Beringo jūra

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Beringo jūra iš kosmoso
Beringo jūra

Beringo jūrajūra į pietus nuo Beringo sąsiaurio. Priklauso Ramiajam vandenynui. Jūros pietuose, Aleutų salos skiria nuo Ramiojo vandenyno. Skalauja JAV ir Rusijos krantus. Plotas - 2,315 mln km². Vidutinis gylis - 1600 m, didžiausias - 4151 m. Oro temperatūra virš vandens +7, +10 °C vasarą ir -1, -23 °C žiemą. Druskingumas - 33—34,7‰. Žiemą pasidengia ledu.


Istorija

Dauguma mokslininkų mano, kad per paskutinį ledynmetį, jūros lygis buvo pakankamai mažas, kad būtų galima žmonėms ir kitiems gyvūnams migruoti pėsčiomis iš Azijos į Šiaurės Ameriką per tą vietą, kur dabar yra Beringo sąsiauris. Tai paprastai vadinama "Beringo sausumos tiltas", ir manoma, kai kurių nors ir ne visi-bus pirmos įvažiavimo žmonių į Ameriką.

Yra nedidelė dalis Rutulys plokštės Beringo jūra. Rutulys plokštė yra senovės tektoninis plokštės, kad naudojami subduct pagal Aliaskos per triaso laikotarpiu.

Ekosistema

Beringo jūros šelfe pertrauka yra dominuojantis veiksnys pagrindinis produktyvumo Beringo jūra. [4] Ši zona, kur seklesnėse kontinentinio šelfo lašai ne į Šiaurės Aleutians baseino taip pat žinomas kaip "Greenbelt". Maistingųjų medžiagų upwelling nuo šalčio vandenys Aleutų baseino tekantis iki nuolydis bei maišymas su seklesnėse vandenys lentyna numatyti pastovų produkcijos fitoplanktono.

Antrojo vairuotojo produktyvumo Beringo jūra yra sezoninė ledo, kad dalis, paskatinamas pavasarį fitoplanktono žydėti. Sezoninis tirpstant ledo sukelia mažesnį druskingumą vandens antplūdį į vidurį ir kitų šelfo vietovėse, sukeldama stratifikacija ir hidrografijos poveikį turinčių įtakos našumui. [5] Be to, hidrografijos ir našumo įtaka lydymosi jūros ledo, ledo pati taip pat numatyta, areštas substratas dumblių augimui, taip pat intersticinio ledo dumbliais.

Kai kurie faktai rodo, kad dideli pokyčiai į Beringo jūros ekosistema jau įvyko. Šiltas vanduo sąlygos 1997 m. vasarą lėmė masinis žydėjimas mažai energijos coccolithophorid fitoplanktono (Stockwell et al. 2001). Seniai anglies izotopų, kurie atspindi šviesą pirminės gamybos tendencijos Beringo jūros, egzistuoja nuo istorinių pavyzdžių Grenlandinis banginis baleen [6]. Tendencijos anglies izotopų santykis banginis baleen mėginiai rodo, kad 30-40% mažėjimas vidutinės sezoninis pagrindinis produktyvumo įvyko per pastaruosius 50 metų. [6] Tai reiškia, kad keliamoji galia Beringo jūra yra daug mažesnis dabar nei jis buvo anksčiau.

Biologinės įvairovės

Beringo jūros gyvena kai kuriose pasaulio įdomiausių gyvūnijos. Ši jūra palaiko daug nykstančių rūšių banginiai įskaitant Grenlandinis banginis, Mėlynasis banginis, Fin Whale, Sei Banginio, Humpback Whale, Kašalotas ir pasaulyje rečiausių, Šiaurės Ramiojo vandenyno Teisė Banginio. Kitų jūros žinduolių, įskaitant jūrų vėplio, sibirinės jūrų liūtas, Šiaurės kotikas, Beluga, Orca ir poliarinės meškos.

Beringo jūra yra labai svarbus pasaulio paukščių. Virš 30 rūšių paukščių ir maždaug 20 milijonų žmonių veislės Beringo jūros regione. Jūros paukščių rūšių įtraukti Kuoduotoji Puffins, nykstančių trumpauodegis albatrosas, Akiniuotasis gaga, ir Raudonojo vienakojis Kittiwakes. Daugelis šių rūšių yra unikalus plotas, kuriame numatyta labai produktyvus maitinimosi buveinių, ypač palei lentyna krašto ir kitų maistinių medžiagų turtingi upwelling regionų, pavyzdžiui, Pribilof, Zhemchug ir Pervenets kanjono.

Du Beringo jūra rūšis, sibirinės jūros karvė (Hydrodamalis gigas) ir Akiniuotasis kormoranas (Phalacrocorax perspicillatus), yra išnykusios, nes pereikvojimą žmogus. Be to, mažas porūšis Kanados žąsų, Beringo Kanada žąsų (Branta canadensis asiatica) yra išnykusi dėl overhunting ir įdiegimas žiurkės jų veisimosi salų.

Beringo jūra remia daugelio rūšių žuvų. Kai žuvų rūšių parama didelis ir vertingas verslinės žvejybos. Komercinių žuvų rūšių sudaro 6 Ramiojo vandenyno lašišų rūšys, Aliaska Saida, Red King Crab, Ramiojo vandenyno menkių, Ramiojo vandenyno otas, Geltonuodegiai Vienintelis, Ramiojo vandenyno ešerių ir sablefish.

Žuvų bioįvairovės yra didelis, ir ne mažiau kaip 419 žuvų rūšių buvo pranešta iš Beringo jūros.

Žuvininkystės

Beringo jūra yra pasaulyje garsėja savo nepaprastai produktyvus ir pelninga žuvininkystės, pvz King Crab [7], opilio ir degio krabus, Bristolio įlankos lašišų, polakų ir kitos priedugnio. [8] Šie žuvininkystės remtis Beringo jūros našumas per sudėtingas ir mažai suprantamas maisto internete. vis dar egzistuoja šiose žvejybos vietose, reikia nepažeisti, sveiki, ir produktyvus ekosistemai.

Nors ji gyvena, kas yra laikoma labiausiai pavojingų žvejybos pasaulyje, komercinė žvejyba didelis verslas Beringo jūra, kuri remiasi didžiausio jūros pasaulio kompanijų pagaminti žuvų ir vėžiagyvių. Pusėje JAV, komercinės žvejybos laimikio maždaug $ 1 mlrd jūros gėrybių kasmet, o Rusijos Beringo jūros žuvininkystės verta apytikriai 600 milijonų eurų.

Beringo jūra taip pat tarnauja kaip centrinis vieta Aliaskos karalius krabų ir Opilio krabų sezonus, kurie kronika dėl Discovery Channel televizijos programų kruvinų Sugavimo. Iškrovimas iš Aliaskos vandenyse yra pusė JAV sužvejotų žuvų ir vėžiagyvių.


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+7668-109=7559 wiki spaudos ženklai).