Victor Vasarely

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Victor Vasarely (1908 m. balandžio 9 d. Pečo mieste Vengrijoje1997 m. kovo 15 d.) – vengrųprancūzų dailininkas.

Turinys

Biografija

1927 m. ėmė lankyti Podolini’o Volkmanno piešimo mokyklą. Nuo 1928 m. tęsė studijas „Vengriškajame Bauhauze” – Mühely akademijoje, kur susipažino su savo būsimaja žmona Klara Spinner. Su ja 1930 m. Vasareli’is iškeliavo į Paryžių, vėliau gyveno Arcueil, o galiausiai apsistojo Annet – sur-Marne, kur gyveno iki mirties – 1997 m.

Darbai ir karjera

Nuo 1930 m. gyvendamas Paryžiuje Vasareli’is dirbo grafiku firmose „Havas“, „Draeger“ ir „Devambez“. Tuo laikotarpiu menininkas sukūrė kontrastingus juodos ir baltos spalvų darbus su zebro bei tigro motyvais. Pirmaisiais pokario metais daugiau dėmesio skyrė tapybai (vėliau šio laikotarpio darbus pats Vasareli’is pavadino „Klystkeliais”). Nuo 1947 m. vystė abstraktaus vaizdo struktūras, kūrė judančius, vibruojančius juodos ir baltos spalvų paveikslus. Po 1947 m. galutinai perėjo prie geometrinės abstrakcijos ir buvo vienas iš opdailės pradininkų. 1959 m. išrutuliojo savo „unités plastigues” sistemą, kai iš pagrindinio elemento – kvadrato – sudėliojamos įvairios geometrinės formos (iš pradžių juodos ir baltos, vėliau šešių pagrindinių spalvų). Persiėmęs utopinėmis idėjomis Vasarelis svajojo apie naują, džiuginančių spalvų pasaulį, kuriame kiekvienam žmogui būtų prieinamas vertingas dailės kūrinys. Originalas jam – tik serijomis gaminamų „multiplikatų” pirmavaizdis. 1955 m. pradėjo nuosekliai dirbti siekdams „Plastinės vienybės” ir tirdamas naujas kinetinės kūrybos galimybes. Užbaigė darbų ciklą pavadinimu „Planetaire Folklore”. Kūrė dviejų ir trijų išmatavimų aštuoniakampio atvaizdus, užbaigė „Bidim”, „Hexagone”, „Tridim”, „Vega” ir „Line” ciklus.

1970 m. pradėjo pasiruošimą retrospektyvinėms parodoms, architektūrinėms bei mokomosioms programoms, pirmiausia surengtoms Vasareli’io muziejuje Gordes, o vėliau nukreiptoms į Vasareli’io fondus Amerikoje, Vokietijoje ir Norvegijoje.

Muziejai ir parodos

1976 m. įsteigė savo muziejų Aix – en-Provance, kuriame apjungė meną, architektūrą bei rengė tarptautines studijas analitiniams vaizdinių bandymams atlikti. 1976 m. buvo atidarytas Vasareli’io muziejus Pečo mieste, o 1987 m. – antrasis menininko muziejus VengrijojeBudapešte. Victoras Vasarely’is surengė daugybę parodų visame pasaulyje. Tarp jų žymiausiose Paryžiaus, Niujorko, Briuselio, Londono, Berlyno ir kitų miestų galerijose bei muziejuose.

Apdovanojimai

Vengrų menininkas laimėjo nemažai tarptautinių premijų, buvo apdovanotas prestižiniais prizais už pasiekimus mene, jam buvo suteiktas Paryžiaus, Aix – en-Provance, Prancūzijos Garbės Legiono kavalieriaus vardas, Naujojo Orleano, Villeparisis, Aix – en-Provance ir Pečo miesto garbės piliečio vardas.

Nuorodos


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: