Enciklopedija:Apie
Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui (ELIP) – tai visuotinių žinių kaupykla lietuvių kalba, kuria nemokamai gali naudotis kiekvienas (plačiau – straipsnyje Kaip naudotis enciklopedija?). Ji skirta ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui, todėl enciklopedijoje rasite informaciją ir apie daugelį kitų šalių, jų asmenybių, reiškinių ir t.t. Lietuva – tai tik atspirties taškas, nuo kurio puoselėjama žinių sklaida visomis enciklopedinėmis kryptimis, neapsiribojant geografiniu, tautiniu ar kalbiniu principu.
Enciklopedija kuriama naudojantis atvirojo kodo Viki technologija, kuri leidžia enciklopedijos straipsnius rašyti kiekvienam užsiregistravusiam dalyviui (plačiau – straipsnyje Kaip kurti straipsnius?), tačiau paruošti straipsniai bus peržiūrimi tos srities specialistų arba tematikos atsakingų redaktorių.
Kuo ši enciklopedija skiriasi nuo Vikipedijos?
- Šią enciklopediją, skirtingai nuo Vikipedijos, gali redaguoti tiktai autorizuoti redaktoriai, t.y. jos negalima redaguoti anonimiškai. Kiekvienas autorizuotas redaktorius atsako už savo atliktus pakeitimus asmeniškai.
- Ši enciklopedija yra saugoma Lietuvoje esančiuose serveriuose.
- Skiriasi pats informacijos valdymo mechanizmas – Vikipedijoje yra įprastoji vikimedija, o šioje enciklopedijoje – semantinė jos versija. Semantinėje vikimedijoje pritaikytas toks principas, kad informacija gali automatiškai „keliauti“ iš vieno straipsnio į kitus. Pavyzdžiui, jeigu mes turime gyvenvietės straipsnį, tai tinkamai parinkę šablonus ir užklausas, mes galime užtikrinti, kad enciklopedija pateiks tokį jos straipsnį, kuriame automatiškai (ne suvedus rankomis, o iš kitų straipsnių) surenkama informacija apie tai, kokios įstaigos gyvenvietėje veikia, kokie žymūs žmonės joje yra gimę, dirbę ar mirę, kiek gyventojų buvo įvairių surašymų metų, surasti tautosakos „perliukų“ iš šios vietovės, galų gale, matyti žemėlapį su aplinkinėmis gyvenvietėmis arba gyvenvietės objektais (piliakalniai, mokyklos, bažnyčios ir pan. – ir ne tik jų pavadinimai žemėlapyje, bet galbūt ir nuotraukos). Toks dalykas „klasikinėje“ Vikipedijoje yra tik svajonė.
- Jau šiuo metu naudojamo semantinio valdymo pavyzdžiu galima pateikti 2012 m. birželio 4 d. pradėtą vystyti Lietuvių liaudies dainų, padavimų, patarlių, priežodžių, posakių, mįslių, minklių bei sentencijų tematiką. Pavyzdžiui, aprašius atskirą patarlę, ji automatiškai keliaują į atitinkamas abėcėlinių ir teminių patarlių sąrašų vietas bei į vietovių, kuriose ši patarlė yra užrašyta, bei patarlėje naudojamų žodžių straipsnius. Tiesa tie straipsniai turi būti sukurti ir juose jau turi būti numatytas atitinkamas patarlių skyrelis. Jei toks straipsnis dar buvo nesukurtas tereikia jį sukurti ir numatyti atitinkamą patarlių skyrelį, į kurį bus automatiškai surinktos visos atitinkamos patarlės ir tam nereikia šių patarlių rinkti tuose skyreliuose iš naujo.
- Kuriant bei redaguojant straipsnius ir įvedant su jais susijusia struktūrizuota informaciją naudojamos formos, kurios palengvina tokios informacijos įvedimą (pvz. forma tautosakos ir sentencijų įvedimui).
- Lyginant su Vikipedija turi daug papildomų priemonių straipsnių iliustravimui (pvz. užrašyti dainų natas, Flickr susijusių nuotraukų bei YouTube video peržiūrą.
- Kai pagausės dalyvių, šioje enciklopedijoje numatomi sričių ekspertai, kurie prižiūrės atskirų sričių straipsnius, juos plėtos ir vystys.
- Kitaip nei Vikipedijoje, mūsų enciklopedijoje nėra apribojimų dėl straipsnių apimties, t.y. čia gali būti straipsniai, kuriuose yra tik termino ar žodžio apibrėžimas, patarlė ar priežodis.
Kviečiame visus norinčius įsijungti į bendrą veiklą ir net tapti savo tematikos redaktoriais. Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui pagrindinį dėmesį skirs savanoriškumui, kuris bus ne pasyviai stebimas, bet tai skatinama ir organizuojama: ieškomi įvairių sričių specialistai, vykdomas metodinis planavimas ir veiklos organizavimas.
Redaguoti gali kiekvienas, pastebėjęs klaidą straipsnio turinyje (plačiau – straipsnyje Kaip redaguoti?), tačiau rašyti naujus straipsnius – tik registruoti dalyviai. Šie nedideli apribojimai taikomi tam, kad „Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui“ straipsnių turinys būtų patikimas, pagrįstas šaltiniais ir apsaugotas nuo vandalizmo, ko deja, nepavyksta išvengti kitoms atvirojo kodo enciklopedijoms, tokioms, kaip „Vikipedija“.
Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui siekia vienoje vietoje sujungti informaciją, skelbtą spausdintose ir virtualiose enciklopedijose, specializuotuose žinynuose, mokslo darbuose, žodynuose, bibliotekų ir muziejų saugyklose, kuri gali būti skelbiama pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą ar pagal Creative Commons autorinių teisių licencijas. Į Enciklopedija Lietuvai ir Pasauliui bus įtraukta visa informacija, kuri dabar yra Gyvosios gamtos enciklopedijoje, kuri šiuo metu yra Enciklopedijos Lietuvai ir pasauliui atskira teminė svetainė. Šios Enciklopedijos pagrindu netgi galėtų tapti Didysis lietuvių kalbos žodynas, kurio autorinių teisių savininku skelbiasi Lietuvių kalbos institutas, nors jį sudarant dalyvavo tūkstančiai ne tik instituto mokslininkų. Enciklopedijos forma ir galimybė taikyti vidines nuorodas bei kategorijas suteiktų visiškai kitas galimybes skelbiant Lietuvių liaudies pasakas, dainas, šokius ir kitą kultūros paveldą, leistų atverti jį plačiosioms masėms. Atskiroje Enciklopedijos svetainėje autoriai galės skelbti ir savo mokslinius darbus, kurie kaip šaltinis galės būti naudojami rašant Enciklopedijos straipsnius.
Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui straipsnius naudojant kituose darbuose būtina kaip šaltinį nurodyti Enciklopediją, o jeigu panaudojama iliustracija – nurodyti ir jos autorių.
Prisiimant atsakomybę ir supratimą, kad už lietuviškos informacijos rūpestį ir saugojimą Žemės rutulyje atsakomybė ir pareiga yra skirta Lietuvai - Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui medžiaga bus saugoma Lietuvoje esančiuose serveriuose.