „Innuendo" dar kartą užėmė Didžiosios Britanijos topų pirmąją vietą ir pakliuvo į JAV top 30.

F. Mercury mirtis

1991 metų lapkričio 24 dieną Fredžio Merkurio vardu išplatintas pranešimas spaudai, kuriame jis pirmą kartą viešai prisipažino sergantis AIDS. Nepraėjus 24 valandoms jis mirė. Praėjus tik keletui mėnesių po Merkurio mirties, Queen daina „Bohemian rhapsody“ buvo panaudota kaip garso takelis filme „Veino pasaulis“, Londone surengtas didelis koncertas Freddie Mercury atminimui tam, kad surinktų pinigų AIDS aukoms. Jame taip pat dalyvavo garsūs atlikėjai Eltonas Džonas, Guns n' roses ir David Bowie. Koncertas buvo transliuojamas per televiziją, jį žiūrėjo daugiau nei milijardas žmonių.

Queen be F. Mercury

Queen + Paul Rodgers 2005 m.

Po Merkurio mirties Brian Harold May išleido savo antrąjį solinį albumą „Back to the light“. 1993 metais, kol Rodžeris Teiloras tęsė pasirodymus su Cross, Johnas Deacon pasitraukė iš muzikos. Trys Queen nariai trumpam susijungė 1994 metais tam, kad įrašytų dar neišleistas Merkurio dainas. 1995 metais jie kūrė paskutinį Queen albumą „Made in heaven“.

1999 m. Queen išleido albumą Greatest Hits III. Albume tarp kitų dainų buvo žinomų Queen hitų atlikimas kartu su kitais atlikėjais - "Another One Bites the Dust" kartu su Wyclef Jeanu, gyvas George Michael "Somebody to Love" atlikimas ir kt. B. May ir R. Tayloras koncertuodavo kartu su kitais kviestiniais atlikėjais įvairiuose koncertuose, labdaros akcijose ir pan. atlikinėdami Queen koverius.

2003 m. B. May ir R. Tayloras įrašė keturias naujas dainas Nelson Mandela kampanijai kovai prieš AIDS.

2004 m. buvo paskelbta, kad B. May ir R. Tayloras vėl pradės dainuoti kartu. 2005 m. prie jų prisijungus Paul Rodgersui jie koncertuodavo "Queen + Paul Rodgers" pavadinimu. B. May ir R. Tayloras paminėjo, kad P. Rodgersas bus kaip naujas atlikėjas, o ne vietoje F. Mercury, todėl ir pasirinktas "Queen + Paul Rodgers" pavadinimas. Nuo 2005 iki 2006 m. Queen kartu su P. Rodgersu pradėjo gastroles pasaulyje. Iš pradžių koncertai vyko Europoje, vėliau Japonijoje ir JAV. 2008 m. "Queen + Paul Rodgers" išleido pirmąjį jų albumą"The Cosmos Rocks".

2009 m. gegužės 15 d. Queen ir P. Rodgerso keliai išsiskyrė. P. Rodgersas po to neatmetė galimybės kada nors vėl prisijungti prie Queen kopanijos.[4]

Naujas geriausių dainų rinkinys (2009 m.)

2009 m. išleistas geriausių Queen dainų rinkinys "Absolute Greatest"

2009 m. viduryje Queen nariai pranešė, kad bus išleistas naujas grupės geriausių dainų rinkinys "Queen: Absolute Greatest". Albumas buvo išleistas lapkričio 16 d. Albume yra 20 geriausių Queen dainų, taip pat 18 gyvų pasirodymų įrašų. Prieš pasirodant albumui Queen svetainėje buvo organizuojamas žaidimas, kurio metu kiekvieną dieną grupės gerbėjai galėjo spėti vienos dainos vietą albume bei pelnyti įvairius prizus.

Diskografija

Logotipas

Queen logotipas

Queen grupės logotipas buvo sukurtas F. Mercury iš karto po pirmojo albumo išleidimo. Logotipas simbolizuoja visų keturių grupės narių zodiako ženklus: du liūtus (Deacon ir Taylor), vežį (May) ir dvi fėjas, simbolizuojančias F. Mercury mergelės ženklą. Abu liūtai iš dviejų pusių laiko stilizuotą Q raidę, vėžys, virš kurio kyla liepsna, pavaizduotas ant raidės viršaus. Abi fėjos yra iš abiejų Q raidės pusių po liūtais. Viduryje Q raidės yra karūna, o virš Q raidės ir visų simbolių yra iškilęs feniksas. Visas logotipas primena Jungtinės Karalystės herbą.

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Queen – vaizdinė ir garsinė medžiaga
Vikiteka

Šaltiniai

VikitekaLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: