Bukovina

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Bukovina
rumun. Bucovina
ukr. Буковина
Bukovina 1910 (Wappen).jpg Flag of Bukowina.svg
Bukovinos herbas Bukovinos vėliava
Bucovina Romania Ukraine.png

██ Bukovina

██ Rumunija

██ Ukraina

Bukovina (ukr. Буковина, rumun. Bucovina) – regionas šiaurės rytų Karpatuose, dabartinės Ukrainos ir Rumunijos teritorijose.

Geografinė padėtis[taisyti]

Dabartiniais laikais Bukovina yra Ukrainos (Černivcių srities) pietuose ir Rumunijos šiaurrytinėje dalyje aplink Sučiavos miestą (dvi Rumunijos apskritys – Suceava ir Botoşani). Į rytus nuo Bukovinos yra Besarabija, o šiaurės vakaruose – Galicijos istorinė sritis. Pietvakariuose ribojasi su Karpatais ir Transilvanija.

Pavadinimo kilmė[taisyti]

Pavadinimas slaviškos kilmės (rus. k. бук 'bukas'). Pavadinimas pradėtas oficialiai vartoti tik nuo 1775 m., kai teritorija atiteko Austrijos Habsburgams.

Istorija[taisyti]

Romos imperijos laikais tai buvo Dakijos teritorija, V a. atkeliavo avarai, V-VI a. – slavai. X-XI a. vėlesnės Bukovinos žemės priklausė Kijevo Rusiai, vėliau buvo Haličo-Volynės kunigaikštystės dalis, susilpnėjus pastarajai, trumpai valdė Vengrija.

XIV a. viduryje Bukovina buvo Moldavijos kunigaikštystės dalis (sostinė Sučiava). Būtent tuo metu Steponas III Didysis pastatė gražiausius šio krašto vienuolynus (Moldoviţa, Putna, Suceviţa, Voroneţ). Į teritoriją tuo metu pretendavo ir Lenkija (surengė keletą žygių).

Nuo XVI a. teritoriją okupavo Osmanų imperija, nuo 1769 m. – Rusijos imperija, 1774 m. – Austrija. Pagal Bukarešto sutartį 1812 m. šiaurinė Bukovinos dalis atiteko Rusijai. Nuo 1849 m. – Bukovinos hercogystė Austrijos sudėtyje.

Po Pirmojo pasaulinio karo Bukovina kartu su Besarabija atiteko Rumunijai. 1940 m. šiaurinę Bukovinos dalį okupavo Tarybų Sąjunga.

Demografija[taisyti]

Tautinė sudėtis

Pietinėje dalyje dominuoja rumunai, šiaurinėje – ukrainiečiai. Ir pietinėje, ir šiaurinėje dalyje miestuose yra vengrų, lenkų, žydų bendruomenės.

Rumunijos-Moldavijos istoriniai regionai Rumunijam-orn.png
Valakija: Muntenija | Oltenija | Dobrudža | Moldova: Moldova | Besarabija | Bukovina | Transilvanija: Transilvanija | Maramurešas | Banatas | Krišana


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+4031-0=4031 wiki spaudos ženklai).