Borisas Voronkovas

    Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
    Borisas Voronkovas
    Borisas Voronkovas.jpg

    Gimė 1911 m. vasario 23 d.
    Mirė 1987 m. gegužės 6 d. (76 m.)

    Veikla
    matematikas

    Borisas Voronkovas (1911 m. vasario 23 d. – † 1987 m. gegužės 6 d.) – lietuvių matematikas.

    Gyvenimo kelias

    Borisas Voronkovas gimė 1911 m. vasario 23 d. Kaune tarnautojų šeimoje. Tėvui žuvus 1915 m. Pirmajame pasauliniame kare, jo materialinė padėtis tapo sunki. Jį išlaikė motina, dirbdama siuvėja, vėliau tarnautoja.

    1929 m. B. Voronkovas baigė Kauno rusų gimnaziją ir pradėjo studijuoti Lietuvos universiteto Technikos fakultete. Dėl sunkių materialinių sąlygų negalėjo normaliai tęsti mokslo. Buvo priverstas nutraukti studijas. Per 10 metų dideliu pasiryžimu ir atkakliu darbu baigė studijas ir įgijo inžinieriaus technologo specialybę. Liko dirbti Kaune automechaniku savivaldybės autobusų įmonėje. Vėliau dirbo Vilniaus autobusų įmonės vedėju, LTSR Vietinės pramonės liaudies komisariate konsultantu.

    Tuo laiku buvo keliamas klausimas pakviesti B. Voronkovą į Kauno valstybinį universitetą pedagoginiam darbui, tačiau vokiečių okupacija sutrukdė tai įgyvendinti. Nuo 1943 m. įsitraukė į pogrindinę veiklą Vilniuje. Buvo suimtas, kalėjo koncentracijos stovykloje, iš kurios pabėgo ir įsijungė į „Jūros“ partizanų būrį. Nuo 1944 m. tarnavo Raudonojoje armijoje. Už dalyvavimą Antrajame pasauliniame kare buvo apdovanotas septyniais medaliais.

    Borisas Voronkovas mirė 1987 m. gegužės 6 d.

    Žmona Ina Meiksinaitė (1921–2007) dėstė vokiečių kalbą Vilniaus universitete. Nuoširdžiai domėjosi žmonėmis ir jų likimais, daugeliui ištiesė pagalbos ranką.

    Borisas Voronkovas ir Ina Meiksinaitė palaidoti Antakalnio kapinėse.

    Mokslinė veikla

    Po karo kurį laiką dirbo Vilniaus Politechnikumo direktoriumi ir Vilniaus universitete (VU) Astronomijos katedroje, be to, skaitė astronomijos paskaitas Vilniaus pedagoginiame institute. Vadovavo laikraščio „Komjaunimo tiesa“ mokslo žinių populiarinimo skyriui.

    19461947 m. dirbo VU Bendrosios fizikos katedros asistentu, vyr. dėstytoju. 1948 m. balandžio 13 d. perkeltas į Astronomijos katedrą. 1949 m. apgynė fizikos matematikos moklų kandidato disertaciją, 1952 m. jam suteiktas docento mokslinis pedagoginis vardas. 19521956 m. buvo Astronomijos katedros vedėjas. Nuo 1957 m. balandžio 1 d. perkeltas į Bendrosios matematikos katedrą. 1958 m. gruodžio 4 d. grąžintas į Astronomijos katedrą. 19671980 m. dirbo VU Skaičiavimo matematikos, 19801986 m. – Diferencialinių lygčių ir skaičiavimo matematikos katedroje.

    Doc. B. Voronkovas atliko eilę mokslinių darbų iš astronominių stebėjimų bei skaičiavimų. Domėjosi dangaus mechanika. Viename iš pirmųjų spausdintų darbų apie Urano planetos matomojo diametro matavimus autorius kritiškai ištyrė tos planetos diametro svyravimo galimybę ryšium su atmosferos iššalimu ilgų poliarinių naktų laikotarpyje viename ar kitame pusrutulyje. Kiti jo spausdinti darbai skirti mažųjų planetų stebėjimui, jų orbitų elementų pagerinimui. Doc. B. Voronkovą dominančių klausimų ratas buvo gana platus. Būdamas išsilavinęs sugebėjo juos pateikti ir populiariai aiškinti plačiai skaitytojų auditorijai, karts nuo karto grįždamas prie įžymiausių mokslo pasiekimų propagavimo. Buvo kviečiamas į Pulkovo observatorijos Astronominės tarybos plenumus ir į TSRS Mokslų akademijos organizuojamus kintamųjų žvaigždžių studijavimo plenumus.

    Doc. B. Voronkovas dėstė bendrosios astronomijos, dangaus mechanikos, fizikos istorijos, aukštosios geodezijos, stebėjimų rezultatų matematinio apdorojimo, teorinės mechanikos, aukštosios matematikos, tikimybių teorijos ir matematinės statistikos kursus VU Gamtos mokslų, Fizikos ir matematikos (FMF), Matematikos ir mechanikos fakultetų studentams. 1961–1968 m. rengiant universitete mechanikos specialistus, jis skaitė beveik visus bendruosius mechanikos kursus ir didelę dalį mechanikos specialiųjų kursų.

    Parengė du mechanikos vadovėlius aukštųjų mokyklų ir technikumų studentams. Vadovavo fizikos, matematikos ir mechanikos specialybių studentų diplominiams darbams.

    1981 m. jam suteiktas Lietuvos TSR nusipelniuso dėstytojo garbės vardas, 1983 m. paskirta respublikinės reikšmės personalinė pensija.

    19501968 m. (su nedidelėmis pertraukomis) doc. B. Voronkovas vadovavo Fizikos ir matematikos, Matematikos ir mechanikos fakultetų dėstytojų teoriniam seminarui. Dvejus metus buvo renkamas universiteto dėstytojų ir kitų darbuotojų profsąjungos komiteto pirmininku, penkerius metus buvo FMF partinės organizacijos sekretoriumi, eilę metų buvo FMF Tarybos nariu. Dirbo atsakingą darbą „Žinijos“ draugijoje. Kurį laiką buvo TSRS Ministrų tarybos valstybinio automatizacijos ir mašinų gamybos komiteto Metalo pjovimo staklių eksperimentinio mokslinio tyrimo instituto ENIMS tarybos nariu.

    B. Voronkovas apdovanotas „Darbo veterano“ medaliu, LTSR Aukštojo ir specialiojo vidurinio mokslų ministerijos bei Vilniaus universiteto Garbės raštais.

    Bibliografija

    Šaltiniai

    Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

    Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
    • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+7290-0=7290 wiki spaudos ženklai).