Besarabija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Apie Šiaulių miesto dalį žr. Besarabija (Šiauliai).
Istorinės Rumunijos regionai:
Bessarabia
Belgorod ua.jpg
Šalis Moldavija, Ukraina
Tautos: moldavai (rumunai)
Istorinės valstybės Moldavijos TSRS, Moldavija
Miestai Tigina, Kišiniovas
Besarabia 1920-40.png

Besarabija – istorinė sritis pietryčių Europoje, tarp Pruto ir Dniestro upių, beveik sutampanti su dabartinės Moldavijos teritorija. Besarabija – Moldovos kunigaikštystės teritorija, aneksuota Rusijos 1812 metais.

Pietinė Besarabijos dalis (Juodosios jūros pakrantės ruožas tarp Dniestro ir Dunojaus deltų) dabar priklauso Ukrainai, Odesos sričiai (dar vadinama Bugeac).

Istorija[taisyti]

Pietinė Besarabijos dalis žinoma nuo antikos laikų, kaip Dakijos dalis ir sudarė dalį Panonijos regiono. III-XI a. į šį regioną atvyko gotai, hunai, avarai, madjarai, XIII a. – totoriai.

XIV-XVIII a. Besarabijos istorija buvo neatskiriama Moldovos kunigaikštystės dalis. Po to, kai Osmanų imperija užėmė pietuose esančią Akkerman (šiandien Dniestro Belgorodas (Bilhorod-Dnistrovs'kyj) Odesos srityje, Ukrainoje) tvirtovę, palaipsniui buvo užimta visa Besarabijos teritorija (1511 m.). Vėliau Besarabija vėl buvo Moldovos dalis. Tuo metu Moldova jau buvo Osmanų imperijos vasalė.

Besarabija kaip atskiras regionas ėmė formuotis XIX a. Amžiaus pradžioje Rusijos imperija pradėjo aktyvius veiksmus prieš Osmanų imperiją, ir 1812 m. Rusijos caras Aleksandras II su turkais pasirašė Bukarešto taikos sutartį, pagal kurią dalis Moldovos kunigaikštystės perėjo į Rusijos imperijos sudėtį (Rusijos – Osmanų imperijos siena tapo ne Dniestro, o Pruto upė). Ši atskirtoji dalis tapo žinoma kaip Besarabija.

Rusijos imperijoje ji administruota kaip Besarabijos gubernija (sostinė – Tigina (1812-1818), Kišiniovas (1818-1918)). Rusijos okupacijos metu caro režimas aktyviai čia iš Rusijos keldino kolonistus, kuriems buvo suteikiamos privilegijos (žemių dovanojimai, beprocentės paskolos, atleidimai nuo mokesčių ir pan.) – buvo baiminamasi, kad Besarabija norės prisijungti prie Rumunijos. XIX a. antroje pusėje, kai likusi Moldovos dalis ir Valakija sudarė Rumunijos karalystę, Besarabija buvo ginčų objektas tarp Rumunijos ir Rusijos (1859 m. – Rumunijos dalis, 1878 m. – vėl Rusijos).

Po 1918 m. Besarabija atiteko Rumunijos karalystei. 1924 m. Tarybų Sąjunga iš dalies jos ribose likusios Besarabijos ir Ukrainos sukūrė Moldavijos Autonominę Socialistinę Respubliką. II pasaulinio karo metu Besarabija buvo okupuota Rumunijos. Po karo didžiojoje istorinės Besarabijos dalyje buvo sukurta Moldavijos Tarybų Socialistinė Respublika, o dalis perduota Ukrainai.

Rumunijos-Moldavijos istoriniai regionai Rumunijam-orn.png
Valakija: Muntenija | Oltenija | Dobrudža | Moldova: Moldova | Besarabija | Bukovina | Transilvanija: Transilvanija | Maramurešas | Banatas | Krišana


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 100% (+4652-15=4637 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti