Balkanai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Politinis žemėlapis 2005 m. – Balkanų šalys pažymėtos žaliai

Balkanai arba Balkanų pusiasalis – pusiasalis Europos pietuose, rytinėje dalyje. Plotas apie 666,7 tūkst. km², gyventojų apie 60 mln. Pusiasalio teritorijoje yra Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Turkija ,Kroatija, Kosovas, Bùvusioji Jugoslãvijos Respùblika Makedònija (Makedonija), Valakija, Serbija, Juodkalnija bei Slovėnija. Pusiasalį vakaruose skalauja Adrijos jūra, pietvakariuose Jonijos jūra, o rytuose – Juodoji jūra. Su pagrindine Europos žemyno dalimi ribojasi plačia juosta, šiaurine riba laikomos Dunojaus ir Savos upės. Graikija dažniausiai Balkanams nepriskiriama, kadangi ji priklauso Viduržemio jūros valstybėms.

Žodis Balkanai yra turkiškos kilmės ir reiškia 'kalnas'. Paviršius labai įvairus, išraižytas giliais slėniais, įvairiomis kryptimis besidriekiančiais kalnais ir nedidelėmis, bet gausiomis lygumomis, iš kurių plačiausios yra rytų Trakijoje, rytų Rumelijoje ir Dunojaus žemupyje. Kalnai skiriami į 3 grupes: dinarų sistema, Makedonijos-Trakijos sistema ir Balkanų kalnai. Šiaurėje Balkanai ribojasi su Julijaus Alpėmis ir Karpatais. Per Balkanus teka Dunojus, Sava, Vardaras.

Klimatas[taisyti]

Balkanuose klimatas yra žemyninis, su šiltomis vasaromis ir šaltomis ir su sniegu žiemomis. Pietinėje pusiasalio ir Adrijos jūros ir Egėjo jūros vyrauja Viduržemio jūros klimatas. Juodosios jūros vyrauja jūrinis klimatas ir drėgnas subtropinio klimatas.

Tautos[taisyti]

Balkanų pusiasalis pasižymi didele etnine įvairove, dėl ko juose nuolat vyksta svarbūs socialiniai ir politiniai procesai, susiję su tautų sambūviu. Vyrauja pietų slavai (bulgarai, serbai, bosniai, kroatai, slovėnai, makedonai, juodkalniečiai) ir romaniškos rumunų ir moldovų tautos. Šnekama bulgarų, makedonų ir slovėnų kalbomis. Serbų, kroatų, bosnių ir juodkalniečių kalbos - labai panašios, ir anksčiau buvo įvardijamos kaip viena serbų-kroatų kalba. Rumunų ir moldovų kalbos, faktiškai yra ta pati, dėl politinių priežasčių skilusi, rumunų kalba, nors moldovai anksčiau ir naudojo kirilicos, ne rumunų naudojamą, lotynišką raštą. Dėl tautų įvairovės yra net susiformavęs terminas – balkanizacija, reiškiantis tautų susiskirstymą į mažesnes, jų fragmentaciją.

Istorija[taisyti]

Balkanai-orn.png
Balkanų istorija
Balkanų priešistorė
Egėjo civilizacija
Senovės Graikija
Romos imperija
Bizantijos imperija
Pirmoji Bulgarijos imperija
Bizantijos imperija
Balkanai XI-XVI a
Osmanų imperija
Osmanų imperijos byrėjimas
Balkanų karai > Pirmasis pasaulinis karas
Balkanai tarpukariu
Antrasis pasaulinis karas
Komunistinis blokas
Jugoslavijos karai
Europos Sąjunga
Balkanų regionai:
Graikija, Kreta, Kipras, Albanija, Bulgarija, Serbija, Makedonija, Kosovas, Juodkalnija, Bosnija, Hercegovina, Voivodina, Rumunija, Moldova, Transilvanija
Pagrindinis straipsnis – Balkanų istorija.

Balkanai - savitas kultūrinis regionas, kurio šalys susietos tarpusavyje tam tikrais kultūriniais bruožais. Į šį regioną nuo Ankstyvųjų viduramžių plito kultūra, paremta Bizantijos modeliu: čia išplatinta ortodoksinė krikščionybė, kultūrine kalba buvo laikoma graikų kalba, paplito graikų raštas bei iš jo kilusios rašto sistemos kirilica ir glagolica. Balkanų šalys sudaro atskirą pasaulio civilizaciją.

Skirtingai nei Vakarų Europos civilizacijos istorija, kur niekuomet nebuvo pasiekta vienybės, Balkanų istorijai būdinga tai, kad centralizuotų imperijų amžiai kaitaliojasi su dezintegracijos laikotarpiais.

Balkanai yra strateginėje vietoje, jie yra tarsi tiltas iš pietų ir vakarų Europos į Aziją. Juos įvairiu mastu buvo užkariavę daug kitų tautų – totoriai, turkai, rusai ir kt.

Balkanų priešistorė[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Balkanų priešistorė.

Senovės istorija[taisyti]

Bizantijos imperija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Bizantijos imperija.

Balkanai XI-XVI a.[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Balkanai XI-XVI a..

Osmanų imperija[taisyti]

Pagrindinis straipsnis – Osmanų imperija.

Balkanų tautų pavasaris[taisyti]

Balkanai per I pasaulinį karą ir tarpukariu[taisyti]

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą čia vyko intensyvios išsivadavimo nuo Osmanų imperijos kovos – Balkanų karai.

Balkanai komunistiniame bloke[taisyti]

Po Antrojo pasaulinio karo Balkanai pateko TSRS įtakos zonon.

Balkanai po Šaltojo karo[taisyti]

Žlugus Tarybų Sąjungai daug kraujo buvo pralieta dėl Jugoslavijos federacijos žlugimo. Pačioje XX amžiaus pabaigoje iškilo ir Kosovo problema.

Nuorodos[taisyti]

Vikiteka

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7716-0=7716 wiki spaudos ženklai).
  • Rimantas Lazdynas – redaktorius – 0% (+0-271=-271 wiki spaudos ženklai).
  • Audrius Meškauskas – redaktorius – 0% (+0-6=-6 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Spausdinti/eksportuoti