Simpsonai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Simpsonai
Simpsons.png
Žanras Animacinė komedija
Kūrėjas (-ai) Matt Groening
Režisierius (-iai) James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Aktoriai Dan Castellaneta
Julie Kavner
Nancy Cartwright
Yeardley Smith
Hank Azaria
Harry Shearer
Marcia Wallace
Maggie Roswell
Pamela Hayden
Tress MacNeille
Russi Taylor
Karl Wiedergott
Phil Hartman
Doris Grau
Marcia Mitzman Gaven
Prodiuseris (-iai) Al Jean
James L. Brooks
Matt Groening
Sam Simon
Kompozitorius (-iai) Alf Clausen
Šalis (-ys) Flag of the United States.svg JAV
Leidėjas (ai) FOX
Sezonai 23
Epizodų skaičius 502
Trukmė 22-24 min.
Eterio laikotarpis 1989 m. gruodžio 17 d. –
Oficiali svetainė
IMDb įrašas
TV.com įrašas
Apie kino filmą žiūrėkite Simpsonų filmas

Simpsonai (angl. The Simpsons) – JAV Matt Groening sukurta animacinė situacijų komedija. Simpsonai yra visos televizijos istorijoje ilgiausiai rodoma ir aukščiausią reitingą turinti animacinė situacijų komedija; šiuo metu baigti 22 sezonai ir yra sukurtos 486 serijos. Vidutiniškai Simpsonai turi 25 milijonus pastovių žiūrovų. Pirmą kartą į eterį Simpsonai išėjo 1989 m. gruodžio 17 d. FOX televizijoje. Numatyta sukurti 23 Simpsonų serialo sezonus, tai reiškia, kad Simpsonai rodomi iki 2012 metų. 20th Century Fox su Gracie Films pasirašė sutartį, dėl Simpsonų filmo kūrimo, kurio pasaulinė premjera įvyko 2007 m. liepos 26 – 27 dienomis. Nuo 2009 m. vasario 11 d. iki 2011 m. balandžio, Lietuvoje leidybinis ženklas „Obuolys“ leido komiksą „Simpsonai“, kurio pirmus 4 numerius iš anglų kalbos vertė Ieva Barakauskaitė – tas pats žmogus, kuris verčia serijas, matomas per TV3. Nuo 5 iki 10 komikso numerius vertė TV3 projekto „Humoro klubas“ dalyviai Justinas Jankevičius ir Paulius Ambrazevičius; nuo 10 iki 25 numerio vertė tik Paulius Ambrazevičius. 2011 m. balandį leidykla „Media Incognito“ gavo bauda už išgalvoto alaus reklamą ir laikinai sustabdė komikso leidybą. Iki 2011 m. balandžio yra išversti 25 komikso numeriai.

Animacinis serialas pripažintas daugelio kritikų: 1998 m. TIME žurnalas jį pavadino geriausiu XX amžiaus serialu. 2000 m. – apdovanoti Holivudo Šlovės alėjos žvaigžde. 2002 serialas pateko į „TV Guide“ visų laikų geriausiųjų serialų dešimtuką.

Simpsonai buvo pionieriai satyrinių televizijos serialų srityje. Čia parodijuojamas vidurinės klasės, amerikietiško stiliaus šeimynos gyvensena, amerikietiška kultūra, visuomenė ir net pati FOX televizija. Simpsonai savo atsiradimo metu padarė didelę įtaką tuometinei popkultūrai ir pakeitė vyresniosios auditorijos požiūrį į animacinius serialus.

Turinys

Istorija

Simpsonų žvaigždė šlovės alėjoje Holivude

Matt’as Groening’as pirmą kartą sumąstė Simpsonų šeimynėlę James L. Brooks biure. Jis turėjo sukurti naujo serialo idėją. Jau buvo beveik iki galo sukūręs vieną savo projektų, likus nedaug laiko iki pristatymo suprato, kad reikia viską perkurti, todėl sugalvojo naują versiją visuomenėje nefunkcionalios šeimynėlės. Veikėjus pavadino savo šeimynos narių vardais ir nudažė geltonai.

Pirmą kartą Simpsonai pasirodė animuotoje „The Tracey Ullman Show“ laidoje, su pirmuoju bandymu „Good Night“ 1987 m. balandžio 19 d. Matt’as Groening’as pripažino, jog pirmosios šeimynėlės versijos buvo gan grubiai nupieštos, dėl to, jog animatoriai į tai neįdėjo pakankamai darbo, o tiesiog perpiešė jo eskizus. Trumpos Simpsonų filmukų versijos debiutavo BBC ir Didžiojoje Britanijoje. Vėliau kai kurios televizijos atmetė „Simpsonus“ dėl blogos animacijos kokybės, bet galiausiai pirmąją pilnametražę seriją „Simpsons Roasting on an Open Fire“ parodė FOX kanalas.

„Simpsonai“ buvo pirmas tikras FOX televizijos hitas. Taip pat pirmasis iš FOX televizijos, pakliuvęs tarp JAV TOP 20 aukščiausiais reitingais vertinamų televizijos serialų. Plius, „Simpsonai“ susilaukė konservatyvių pažiūrų tėvų nepasitenkinimo dėl Barto Simpsono (Bart Simpson) personažo, jog jis pastoviai padaręs kokį nors šėtonišką darbelį išsisukdavo nenubaustas. Tai, pasak besikreipusiųjų į „Fox“ televiziją, buvo nepavyzdingas veikėjas vaikams. Po kurio laiko pasirodžius „Simpsonų“ marškinėliams su Barto atvaizdu ir užrašu šalia jo („Underachiever 'And proud of it, man!'“ – „Žmogus, neatskleidžiantis savo tikrų galimybių. Ir tuo didžiuojuosi!“); „Simpsonų“ marškinėliai ir kiti aksesuarai buvo uždrausti kai kurių JAV sričių viešosiose mokyklose. Kitas nepasitenkinimo „Simpsonais“ pliūpsnis buvo antrojo sezono pradžioje, pasirodžius „Bart Gets an F“ epizodui, kuriame Barto mokyklos vadovybė nori jį palikti antriems metams ketvirtoje klasėje. Šiame epizode mokyklos patarėjas cituoja kontroversišką frazę, teigdamas „Jis neatskleidė savo galimybių ir aš tuo didžiuojuosi“. „Simpsonų“ marškinėliai taip pat yra cituojami ir vėlesniame epizode „Skinner’s Sense of Snow“, kuriame vėl yra pakartojama panaši frazė.

1990 m. rugsėjį Barbara Bush duodama interviu žurnalui „People“ pasakė, jog „Simpsonai“ yra bukiausias dalykas, kokį ji tik yra mačiusi. Po šešerių metų, viename iš serialo epizodų Barbara su Džordžu Bušu įsikėlė gyventi į Springfieldą ir netrukus iš jo išsikrausto dėl konflikto su Simpsonų šeimyna. Po kurio laiko Barbara Bush pareiškė, jog Amerikai reiktų būti panašesnei į „The Waltons“ (kitą gerai žinomą TV personažų šeimą), nei į „Simpsonus“.

Veikėjai

Homeris

Homeris yra pagrindinis multiplikacinio filmo „Simpsonai“ veikėjas. Tai vidurinio amžiaus, ypatingais protiniais sugebėjimais nepasižymintis ir viršsvorio turintis charakteris. Homeris Simpsonas yra šeimos galva, todėl dažnai jis sukioja šeimos vairą – tiesa, dažniausia tai daro nevykusiai.

Šis veikėjas dirba Springfildo atominėje elektrinėje saugumo inspektoriumi, 7G sektoriuje, nors apie atominę energetiką ničnieko nenusimano. Epizodiškai Homeris atranda naujus pašaukimus kažokiems kitiems darbams, pomėgiams, tačiau galiausiai grįžta pas savo senąjį darbdavį poną Montgomerį Degėlą.

Simpsono laisvalaikis praleidžiamas Mo bare, kuriame su bendradarbiais geria alų, prie televizoriaus ekrano ant sofos ar kelionėse.

Mardžė

Mardžė yra stereotipinė motina šeimoje ir dažnai taikstosi su vaikų ir vyro kvailiojimais. Ji turi didesnes dorovės normas nei dauguma filmuko veikėjų. Ji taip pat vienintelė skatina šeimą lankytis bažnyčioje. Taip pat daro tai kas jai atrodo naudingiausia.

Bartas

Bartas yra pirmasis Homerio ir Mardžės vaikas, pasižymintis nepaklusnumu tėvams ir noru sulaužyti visuomenėje egzistuojančius kanonus. Mokslai sekasi vidutiniškai ar netgi blogai, elgesys visiškai nekontroliuojamas. Tačiau Bartas nėra visiškai sugedęs vaikas, pas jį išlikusios Mardžės įskiepytos moralinės normos. Nors ir prasižengia, Bartas atgailauja.

Liza

Liza yra vidurinis šeimos vaikas. Ji dažnai nepritampa šeimoje dėl savo protinių gabumų. Dažniausiai jos protestai yra konstruktyvūs ir herojiški, kartais ji gali būti savanaudiška.

Megė

Megė yra Homerio ir Mardžės Simpsonų dvejų metų dukrelė, jauniausias šeimos vaikas. Ji nemoka kalbėti, bet yra protinga. Į ją beveik visa šeima nekreipia dėmesio, nes jie visi užsiėmę.

Serialo vieta

Springfildas – fiktyvus serialo miestas, kuriame dažniausiai vyksta visas serialo veiksmas. Springfilde gyvena beveik visi animacinio filmuko veikėjai, įsikūrusi atominė jėgainė, Mo smuklė, „Kwik-E-Mart“ ir kt.

Filmas

Filmo plakatas
Pagrindinis straipsnis: Simpsonų filmas

Simpsonų kūrėjai sukūrė Simpsonų filmą, kuris debiutavo kino teatruose 2007 m. liepos mėnesio pabaigoje. Filmo premjera visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, įvyko liepos 27 d. Jis tapo pelningiausiu Lietuvoje rodytu filmu. [1]

Serijos

Pagrindinis straipsnis: Sąrašas:Simpsonų serijos

Nuo „Simpsonų“ filmuko pradžios 1989 m. gruodžio 17 d. iki 2011 m. gegužės 22 d. buvo išleisti 22 pilni animacinio serialo sezonai.

Šaltiniai

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Simpsonai – vaizdinė ir garsinė medžiaga
VikitekaLeidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: