Arizonos valstija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Arizonos valstija
State of Arizona
Arizonos valstijos vėliava Arizonos valstijos herbas
Map of USA AZ.svg
Laiko juosta: (UTC-7)
Valstybė: Vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Centras: Finiksas
Oficialios kalbos: anglų
Gubernatorius: Jan Brewer
Gyventojų: 6 392 017 (2010 m.(17)
Plotas: 295254 km² (6)
  - vandens %: 0,32 %
Tankumas (2010): 22 žm./km² (33)
Aukščiausia vieta: Hamfrio kalnas (3851 m)
ISO 3166-2: US-AZ
Tinklalapis: az.gov
Commons-logo.svg Vikiteka: Arizonos valstijaVikiteka

Arizona (angl. State of Arizona) – JAV valstija, esanti Jungtinių Valstijų pietvakarių regione. Ji taip pat yra vakarinių Jungtinių Amerikos Valstijų bei kalnuotųjų valstijų dalis. Valstijos sostinė ir didžiausias miestas - Fyniksas. Antras pagal dydį miestas - Tuksonas. Kiti dideli miestai: Mesa, Glendeilas, Čandleris, Skotsdeilas, Tempė, Peorija, Surpraizas ir Juma.

Arizona yra 48-oji JAV valstija ir paskutinė iš vientisinių valstijų, priimtų į Sąjungą, gavusi valstijos statusą 1912 metų vasario 14 dieną. Arizona garsi net tik savo dykumos klimatu, išskirtinai karštomis vasaromis ir šiltomis žiemomis, bet ir pušynais, kalnų grandinėmis, esančiomis aukštutinėje šiaurinėje valstijos dalyje, kuri išsiskiria vėsesniu klimatu.

Arizona yra viena iš valstijų, priklausančių Keturiems Kampams. Arizona ribojasi su Naujosios Meksikos, Jutos, Nevados, Kalifornijos ir Kolorado valstijomis bei turi 626 kilometrų (389 mylių) ilgio sieną su Meksika. Pagal gyventojų skaičių, tai yra didžiausia priėjimo prie jūros neturinti valstija. Be Didžiojo Kanjono, valstijoje yra ir daugybė kitų nacionalinių miškų, parkų ir paminklų. Daugiau nei ketvirtadalis valstijos teritorijos yra Federalinio žemės fondo dalis. Fondas užtikrina namus tokioms indėnų gentims, kaip Navachai, hopiai, papagai, apačiai, jakiai, javapai, kvečanai, valapajai.

Lietuviai Arizonoje ėmė kurtis XX a. 4-ajame dešimtmetyje.[1]

Istorija

Pirmieji indėnai apsigyveno Arizonoje apie 16 000-10 000 metus prieš mūsų erą. Arizona rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą užfiksuota pranciškono Marcos de Nicos, tyrinėjusio regioną 1539 metais. Koronado ekspedicija, ieškojusi Septynių Aukso miestų, įžengė keliavo po Arizono teritoriją 1540-1542 metais. Tėvas Eusibijus Fraciskas Kinosas XVII a. pabaigoje - XVIII a. pradžioje vykdė eilę misijų į Pimeriją Altą (dabar pietinė Arizona ir šiaurinė Sonora), kurių metu indėnai buvo mokomi krikščionybės. Ispanija įkūrė įtvirtinus miestus Tubaką 1752 metais ir Tuksoną 1775 metais.

Visa šiandieninio dydžio Arizonos teritorija tapo Meksikos valstybės dalimi po to, kai 1822 metais Meksika iškovojo nepriklausomybę nuo Ispanijos. Jungtinės Valstijos perėmė didelės Arizonos teritorijos dalies valdymą į savo rankas JAV-Meksikos karo pabaigoje 1848 metais. 1853 metais Gadsdeno įsigijimo sutartimi JAV nusipirko iš Meksikos žemę, esančią žemiau Hilos upės. Arizona buvo administruojama kaip Naujosios Meksikos teritorijos dalis, kol 1863 metų vasario 24 dieną ji buvo reorganizuota į atskirą teritoriją.

Arizona buvo oficialiai priimta į Sąjungą ir tapo oficialia JAV valstija 1912 metų vasario 14 dieną.

Geografija

Didysis kanjonas

Valstija yra JAV pietvakariuose. Ribojasi su keturiomis valstijomis: Kalifornija, Nevada, Juta, Naująja Meksika. Pietuose, kaip JAV valstybinė siena (626 km), ribojasi su Meksikos valstybe. Arizona dar vadinama Didžiojo kanjono valstija ir viena iš keturių kampų valstija.

Ekonomika

Pagrindiniai valstijos žemės ūkio produktai yra medvilnė, salotos, kalafiorai, brokoliai, sorgai. Galvijai, veršeliai, pieno produktai yra vieni iš vertingiausių Arizonos fermų produktų.

Gamyba yra viena iš pirmaujančių valstijos ekonomikos šakų. Susisiekimo, aptarnavimo šakos, statybos, turizmo sektoriai yra svarbūs valstijos ekonomikai.

Arizonos valstijoje yra gausu mineralų, tai molibdenas, smėlis, žvyras, cementas. Daugiausia iš jų vario, pagal kurio išgavimą valstija pirmauja šalyje.

Didžiausi miestai

Šaltiniai

  1. „Lietuvos istorija“. Enciklopedinis žinynas // Sudarytojai: Eugenijus Manelis ir Antanas Račis. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, 2011. 87 psl.




Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 105% (+9485-525=8960 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 1% (+95-29=66 wiki spaudos ženklai).