Žurnalistas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Apie valdininkų pareigybę carinėje Rusijoje skaityti žurnalistas.

Žurnalistasfizinis asmuo, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui pagal sutartį su juo ir (ar) yra žurnalistų profesinės organizacijos narys[1]. Paprastai tai žiniasklaidos (priemonės) darbuotojas (dirbantis pagal darbo sutartį arba laisvai samdomas, t. y. autorinės sutarties pagrindu), kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia informaciją apie įvykius, problemas, tendencijas, žmones. Pagal LR visuomenės informavimo įstatymą, Lietuvoje žurnalistu vadinamas žmogus, turintis darbo sutartį su redakcija arba priklausantis profesinei žurnalistų bendruomenei.

Sąvokos etimologija

Žodis žurnalistas kilo iš prancūziško žodžio journal (pranc. jour 'diena'; journal 'kasdieninis; dienraštis'). Buitinėje kalboje žurnalistais yra vadinami visi žiniasklaidos darbuotojai, kuriantys, formuojantys jos turinį. Anglų kalba pateikia bent kelis kitus žodžius, kuriais galima vadinti informaciją renkantį, rengiantį ir žiniasklaidai teikiantį žmogų. Tai reporteris, korespondentas, publicistas, apžvalgininkas.

Žurnalisto darbas

Žurnalistais yra vadinami įvairaus pobūdžio žiniasklaidos priemonėms (laikraščiams, žurnalams, radijui, televizijai, internetiniams portalams) informaciją rengiantys ir teikiantys žmonės. Skirtingose žiniasklaidos priemonėse žurnalisto darbas skiriasi: laikraštyje ir interneto svetainėse rengiamos tekstinės medžiagos, radijuje – garso reportažai, televizijoje - televizijos reportažai. Visais atvejais žurnalistas turi mokėti rasti informacijos šaltinius, atrinkti informaciją, kurti atitinkamo žanro tekstus. Keičiantis technologinėms galimybėms, žurnalistui vis dažniau tenka vienu metu atlikti iškart kelis darbus: rinkti informaciją tekstinei medžiagai ir/ar radijo reportažui, fotografuoti, filmuoti.

Žurnalisto etika

Žurnalistas, užsiimdamas profesine veikla, privalo laikytis žurnalisto etikos. Bendrai, tai tokie principai, kaip nešališkumas, nepriklausomumas, teisingumas. Svarbiausia žurnalisto pareiga – gerbti tiesą ir visuomenės teisę į tiesą. Demokratinėse šalyse paprastai galioja įstatymai, etikos kodeksai bei kiti dokumentai, apibrėžiantys žurnalistų ir leidėjų etikos normas. Taip pat veikia savireguliacijos mechanizmai, prižiūrintys, kad žurnalistai ir leidėjai laikytųsi etikos kodekso bei šalies įstatymų.

Lietuvoje galioja LR visuomenės informavimo įstatymas ir Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas. Žurnalistų veiklai taip pat aktualūs ir dar keli įstatymai, pvz., Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas. Ar žurnalistai laikosi šiuose dokumentuose apibrėžtų etikos normų, prižiūri Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba ir Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija.

Taip pat skaitykite

Šaltiniai

Nuorodos

Commons-logo.svg.png Vikiteka: Žurnalistas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+5361-0=5361 wiki spaudos ženklai).