Ambraziejus Jakavonis

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Ambraziejus Jakavonis
Ambraziejus Jakavonis.png

Gimė 1886 m. vasario 5 d.
Dzūkijoje, Randamonių kaime
Mirė 1944 m. balandžio 25 d. (58 m.)
netoli Balinavo viensėdžio prie Neries

Veikla
kunigas

Ambraziejus Jakavonis (Ambrozijus Jakovanis, g. 1886 m. vasario 5 d. Dzūkijoje, Randamonių kaime – 1943 m. balandžio 25 d. žiauriai nužudytas netoli Balinavo viensėdžio prie Neries) – Švenčionėlių parapijos klebonas.

Biografija[taisyti]

Gimė 1886 m. vasario 5 d. Dzūkijoje, Randamonių kaime, Merkinės (dabar – Ratnyčios) parapijoje paprastų žmonių šeimoje. Šeimoje augo penki vaikai, Ambraziejus buvo jauniausias. Didelį džiaugsmą paliko 1904 m. paskelbtas lietuviškos spaudos draudimo panaikinimas. Tėvai – Karolis Jakavonis ir Regina Balevičiūtė. Be Ambraziejaus, buvo dar keturi vaikai: du broliai – Petras ir Tomas ir dvi seserys – Agota ir Jacinta.

Ambraziejus Jakavonis mokėsi privačioje mokykloje, vėliau Vilniaus gimnazijoje. 1904 m. išvyko į Maskvą, kur mokėsi vaistininku.

19061911 m. mokėsi Vilniaus kunigų seminarijoje. 1911 m. Vilniaus katedroje iš vyskupo Augustino Losinskio gavus kunigo įšventinimus, buvo pasiųstas tarnauti į Gervėčių parapiją vikaru.

19111915 m. Baltarusija, Astravo r., Gervėčių parapijos vikaras. Jam atvykus į parapiją pamaldas pradėjo laikyti ne tik lenkų, bet ir lietuvių kalba. Vėliau buvo paskirtas šios parapijos administratoriumi.

19221927 m. Gervėčių parapijos klebonas. Jis didelį dėmesį skyrė lietuvių kalbos puoselėjimui. Klebonas rasdavo laiko lietuvių kalbos pamokyti ir vaikus. Dėl aktyvaus lietuvių kalbos skleidimo, lenkų okupacijos metais, klebonas buvo persekiojamas ir kalintas Lukiškių kalėjime. 1921 m. balandžio 21 d. buvo suimtas, keturias savaites kalėjo Lukiškių kalėjime. Tik parapijiečių pastangomis buvo išleistas iš kalėjimo.

19271928 m. – Kliukščionių parapijos klebonas. 1927 m. spalio 5 d. klebonas vėl buvo patekęs į Lukiškes. Tikinčiųjų rūpesčiu jis vėl buvo išleistas.

1929 m. paskirtas į Švenčionėlių parapiją. Bažnytėlė Švenčionėliuose buvo medinė ir labai maža. Mokykloje klebonas mokė vaikus tikybos pagrindų. Pertraukų metu jis mėgo vaikščioti po kiemą, rankas laikydamas sunertas už nugaros, kuriose laikydavo lazdelę, padykusiems mokiniams sudrausminti.

Klebono Ambraziejaus Jakavonio pastangomis 1929 m. mieste pradėta statyti mūrinė, trinavė bažnyčia. Klebonas taip pat rūpinosi ir rėmė lėšomis liaudies namų statybą Švenčionėliuose. 1934 m. bažnyčios ir liaudies namų statybos darbų įkarštyje klebonas Ambraziejus Jakavonis buvo iškeltas į Vilniaus r. Eitminiškių parapiją.

1939 m. spalio 10 d. Vilnius ir dalis Vilniaus krašto buvo grąžinta Lietuvai. Daugelyje bažnyčių pamaldos buvo pradėtos laikyti lietuvių kalba. 1943 m. balandžio 25 d. Eitminiškių klebonijoje šv. Velykų dieną, po šv. Mišių, Armijos Krajovos būrys kunigą Ambraziejų Jakavonį suėmė, išsivežė į štabą, ten tardė ir kankino. Kunigas buvo labai žiauriai nužudytas netoli Balinavo viensėdžio prie Neries, sudarkyti palaikai paslėpti. Jo nužudymo data tiksliai nežinoma, kaip nežinoma ir kur yra ir jo kapas.

Atsiminimai[taisyti]

Ambraziejus Jakavonis gyveno kukliai. Jis buvo labai teisingas, su dideliu pasišventimu skelbė Dievo žodį, ištikimai tarnavo parapijiečiams. Turėjo labai stiprų balsą. Giedodavo galingu, aštriu balsu. Labai mėgdavo dainuoti. Pamokslus mėgo sakyti labai ilgus, nors iškalba ir nepasižymėjo.

Klebono Ambraziejaus Jakavonio pavardė 1934 m. birželio 2 d. „Vilniaus rytojuje“ rašoma Jakavanis. Kunigas Tadeušas Krahel, straipsnyje apie kleboną, rašė „Kunigas Ambrozi Jakovanis“. Religiniuose dokumentuose dominuoja Ambrozijus Jakovanis. Švenčionėliškiai sakydavo Ambrozi Jakovanec.

Paminėjimai[taisyti]

1988 m. balandžio 24 d. Vilniaus r. Eitminiškių bažnyčios šventoriuje kunigas Kazimieras Pukėnas pašventinto paminklinį akmenį Vilniaus krašto švietėjui, kunigui Ambraziejui Jakavoniui.

2000 m. popiežiaus Jonas Paulius II kunigą Ambraziejų Jakavonį įrašė į Bažnyčios kankinių sąrašą.

2009 m. išleistas atminimo medalis, skirtas Švenčionėlių Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčios 50-mečiui (autoriai G. Cibulskis, S. L. Makaraitis, Z. Jankauskas). Medalyje pavaizduoti parapijos įkūrėjai: klebonai Boleslovas Bazevičius, Bronislovas Laurinavičius ir Ambraziejus Jakavonis.

Šaltiniai[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+6174-80=6094 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti