Žaidimas vaidmenimis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Žaidimuose naudojami kauliukai.

Vaidmenų žaidimai (angl. Role Playing Games, sutrump. RPG) – kelių arba vieno žaidėjo (vienas žaidėjas gali žaisti su kompiuteriniu veikėju) pagal nustatytas taisykles žaidžiami žaidimai, kur vienas žaidėjas dažniausiai tampa žaidimo vadovu (meistru), o kiti susikuria savo veikėją ir žaidimo metu turi vaidinti sukurtą veikėją kaip galima įtikinamiau.

Žaidimo meistras kuria įsivaizduojamą žaidimo pasaulį su visais ten tvyrančiais pavojais bei tikslais. Priklausomai nuo pasirinktų taisyklių ir bendro sutarimo tarp žaidėjų pasaulis gali būti panašus į tam tikros epochos tikrą pasaulį (pavyzdžiui, viduramžių Anglija, Vytauto Lietuva, dabartinis Irakas ar pan.), arba tai gali būti visiškai išgalvotas pasaulis (tolima planeta su bestuburiais gyvūnais, tolima ateitis ar pan.). Fantasy stiliaus vaidmenų žaidimuose veikėjai susiduria su galingų burtininkų ar karalių sąmokslais, su dievų planais, kaunasi su pabaisomis (nuo šiaip pavojingų žvėrių, kaip antai lokių ar liūtų, iki drakonų ar galingų nemirėlių), draugauja ir konfliktuoja su kitų protingų rūšių būtybėmis (elfais, nykštukais, gnomais ar orkais).
Žaidimo meistras kuo objektyviau valdo pasaulyje esančius padarus (tiek veikėjų priešus, tiek ir draugus). Taip pat jis stebi, kad būtų laikomasi iš anksto nustatytų taisyklių.

Dažnai vaidmenų žaidimuose naudojami lošimo kauliukai, dažnai ne tik šešiasieniai, bet ir su 4, 8, 10, 12, 20 sienų. Tai priklauso nuo pasirinktų taisyklių.

Istorija

Vienos pirmųjų vaidmenų žaidimų taisyklių buvo pavadintas „Dungeons & Dragons“ („Požemiai ir Drakonai“, 1974 m.), vėliau jis buvo patobulintas ir tapo „AD&D“ – „Advanced Dungeons & Dragons“. Gan sparčiai šios taisyklės išpopuliarėjo visame pasaulyje (taip pat ir Lietuvoje). Jų pagrindu buvo sukurta nemažai vaidmenų žaidimų kompiuteriui („Baldur's Gate“, „Newerwinter Nights“ ir kiti).

Šios taisyklės buvo pritaikytos tam tikram pasauliui (šiek tiek panašiam į J. R. R. Tolkieno Viduržemį) su įvairiomis fantastinėmis būtybėmis.

Tikroviškesnių pasaulių mėgėjams, o ypač mokslinės fantastikos fanams reikėjo kitokių pasaulių, taigi buvo sugalvota nemažai kitų taisyklių – tiek universalių (pvz.: „GURPS“), tiek skirtų tam tikriems žaidimų tipams (burtininkų pasauliui, kaip antai „Ars Magica“, planetų užkariavimui, siaubo žanro žaidimams, kaip antai „Vampire: The Masquerade“, „Call of Cthulhu“ ir pan.)

Vaidmenų žaidimų populiarumas ženkliai sumažėjo XX a. paskutinio dešimtmečio viduryje, pasirodžius kolekcionuojamų kortų žaidimams („Magic: The Gathering“, vėliau gausybei kitų).

Tipai

Socialinis žaidimas

Tai kompiuteriniuose vaidmenų žaidimuose naudojamas terminas nusakantis žaidimo tipą, kai pagrindinė tikslo siekimo priemonė yra ne grubi jėga, o bendravimas su ne žaidėjų personažais (NPC, angl. Non Player Characters), kuriuos valdo Žaidimo meistras. Taip pat tokiuose žaidimuose kovos yra sumažintos iki minimumo arba išvis pašalinamos. To pasiekiama arba mechanikos dėka veikėjai labai lengvai miršta) arba pasaulio santvarkos dėka (nusikaltimai greitai išaiškinami ir baudžiami).

Skerdynės

Skerdynės (angl. Hack and Slash) yra kompiuterinio vaidmenų žaidimo tipas, kur didžiuma laiko veikėjai užsiima oponentų naikinimu ir geresnių daiktų bei pinigų rinkimu. Tokio tipo žaidimuose praktiškai nėra socialinio žaidimo elementų, o veikėjams keliamos užduotys paprastai skirtos tik skerdynių pateisinimui.

Atskiru Hack and Slash variantu galima laikyti „Požemių valymą“ (angl. Dungeon Crawl), kur didžiąją laiko dalį veikėjai praleidžia požemiuose žudydami ten gyvenančias pabaisas. Paprastai požemiai būna apleistos šventyklos, kokio nors galingo pabaisos ar neigiamo personažo tvirtovė.

Tokių žaidimų, kaip „Diablo“ (1996 m.) ir jo tęsinio „Diablo 2“ (2000 m.) (abiejų leidėjas − „Blizzard Entertainment“), bei didelio kiekio jų klonų dėka nemaža dalis žmonių mano, kad pagrindinis vaidmenų žaidimų tikslas yra užmušti kaip galima daugiau priešų, surinkti kaip galima geresnius daiktus ir pasiekti kaip galima didesnį veikėjo lygį.

Internetiniai vaidmenų žaidimai

Dar kitaip vadinami MMORPG. Tai vienas labiausiai paplitusių internetinių žaidimų žanrų, kuriame galima žaisti grupėje draugų atliekant užduotis, renkant žaidimo pasaulio pinigus, kovojant prieš įvairius sutvėrimus. Dažniausiai tokiuose žaidimuose renkama patirtis, dėl kurios kyla žaidėjo lygis, galima išmokti naujų sugebėjimų, kurie praverčia kovoje su aukštesnio lygio sutvėrimais.

Vaidmenų žaidimai Lietuvoje

Vaizdas:KMfoto1.JPG
„Kariai ir Magai“ žaidimo taisyklių rinkinys.

Lietuvoje vaidmenų žaidimai fantastų klubuose populiarūs jau ne vieną dešimtį metų. Pagrindiniai fantastų klubai, kuriuose žaidžiami stalo vaidmenų žaidimai: Vilniuje – „Lotus“ ir „Legionas“, Kaune – „Feniksas“. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje rengiami vaidmenų žaidimų turnyrai, fiestos. Taip pat tokie turnyrai rengiami kasmetiniuose fantastų susibūrimuose – „Lituanicon'uose“.

1992 m. spalio mėn. išleistos pirmojo lietuviško vaidmenų žaidimo „Kariai ir magai“ taisyklės. Parengė K. Beitas, redaktorius G. Beresnevičius. 19941996 m. K. Beitas paruošė II kartos papildytas ir išplėstas taisykles. 2003 m. A. Urbanavičius, perėmęs K. Beito surinktą medžiagą, paruošė III kartos taisykles. 2005 m. buvo paruoštas ir „Lengvas taisyklių rinkinys“ skirtas pradedantiems žaidėjams. 2008 m. ėmė veikti „Kariams ir magams“ bei kitiems vaidmenų žaidimas skirta svetainė[1].

Nuorodos


Vikiteka



Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+8608-70=8538 wiki spaudos ženklai).