Wilhelm Pieck

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Vilhelmas Pikas
Fotothek df roe-neg 0002793 004 Portrait Wilhelm Piecks im Publikum der Bachfeier.jpg

Gimė 1876 m. sausio 3 d.
Gubenas
Mirė 1960 m. rugsėjo 7 d.
Berlynas

Tautybė vokietis

Pareigos buvęs VDR Prezidentas

Vilhelmas Pikas (vok. Friedrich Wilhelm Reinhold Pieck, g. 1876 m. sausio 3 d. Gubine, Vokietija – 1960 m. rugsėjo 7 d. Berlyne) – socialdemokratinio ir komunistinio judėjimo veikėjas, pirmasis ir vienintelis VDR prezidentas.

Turinys

Biografija

Į Vokietijos socialdemokratų partiją įstojo 1895 m. , buvo kairiojo partijos sparno atstovas. Vėliau įstojo į marksistinę Spartako sąjungą. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui buvo pašauktas į armiją, už antikarinę agitaciją suimtas, tačiau dar prieš teismą pabėgo ir emigravo į Nyderlandus.

Po karo grįžo namo, 1918 m. buvo vienas Vokietijos komunistų partijos (VKP) steigėjų. 1921 m. V.Pikas išrinktas į Komunistinio internacionalo Vykdomąjį komitetą, tapo Prūsijos landtago deputatu. 1928 m. išrinktas į Vokietijos Reichstagą.

Atėję į valdžią nacistai 1933 m. liepos 14 d. paskelbė 33-jų žmonių sąrašą, kuriems atimama Vokietijos pilietybė. Tarp jų buvo ir V. Pikas. 1934 m. jis emigravo į Paryžių, vėliau persikėlė į Maskvą. Vokietijos-TSRS karo metu dirbo agitacinį darbą tarp vokeičių karo belaisvių.

1946 m. susijungė Vokietijos Komunistų ir Socialdemokratų partijos, V. Pikas bei Otas Grotevolis tapo Vokietijos Vieningosios socialistų partijos (VVSP) pirmininkais.[1]

Sukūrus Vokietijos Demokratinę Respubliką 1949 m. spalio 11 d. V.Pikas išrinktas pirmuoju VDR prezidentu. Šis postas buvo nominalus, realiai šalį valdė VVSP CK Generalinis sekretorius Valteris Ulbrichtas. Po V. Piko mirties VDR prezidento postas panaikintas, šias pareigas atliko VDR Valstybės tarybos pirmininkas.

Papildoma informacija

  • 19611990 m. VDR Gubeno miestas buvo vadinamas Wilhelm-Pieck-Stadt Guben.


Nuorodos

Šaltiniai

  1. [1] (hrono.info)


Leidėjai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo leidėjus.

Leidėjai: