Drėgnasis atogrąžų miškas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Drėnųjų atogrąžų miškų paplitimas per žemėlapį
Drėgnasis atogrąžų miškas Gvianoje
Panamos selva
Drėgnajam atogrąžų miške tvyro nuolatinė migla (Kinabalu kalno apylinkės, Borneo s.)
Drėgnųjų atogrąžų miškų augalijos pakopų struktūra

Drėgnieji atogrąžų miškai (Pietų Amerikoje žinomi kaip selva) – gamtinis biomas, vyraujantis pusiaujo, subekvatorinėje,atogrąžų, kartais ir subtropinėje juostoje. Susidaro esant labai dideliam kritulių kiekiui ir aukštai, visus metus pastoviai temperatūrai. Pasižymi augalijos ir gyvūnijos gausa (2/3 planetos floros ir faunos įvairovės). Išplitę Centrinėje Afrikoje, Pietų Amerikoje (daugiausiai Amazonijoje) ir Centrinėje Amerikoje, Indijoje, Pietryčių Azijoje, Malajų salose, vietomis Australijoje ir Okeanijoje (daugiausia Melanezijoje ir Havajuose).

Augalija labai vešli ir gaji, išsidėsčiusi ardais. Medžiai labai aukšti, o pažeme auga krūmų ir vijoklių sąžalynai. Gyvūnija gausi. Medžiuose gyvena įvairūs paukščiai ir smulkūs bei nemaži žinduoliai. Vandens telkiniuose – žuvų, roplių, varliagyvių įvairovė. Milijonai vabzdžių rūšių.

Pagal bioįvairovės gausumo įvairovę šie miškai išsirikiuotų sekančiai:

  1. Neotropikų srities atogrąžų miškai ( Amazonijos ir dalis Centrinės Amerikos miškų) pasižymi gausiausia gyvūnijos ir augalijos įvairove, lyginant su Afrikos ir Pietryčių Azijos atogrąžų miškais. Šie miškai sudaro apie 45 proc. nuo bendro ploto visų augančių Žemėje atogražų miškų.
  2. Pietryčių Azijos-Australazijos (įskaitant dalį Indostano, šiaurinius ir šiaurės rytinius Australijos žemyno pakraščius, Papua salą ir dalį aplinkinių Okeanijos salų) atogrąžų miškai gyvūnijos ir augalijos gausos įvairove pralenkia Afrikos atogrąžų miškus. Jie sudaro apie 25 proc. bendro atogrąžų miškų ploto. Dažnai šie miškai yra išskiriami į atskiras Indostano-Malajų ir Australazijos atogrąžų miškų sritis. Tuo būdu Indostano-Malajų zonos miškai sudaro 16 proc., Australazijos 9 proc. nuo bendro Žemės atogrąžų miškų ploto.
  3. Afrikos atogrąžų miškai pasižymi mažiausia gyvūnijos ir augalijos įvairove, lyginant su Amazonijos ir Pietryčių Azijos atogrąžų miškais. Šie miškai užima apie 30% visų atogrąžų miškų ploto.

Taip pat skaitykite

VikitekaAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 101% (+5334-61=5273 wiki spaudos ženklai).