Thrash metal

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 *  Heavy metal muzikos stiliai  * 
 *  Black metal  * 
 *  Death metal  * 
 *  Doom metal  * 
 *  Folk metal  * 
 *  Gothic metal  * 
 *  Symphonic metal  * 
 *  Metalcore  * 
 *  Nu metal  * 
 *  Pop metal  * 
 *  Power metal  * 
 *  Progressive metal  * 
 *  Speed metal  * 
 *  Thrash metal  * 

Thrash Metal, Trankusis Metalas (iš angl. thrashmušti,daužyti) – Sunkiojo Metalo muzikos pakraipa, pasižyminti technišku atlikimu, sudėtinga ritmika, paprastomis aranžuotėmis ir agresyviu vokalu.

Skambesio ypatybės

Trankusis metalas pasižymi ypatingai greitu tempu, trankumu, žemais muzikos garsais, aukštai grojamais solo, būgnai mušami dviem pedalais vietoj vieno, vokalas dažnai agresyvus.

Gitarų solo dažniausiai grojamas labai aukštuose skirsniuose, labai greitai, kartais naudojama prispaudimo dviem rankom technika (stygos spaudžiamos ne tik kairiosios, bet ir dešiniosios rankos pirštais). Grojama tiek pirštais, tiek mediatoriumi. Dažnai grojama harmoninio minoro dermėje ir judama tritonio garsais (pvz., Metallica - Fade to black). Tritonio garsais dažnai grojamos ir įprastos partijos, ne tik solo.

Thrash metal bosistai dažnai taip pat naudoja mediatorius, tam kad tempu neatsilikti nuo kitų gitarų ir būgnų, nors kai kurie (pvz., Cliff Burton, Robert Trujillo, Greg Christian) groja ir pirštais. Kai kurie bosistai naudoja išderintas gitaras, kartais bosinės gitaros jungiamos prie sintezatorių ir garsas modifikuojamas pridedant efektų (paprastai iki thrash metal bosinių gitarų garso niekas nemodifikuodavo).

Būgnininkai naudoja arba dviejų pedalų būgnus, arba pasistato vienodų būgnų poras, tam kad išgauti trankesnį ir grėsmingesnį garsą.

Ištakos

Thrash metal šaknis galima rasti XX a. aštuntojo dešimtmečio pabaigoje – devintojo dešimtmečio pradžioje, kai keletas grupių ėmė derinti New Wave of British Heavy Metal su hardcore punk elementais (ypač mušamųjų tempu), sukurdamos naują žanrą, kuris atsiskyrė nuo punk. Lyginant su susijusiu speed metal ši pakraipa yra žymiai agresyvesnė. Dviem grupėm priskiriamas didelis vaidmuo vėlesniam thrash atsiradimui, tai – Venom ir Motörhead. Šios grupės laikomos proto - thrash atstovais.

Stiliaus atsiradimas siejamas su keturiomis JAV grupėmis: Anthrax, Metallica, Slayer ir Megadeth. Nemažą įtaką trash metalui turėjo amerikietiškas hardcore punk.

Pirmuoju thrash albumu paprastai laikomas Metallica albumas Kill 'em All, išleistas 1983 m. Šalia Metallica daugelis svarbių thrash grupių yra iš San Francisco Bay rajono, tarp jų Exodus, Testament ir Death Angel. Thrash metal judėjimo aukščiausias taškas pasiektas maždaug tarp 1986 ir 1988 m.

thrash metal išsivystė kiti ekstremalūs metalo stiliai:

Stereotipai

Visuomenėje egzistuoja stereotipai, kad sunkiojo metalo gerbėjai yra emociškai prislėgti, agresyvūs bei pavojingi sau ir aplinkiniams. Profesoriaus Adriano North iš Heriot Watto universiteto tyrimų duomenimis, metalo gerbėjai dažniausiai pasižymi švelnumu ir gerumu.


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: