Spice Girls

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Spice Girls
Spicegirlscologne.JPG
Kilmė Londonas, Anglija
Šalis {{{šalis}}}
Aktyvumo metai 1994-2000
2007-2008
Žanras(-ai) Pop
Įrašų kompanija(-os) Virgin Records
EMI
Nariai Victoria Beckham
Melanie Brown
Emma Bunton
Melanie Chisholm
Geri Halliwell
Buvę nariai
Svetainė {{{svetainė}}}

Spice Girls – visų laikų pati populiariausia ir sėkmingiausia merginų muzikos grupė pasaulyje. Penkios anglės: Victoria Adams-Beckham, Melanie Chisholm, Geri Halliwell, Emma Bunton ir Melanie Brown (žiniasklaidos pramintos kaip Posh, Sporty, Ginger, Baby ir Scary) XX a. dešimtajame dešimtmetyje susibūrusios į grupę pardavė daugiau nei 80 mln. įrašų ir visame pasaulyje išpopuliarino terminą Girl Power. Spice Girls - ne tik viena populiariausių popmuzikos grupių istorijoje, daugiausiai įrašų pardavęs merginų kolektyvas, vienintelė merginų grupė turinti net 9 Nr.1 hitus Jungtinės Karalystės singlų tope, bet ir labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama, bei greičiausiai įrašus parduodanti britų grupė nuo The Beatles laikų.

Spice Girls susibūrusios 1994 m. muzikos topus šturmavo 1996-aisiais pasirodžius debiutiniam singlui "Wannabe". Išleidusios tris studijinius albumus, nusifilmavusios savo pačių kino juostoje, pelniusios daugybę apdovanojimų ir su koncertais apkeliavusios visą pasaulį 2000-ųjų pabaigoje merginos pasuko skirtingais keliais. 2007 m. grupė susivienijo pasauliniam koncertų turui ir didžiausių hitų rinkinio išleidimui. 2008-ais pasibaigus gastrolėms Spice Girls oficialiai visam laikui atsisveikino su gerbėjais. Grupės narės toliau tęsia solines karjeras.

Istorija

Spice Girls istorija prasidėjo 1994 m. kai du vadybininkai, tėvas ir sūnus, Chris ir Bob Herbert‘ai sumanė suburti šokančių ir dainuojančių merginų grupę. Į viename leidinyje pasirodžiusį Herbert‘ų skelbimą atsiliepė šimtai jaunų bričių, tačiau tik penkios iš jų (Melanie Brown, Victoria Adams, Melanie Chisholm, Geri Halliwell ir Emma Bunton) atitikusios visus kriterijus papuolė į grupę, kuri tuo metu vadinosi Touch. Deja, Herbert‘ų planams nebuvo lemta išsipildyti. Tarpusavyje itin susidraugavusios merginos paliko savo išradėjus ir savarankiškai pradėjo tvarkyti grupės reikalus. Dar visai jaunos merginos norėjo dainuoti tik savo pačių kurtas dainas, vilkėti tokius drabužius kokius nori ir nepaklusti jokioms komandoms. Pradėjusios ieškoti naujo vadybininko merginos, pasivadinusios kaip Spice Girls, susipažino su Annie Lennox vadybininku Simon Fuller, kurio pagalba 1995-aisiais išsikovojo sutartį su „Virgin“ įrašų kompanija ir pradėjo įrašinėti pirmąsias savo dainas.

Spice Girls muzikos topus šturmavo 1996-ųjų vasarą pasirodžius debiutiniam singlui „Wannabe“. Daina iškarto atsidūrė pirmosiose topų vietose ir net 31 šalyje tapo Nr.1. „Wannabe“ įėjo į muzikos istoriją, kaip visų laikų pats perkamiausias singlas pasaulyje išleistas merginų grupės (šis faktas užfiksuotas Gineso rekordų knygoje). Kūrinio populiarumo dėka merginos vos per porą savaičių tapo superžvaigždėmis. Po „Wannabe“ sekė hitai „Say You‘ll Be There“, „2 Become 1“ ir debiutinis albumas pavadinimu „Spice“, tapes perkamiausiu muzikos albumu istorijoje, išleistu merginų grupės ir vienu iš perkamiausių (parduota per 23 mln. kopijų) dešimto dešimtmečio muzikos albumų. Spice Girls tapo pirmąja ne amerikiečių grupe, įėjusia į muzikos industrijos istoriją, kurios debiutinis albumas atsidūrė pirmojoje perkamiausių JAV albumų topo vietoje, to padaryti nebuvo pavykę net The Beatles. „Spice“ albumas yra įrašytas į Gineso rekordų knygą ir kaip ilgiausiai pirmoje Anglijos topo vietoje išsilaikęs dešimtojo dešimtmečio albumas. Skirtingai nei dauguma to meto grupių, išgarsėjusių per indie pop/rock muziką, vien merginų sudarytas penketas išsivystė iš šokių pop muzikos tradicijų, kurias pradėjo ir kurių dėka dar dešimtmečio pradžioje išgarsėjo vaikinai Take That. Tačiau, skirtingai nei viena populiariausių Didžiosios Britanijos vaikinų pop grupių, Spice Girls turėjo vieną lemtingą skirtumą. Merginos savo šokių pop muziką naudojo tik kaip pagrindą, o visa kita buvo persmelkta nuožmios savarankiškumo, feminizmo dvasios, kuri priminė tiek Madonna, tiek maištaujančias alternatyviojo roko feministes. Netrūko jų kūryboje ir visuomet Anglijos publikai tinkančios vaikinų temos. Išdidus jų, vien merginų įvaizdis ir „pagaunančios“ šokių pop muzikos dainos itin patiko jauniesiems klausytojams, o tuo tarpu spalvingos, seksualios jų asmenybės bei humoro jausmas kėlė ir vyresnio amžiaus žmonių simpatijas. To dėka Spice Girls tapo neabejotinu visos savo kartos sėkmės pavyzdžiu.

Spice Girls žėrėsi visus prestižiškiausius apdovanojimus vieną po kito. 1997-aisiais žmonės negalėjo išeiti iš namų ir nepamatyti Spice Girls, jos buvo visur - laikraščiuose, televizijoje, radijuje. Spice Girls tapo net tik labiausiai aptarinėjama britų grupe nuo The Beatles laikų, bet ir greičiausiai įrašus parduodančia grupe. 1997 m. pabaigoje pasirodęs antrasis spalvingojo penketuko albumas „Spice World“ taip pat tapo milžiniška sensacija – vos per 2 savaites nuo pasirodymo albumą įsigijo per 7 mln. gerbėjų (vėlesni pardavimai viršijo 20 mln.). 1997-ųjų pabaigoje pasirodė ir filmas „Spice World: the movie“, kuriame „spaisės“ vaidino pačios save. Filmo komercinė sėkmė skaičiuojama milijonais. Merginos labai greitai tapo ne milijonierėmis, o multimilijonierėmis. Merginų uždarbį sudarė ne tik parduoti įrašai, sausakimšos koncertų arenos, bet ir ypač pelningos reklaminės sutartys su garsiomis kompanijomis („Pepsi“, „Channel 5“, „Impulse“, „Polaroid“, „Chupa Chups“). Grupė taip pat leido savo nuosavą žurnalą, publikavo kelias autobiografines knygas ir net turėjo savo kompiuterinį žaidimą. Spice Girls pasiekė toki lygi, jog jau nebebuvo tik popgrupė, jos buvo visuomenės reiškinys. Visi, net politikai, aptarinėjo neįtikėtiną Spice Girls fenomeną (Pietų Afrikos prezidentas Nelson Mandela merginas pavadino „savo herojėmis“, o karališka britų šeima kvietėsi merginas į beveik visus muzikinius labdaros renginius). Spice Girls dominavo visame marketinge – buvo galima įsigyti įvairiausios atributikos su Posh, Ginger, Sporty, Baby ir Scary atvaizdais, pradedant kanceliarinėmis, parfumerijos, aprangos prekėmis, baigiant technika, žaislais, lėlėmis, maistu ir kitais produktais. Kaip bebūtų grupė sulaukė ir nemažai kritikos, dėl aprangos, reklamos projektų, kai kurių narių muzikinių gabumų.

1998-ųjų gegužę, prasidėjus Spice Girls turi po JAV grupėje įvyko lūžis, Ginger Spice vadinta Geri Halliwell pranešė pasitraukianti iš kolektyvo. Niekas negalėjo patikėti, kad galima palikti tokią grupę, kuri, būtent tuo metu, buvo populiaresnė net už The Beatles. Raudonplaukė dainininkė teisinosi, jog nebepakėlė milžiniško krūvio ir visiškai nebeturėjo laiko asmeniniam gyvenimui. Nepaisant Geri pasitraukimo, grupės populiarumas nė kiek nesumažėjo. Likęs ketvertukas toliau sėkmingai tęsė savo koncertinį turnė po JAV. Metų pabaigoje pasirodė pirmasis Spice Girls singlas įrašytas be Geri - „Goodbye“. „Goodbye“ tradiciškai debiutavo 1-oje perkamiausių britų singlų topo vietoje. Kalėdiniame Jungtinės Karalystės hitų parade trečius metus iš eilės pirmojoje vietoje vėl karaliavo Spice Girls.

1999 m. pasibaigus pasauliniam Spice Girls koncertų turui „Spiceworld“ merginoms teko šiek tiek pristabdyti grupės veiklą – Mel B ištekėjusi už Spice Girls šokėjo Jimmy Gulzar pradėjo lauktis pirmagimio, o už poros savaičių apie nėštumą pranešė ir Victoria, kuri netrukus paskelbė apie vedybas su futbolininku David Beckham. Taip pat merginos ėmėsi ir solinių projektų. Mel C pakeitusi įvaizdį pristatė debiutinį solo albumą „Northern Star“, kuris buvo labai gerai įvertintas kritikų. 1999 m. Mel B pagimdė dukrą Phoenix Chi, o Victoria tapusi ponia Beckham sūnų Brooklyn. Kaip bebūtų Mel B santuoka pašlijo ir tepraėjus vos 16 mėnesių nuo vestuvių, 2000-ųjų išvakarėse įvyko skandalingos skyrybos.

2000-ųjų kovą įvykusiuose svarbiausiuose britų muzikos apdovanojimuose „BRIT“ Spice Girls gavo specialų apdovanojimą už nuopelnus ir neįkainojamą indėlį į britų popkultūrą. Spice Girls - pirmoji ir kol kas vienintelė merginų grupė gavusi tokį aukštą apdovanojimą. Tų pačių metų pabaigoje Spice Girls ketvertukas išleido paskutinį studijinį albumą „Forever“, kuris, kaip tikėtasi, sulaukė nemažo dėmesio, tačiau merginos vangiai pristatinėjo šį darbą ir jau nebekoncertavo kartu. Dvigubas albumo singlas „Holler“/„Let Love Lead The Way“ eilinį kartą ir vėl tapo Nr.1 tarp perkamiausių singlų Britanijoje. Kaip bebūtų visos merginos buvo per daug pasinėrusios į solinius projektus todėl grupei skyrė labai mažai dėmesio. Nors grupė niekada oficialiai neišsiskyrė, tačiau po bendro pasirodymo 2000-ųjų MTV Europos muzikos apdovanojimuose, jos daugiau niekada kartu oficialiai nebepasirodė viešumoje iki 2007-ųjų. Nuo iširimo žiniasklaidoje periodiškai pasirodydavo daugybė pranešimų apie galimą grupės atsikūrimą, tačiau tokias kalbas merginos griežtai paneigdavo, nors tarpusavyje laikas nuo laiko susitikdavo (įskaitant ir pabėgėlę Geri, su kuria susitaikė 2003 m.). Visų nuostabai, po daugybės metų tylos ir nesiliaujančių gandų, 2007-ųjų birželio 28 d. visos penkios Spice Girls merginos surengė spaudos konferenciją, per kurią pranešė laikinai atsikuriančios pasauliniam atsisveikinimo koncertų turui, bei ketinančios išleisti savo hitų rinkinį. Lapkritį pasirodė ir paskutinis bendras Spice Girls singlas „Headlines (Friendship Never Ends)“ už kurį gautos lėšos atiteko labdaros fondui "Children In Need". Nors nuo iširimo buvo praėję daugiau nei 7 metai grupės sugrįžimas tapo tikra sensacija, bilietai į pirmąjį Spice Girls koncertą Londone buvo išpirkti per 38 sekundes. Gruodį prasidėjęs penketuko susivienijimo turas sulaukė itin didelio populiarumo. Vietoj planuotų 11 koncertų grupė dėl milžiniškos paklausos surengė dar per 30 papildomų koncertų – iš viso 47. 2008 kovą pasibaigus susivienijimo turui, uždirbusiam per 100 mln. JAV dolerių, Spice Girls oficialiai atsisveikino su gerbėjais. Grupės narės toliau tęsia solines karjeras.

2010 pradėtas kurti miuziklas apie Spice Girls (visos narės prisideda prie šio projekto), kurio premjera tūrėtų įvykti 2012-ais metais.

Diskografija

Albumai

Singlai

  • Wannabe (1996) (#1 JK, #1 JAV)
  • Say You'll Be There (1996) (#1 JK, #3 JAV)
  • 2 Become 1 (1996) (#1 JK, #4 JAV)
  • Mama / Who Do You Think You Are (1997) (#1 JK)
  • Spice Up Your Life (1997) (#1 JK, #18 JAV)
  • Too Much (1997) (#1 JK, #9 JAV)
  • Stop (1998) (#2 JK, #16 JAV)
  • Viva Forever (1998) (#1 JK)
  • Goodbye (1998) (#1 JK, #11 JAV)
  • Holler / Let Love Lead The Way (2000) (#1 JK)
  • Headlines (Friendship Never Ends) (2007) (#11 JK)

Filmografija

Turai

  • Girl Power Live in Istanbul (1998)
  • Spiceworld Tour (1998)
  • Christmas In Spiceworld Tour (1999)
  • The Return of the Spice Girls (2007/2008)

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Spice Girls – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+15014-60=14954 wiki spaudos ženklai).