Seimo narys

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).

Seimo narys - Lietuvos parlamento (Lietuvos Respublikos Seimo) narys, Tautos atstovas (LR Seimą sudaro 141 Seimo narys, renkamas 4 metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu; LR Konstitucija, 55 str.)[1]. Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje (LRK 56 str. 1 d.). Seimo nariais negali būti renkami asmenys, nebaigę atlikti bausmės pagal teismo paskirtą nuosprendį, taip pat asmenys, teismo pripažinti neveiksniais (LRK 56 str. 2 d.).

Seimo narys, vadovaujantis Seimui - Seimo Pirmininkas. Jis turi kelis pavaduotojus, sekretoriatą (patarėjus ir padėjėjus).

Teisės, pareigos

Išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seime jis prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai. Seimo narys, įstatymo nustatyta tvarka neprisiekęs arba prisiekęs lygtinai, netenka Seimo nario mandato. Dėl to Seimas priima nutarimą (LRK 59 str. 2 d.). Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų (LRK 59 str. 3 d.).

Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis valstybinėse įstaigose ir organizacijose, taip pat su darbu verslo, komercijos bei kitose privačiose įstaigose ar įmonėse. Savo įgaliojimų laikui Seimo narys atleidžiamas nuo pareigos atlikti krašto apsaugos tarnybą (LRK 60 str. 1 d.). Seimo narys gali būti skiriamas tik Ministru Pirmininku ar ministru (LRK 60 str. 2 d.).

Seimo nario darbas, taip pat išlaidos, susijusios su jo parlamentine veikla, atlyginamos iš valstybės biudžeto. Seimo narys negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus atlyginimą už kūrybinę veiklą (LRK 60 str. 3 d.). Seimo nario pareigas, teises ir veiklos garantijas nustato įstatymas (LRK 60 str. 4 d.).

Garantijos, įgaliojimai

Seimo nario asmuo neliečiamas (LRK 62 str. 1 d.). Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime negali būti persekiojamas. Tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendrąja tvarka (LRK 62 str. 3 d.).

Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas (LRK 59 str. 1 d.).

Seimo nario įgaliojimai nutrūksta, kai (LRK 63 str.):

  • pasibaigia įgaliojimų laikas arba susirenka į pirmąjį posėdį pirmalaikiuose rinkimuose išrinktasis Seimas;
  • jis miršta;
  • atsistatydina;
  • teismas pripažįsta jį neveiksniu;
  • Seimas panaikina jo mandatą apkaltos proceso tvarka;
  • rinkimai pripažįstami negaliojančiais arba šiurkščiai pažeidžiamas rinkimų įstatymas;
  • pereina dirbti arba neatsisako darbo, nesuderinamo su Seimo nario pareigomis;
  • netenka Lietuvos Respublikos pilietybės.

Šaltiniai

  1. LR Konstitucija (LRS tinklavietėje)


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+4126-46=4080 wiki spaudos ženklai).