Enciklopedija:Semantika

Puslapis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Forumai
Bendros diskusijos
Semantika

Semantika[taisyti]


 • Naudoti semantinę Viki
Už. --Lazdynas 18:03, 8 sausio 2012 (EET)
Už. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 11:52, 9 sausio 2012 (EET)
 • nenaudoti semantikos

pastabos[taisyti]

 • Gal tai leistų automatizuoti straipsnių kūrimą? Pavyzdžiui, šablone „Biografija“ įvedus gimimo ar mirties datą, apeinant daugumoje Vikipedijų naudojamas kategorijas „Gimusieji n metais“, asmens gimimo ar mirties data kas 10 ir 25 metus automatiškai įsirašytų į atitinkamų metų straipsnius. Tas pats – jeigu šablone „Įvykis“ nurodžius mūšio, sutarties, miesto įkūrimo ar kitas datas. Tokie duomenys, kaip gyventojų skaičius gyventojų surašymo metu į straipsnį galėtų būti automatiškai paimami iš gyventojų surašymų duomenų bazės. Gyvenvietės administracinė priklausomybė taip pat galėtų būti generuojama iš valsčių ar seniūnijų gyvenviečių bazės. Gyvenvietės straipsnyje beliktų įrašyti tik jos pavadinimą, koordinates ir istorinę beletristiką. Netgi joje gimę žymūs žmonės straipsnyje atsidurtų iš šablono „Biografija“. Kategorijų rašyti į straipsnius taip pat nėra reikalo, nebent ypatingus atvejus, nes šablone „Biografija“ įrašius asmens profesiją, veiklą ar, šiuo atveju, poziciją futbolo aikštėje, automatiškai susikurtų atitinkama kategorija. Kategorijos pavadinimą, esant reikalui, pakaktų pakeisti tik šablone. Gal tokie šablonai taptų ir gremėzdiškesni, bet bendra enciklopedijos apimtis sumažėtų. --Lazdynas 18:58, 8 sausio 2012 (EET)
 • Naudojant semantiką yra galima įrašyti semantines savybes į detalius straipsnius, pvz. [[Gimė::<Data>]] (iš karto toje vietoje ir rodant) arba {{#set:Gimė=<Data>}} (nerodant). Šias semantinių savybių sukūrimo instrukcijas galima įtraukti į šablonus, kurie yra įstatomi į atitinkamo tipo straipsnius pvz. nurodant parametru. Kai detaliuose straipsniuose semantika nurodyta, tuomet atitinkamuose išvestiniuose straipsniuose, pvz. Metų straipsnyje galima sukurti atitinkamą {{#ask:}} instrukciją kuri parodytų atitinkamą informacija, pvz. sąrašą asmenų, kurie yra gimė tais metais. Kiekvieno straipsnio pradžioje (jei tas straipsnis aprašo atskirą objektą iš tam tikros aibės) turėtų būti info lentelė, kurioje ir būtų aprašomos visos to objekto savybės (nebūtinai visos tos savybės ir yra rodomos toje info lentelėje). Tokių info lentelių koregavimui naudojant semantiką galima sukurti šių savybių koregavimo formą, kuri palengvintų tokių infolentelių užpildymą tiems, kurie nežino visų tos infolentelės galimų parametrų ir jų pildymo tvarkos. Atskiras Semantinis priedas taip pat leidžia sukurti tarpusavyje susijusias savybes pvz. {{#set_internal:Vadovas |Nuo=<data> |Vadovo tipas=<pvz. Meras> |Iki=<data> }}, kurios leistu analogiškai nurodyti administracinio vieneto vadovus detaliame administracinio vieneto straipsnyje. Po to tokia informacija taip pat galima būtų rodyti pvz. metų arba biografiniame straipsnyje. Šios pagrindinės priemonės leidžia nurodyti semantiką tik detaliesiems straipsniams. -- Vpovilaitis (Vitas Povilaitis) Aptarimas Indėlis 11:52, 9 sausio 2012 (EET)

Turinys

Temos antraštėAtsakymaiPaskutinis pakeitimas
Semantic MediaWiki atnaujinimas02014 m. rugpjūčio 13 d., 13:01
Semantizuoti asmenų biografiniai straipsniai02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:45
Create with Fusion Tables02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:42
Valgo resursus02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:30
Žemėlapių pavyzdžiai02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:27
Semantic Forms priedas02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:26
Lėtai veikia ELIP02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:21
ELIP sitemap02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:17
Semantic MediaWiki 1.8.0.4 versija02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:14
Semantikos panaudojimas administracinių vienetų straipsniuose02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:07
Semantikos priemonių naudojimo pagalba02014 m. rugpjūčio 13 d., 12:03
Galerijos formatas02014 m. rugpjūčio 13 d., 11:57
Semantinės nuorodos02012 m. spalio 22 d., 07:57
Semantika - nauja technologija02012 m. spalio 22 d., 07:45

Semantic MediaWiki atnaujinimas

Semantic MediaWiki nebuvo atnaujinta, nes atnaujinimo procesas labai ilgas kai semantikos labai daug.

Pasirodo dabar į naujausią versiją Semantic MediaWiki reikia atnaujinti per du kartus pradžioje atnaujinant į SMW 1.8.0.5, o po to į dar naujesnę Upgrading existing installations

Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 13:00

Semantizuoti asmenų biografiniai straipsniai

Cquote2.png

Kiekvienas ELIP straipsnis neturėtų būti vienišas. Šiuo atveju aprašant naują asmenį ELIP neužtenka tik tą asmenį aprašyti atskirame straipsnyje, bet kartu reikėtų pasirūpinti ir kitais straipsniais, kurie galėtų turėti nuorodas į tą naujai sukurtą straipsnį.

Saulius paminėjo straipsnį Petrulis Taip šiame straipsnyje nebuvo įtrauktas Juvencijus Petrulis. Jį ką tik įtraukiau. Lygiai taip pat manau kiekvieną asmenį kaip ir Juvencijų Petrulį reikėtų įtraukti pagal gimimo kitais atvejais ir mirties datą į atitinkamų metų bei metų dienos straipsnius, t.y. į straipsnius:

Noriu informuoti, kad šiuo metu dar ELIP nėra semantizuoti asmenų biografiniai straipsniai, todėl šiuo metu nėra automatiškai kuriami tą pačią pavardę turinčių asmenų arba tais pačiais metais bei tą pačią dieną gimusiųjų sąrašai ir tai reikia daryti analogiškai kaip ir Vikipedijoje pataisant ar papildant tuos sąrašus. Iš kitos pusės panaudojant Semantic MediaWiki tokius sąrašus aišku būtų galima sudaryti, tačiau Semantic MediaWiki priemonė tam ne labai tinka, nes labai lėtins tokių sąrašų iškvietimą. Todėl dėl automatinio tokių sąrašų sudarymo šiuo metu dar gerai reikia pagalvoti.


Iš 2013 m. kovo 31 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:45

Create with Fusion Tables

Cquote2.png

Kaip žinote ELIP turi galimybę integruotis su Google Maps. Buvau bandes panaudojant šią priemonę ir Semantic MediaWIki generuoti ir ELIP rodyti žemėlapius su pažymėtais keliais taškais (gyvenvietėmis).

Pasirodo, kad į ELIP įdiegtas MediaWiki priedas Google Maps palaiko ir Create with Fusion Tables galimybę, kuri leidžia panaudoti į Google įkeltą lentelę, kad suformuoti žemėlapį su norimais (lentelėje užduotais) taškais ir iš jų iššokančiais langeliais, kuriuose būtų pateikiama tam tikra informacija iš tos į Googe pakrautos lentelės. Create a map Šiuo atveju Nebūtų naudojama Semantic MediaWiki ir todėl manau žemėlapyje pažymėti taškai ir aplamai toks į ELIP įstatytas žemėlapis dirbtų greičiau.

Manau visai neblogai būtų vizuoalizuoti straipsnį Lietuvos gimnazijos. Arba atitinkamai sukurti straipsnį "Sritis:Lietuvos gimnazijos".

Kad tai padaryti reikia suformuoti lentelę, kuri būtų naudojama šio žemėlapio taškų pažymėjimui ir informacijos iššokančiuose langeliuose parodymui.

Tokią lentelę esant pokyčiams tektų keisti Google.

Toje lentelėje būtini stulpeliai:

 • koordinatės
 • Http nuoroda į atitinkamą ELIP straipsnį,
 • gimnazijos pavadinimas

Be gimnazijos pavadinimo manau iššokančiuose langeliuose parodyti:

 • mokinių skaičių, galvočiau tą kuris nurodytas AIKOS
 • mokytojų skaičių (iš ten pat)

Tam kad tokią lentelę suformuoti svarbiausias darbas būtų susirinkti gimnazijų koordinates ir jas susirašyti į mano turimą lentelę (pririštą prie ELIP naudojamų gimnazijų pavadinimų)

Klausimas ar bandyti kažką panašaus daryti.


Iš 2014 m. vasario 25 laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:36

Valgo resursus

Cquote2.png

Tiesa pastaba, kad semantika "valgo" resursus gal ir yra teisinga, tačiau aš jau esu minėjęs, kad palaipsniui MediaWiki Semantic palaipsniui kai kuriose vietose atsisakau, ją pakeisdamas greitesniais mažiau resursų "valgančiomis" priemonėmis, tačiau atskirais atvejais MediaWiki Semantic yra panaudojamas, tose vietose, kuriose ji nereikalauja milžiniškų resursų.


Iš 2013 m. lapkričio 8 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:30

Semantic Forms priedas

Cquote2.png

Tiesa yra tam tikrų problemų su Semantic Forms priedu, kuris naudojamas "redaguojant su forma" redagavimo rėžimui užtikrinti. Problema atsiranda naudojant tai vadinamąsias dalines "partial" formas. Šios dalinės formos buvo naudojamos redaguoti ne nuo puslapio pradžios išdėstytų šablonų ir jų parametrų redagavimui, pvz. kurio nors taksono sinonimų sąrašo redagavimui. Dabartinėje SF versijoje šios galimybės pasirodo nebėra. Žr. Partial_form_bug_in_SF_2.5.2

Manau dėl tos problemos, gali tekti pakeisti GGE straipsnių struktūrą. T.y. visą straipsnį, "redaguojant su forma" tą forma lyg ir turėtų apimti beveik visą straipsnio tekstą, kuris išsaugant turėtų būti išdėstytas atitinkamuose šablonų parametruose. Toks variantas praktiškai neleistų redaguoti tokio straipsnio atskirų skyrelių išsikviečiant redagavimui tik tą skyrelį. Taigi su paprastu redaktoriumi tektų redaguoti visada tik visą straipsnį ir skyrelių tekstai būtų išdėstyti kaip atskiri šablonų parametrai. Redaguojant su formą tie skyreliai būtų atskiruose atitinkamuose formos puslapėliuose.

Tiesa svarbiausia, kad norint prie tokio darbo rėžimo prieiti teks pakeisti apie 400000 straipsnių. Na aišku tai apgalvojus galės padaryti koks nors sukurtas robotas.


Iš 2013 m. gegužės 28 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:26

Lėtai veikia ELIP

Cquote2.png

Semantic MediaWiki versija yra naudojama dar vis sena, šiuo metu kaip tik bandau sukurti DB kopiją, kad galima būtų išbandyti versijų atnaujinimą, ir po to atnaujinti ELIP DB. Dėl to, kad naujesnė Semantic MediaWiki versija turi būti greitesnė jau buvau rašęs kovo 15 d. Nors kaip tada rašiau tokio atnaujinimo negalima daryti be papildomos diskinės vietos, tačiau sumažinus DB užimamą vietą (panaikinus DB replikas, kurios yra nenaudojamos) bandau atnaujinti. ...

Vakar buvo du kartus nesėkmingai bandoma padaryti DB kopiją, kiekvienas iš tų kartų ne tik kad lėtino sistemos darbą, nes kopija daroma tame pačiame vieninteliame serveryje, bet ir sukėlė gridlock situacijas, dėl to buvo atsisakyta standartinių DB kopijavimo galimybių ir šiandien paleistas skriptas kuris tai darytų nesukeldamas jokių pašalinių veiksmų apart greičiui. Šiandien vyksta DB kopijavimas.


Iš 2013 m. balandžio 30 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:21
Cquote2.png

ELIP sitemap anksčiau buvo generuojami ir savybių puslapiai. Kadangi kaip jau esu minėjęs Naujesnėje Semantic MediaWiki versijoje yra pagreitintas savybių puslapių atidarymas (o mes tos versijos dar nesame įdiegę), tai šiuo metu išjungiau savybių puslapių įtraukimą į sitemap.

Sitemap naudoja Google indeksuodamas atitinkamus puslapius. Kadangi pagal senąjį sitemap Google puldavo indeksuoti savybių puslapius, tai dėl to tuos puslapius atidarinėjo, o tai lėtina ELIP.


Iš 2013 m. balandžio 5 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:17

Semantic MediaWiki 1.8.0.4 versija

Cquote2.png

MediaWiki "Semantinės" staklės arba tiksliau "Semantic MediaWiki" papildoma priemonė tikra gal nėra pati tobuliausia. Ir ji tikrai gan smarkiai apkrauna MySQL duomenų bazę. Tiesa šiuo metu jau yra "Semantic MediaWiki" naujesnė versija. Semantic_MediaWiki_1.8.0.4

Kalbant apie šią naujesnę versiją tenka pabrėžti, kad jos palyginime su mūsų naudojama versija (skyrelyje Enhancements) yra minima, kad padidintas semantinių duomenų įrašymo bei nuskaitymo greitis, pagerintas duomenų panaudojimo efektyvumas ir taip pat leidžia konfigūruoti atskiras dažnai naudojamas savybes, taip kad jos būtų talpinamos į atskiras MySQL lenteles, o tuo pačiu, tokių savybių išrinkimas iš tokių atskirų lentelių būtų žymiai greitesnis, nei iš bendros visų savybių lentelės.

Taigi logiška būtų atnaujinti "Semantic MediaWiki". Aišku tam yra reikalinga padaryti pilną sistemos kopiją. Pradžioje joje atlikti visus reikalingus atnaujinimo darbus, o tuomet juos atkartoti realiai veikiančioje kopijoje. Apie tai Help:Installation


iš 2013 m. kovo 15 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:14

Semantikos panaudojimas administracinių vienetų straipsniuose

Cquote2.png

Nežinau, ar visi žinote, kad šiuo metu su Lietuvos, Lenkijos bei Rusijos dabartinių administracinių vienetų straipsniais yra susijję straipsniai "Sritis" pvz. su straipsniu Šimonių_seniūnija yra susijęs straipsnis Sritis:Šimonių_seniūnija tokiame susijusiame straipsnyje yra įstatytas google žemėlapis su pavaizduotais 50 didžiausių to administracinio vieneto gyvenvietėmis. Analogiškai yra ir su savinaldybėmis, apskritimis bei pačiomis šalimis. Tam, kad taip pat galima būtų matyti tuos žemėlapius ir kitų šalių, reikia sutvarkyti tų šalių administracinių vienetų aprašymus, kad normaliai (kaip ir Lietuvos atveju) veiktų (būtų sukurtos reikalingos savybės) semantika, o taip pat ir pakeisti City tipo šablonai į semantizuotą šabloną Miestas. Šioje srityje tikrai dar daug darbo.

Kaip jau minėjau, praeitame laiške, kad dinamiškai išrinkti visus kažkurio administracinio vieneto objektus turinčius koordinates ir juos parodyti gali sukelti ilgą puslapio atsidarymo laiką, pvz. Lietuvos vien gyvenviečių skaičius yra virš 20000. Didelę objektų aibę pažymėjus mažame įstatytame žemėlapyje, manau bus sunku jame naviguoti, todėl tokiais atvejais gal reikėtų tokius žemėlapius daryti atskiruose puslapiuose, kaip jau kad rašiau dėl didžiausių gyvenviečių.

Šiuo metu tvarkau straipsnius turinčius šabloną "paminklas" - tai piliakalniai, senovinės gyvenvietės, pilkapiai, kapinės, senkapiai, akmenys ir pan. tam, kad juos galima būtų žemėlapiuose atskirti ir pažymėti skirtingais ženklais. Tokie straipsniai kurie aprašo pvz. dvarus dar net neturi lokalizuotų koordinačių ir savaime neturi semantinės savybės "Koordinatės". Šiuo atveju reikėtų praplėsti šabloną "Dvaras", kad jame būtų galima įrašyti koordinates, taip kad automatiškai jame nurodžius koordinates susikurtu minėta savybė.

Taigi norint administracinio vieneto žemėlapyje parodyti visus geografinius objektus, reikia jiems turėti koordinates, turi būti numatyta, kaip jie bus skirstomi pagal tipus, kokiais ženkliukais jie bus pažymimi žemėlapyje ir pan. Bei turi būti atliekami įvairūs straipsnių koregavimo veiksmai. Taigi darbo šioje srityje yra daug. Paprasčiausia kviečiu po truputi prie jo prisidėti. Šiuo atveju noriu pagirti Audrių Meškauską, kuris jau pradėjo savarankiškai susipažinti su semantika pasiėmes mažesnę sritį "Aminorūgštys". Aišku iš pirmo karto ne kievienam viskas gaunasi, tačiau yra daug lengviau padėti, kai kyla konkretūs klausimai, nei pastoviai viską pradėti nuo pradžių aiškinti.

Dėl turistinių objektų aprašymų manau, dar darbo yra daug, turistus gali dominti ne tik lankomi objektai, bet ir viešbučiai, kaimo turizmo sodybos, restoranai ir pan. o jų tikrai dar nėra aprašyta.


Iš laiško 2012 m. lapkričio 7 d.

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:06

Semantikos priemonių naudojimo pagalba

Cquote2.png

dėl semantikos. Naudojama priemonė, kurios naudojimo aprašymas anglų kalba Help:User_manual.

kai kurie variantai jau yra naudojami. Įvairius pavyzdžius galima rasti ELIP mano aptarimo puslapiuose. Tam, kad parodyti žemėlapyje parodyti tik objektus nutolusius tam tikrų atstumu nuo duoto net nereikia kml. Tokį pavyzdį esu kūręs. Jis turi būti arba mano aptarime arba mano aptarime turi būti nuoroda į ji. Tuose pavyzdžiuose daugiausia buvo naudojamos taškų parodymui dinaminės semantinės užklausos, todėl dėl laiko limitų paprastai tenka rodyti ribotą taškų skaičių. Naudojant kml galima kml paruošti kad ir visų pasaulio gyvenviečių ir tokį kml pateikti iškviečiant google.

Semantines užklausas tame tarpe ir kml suformavimą galima iškviesti ne tik ELIP, bet ir iš išorės. Todėl semantines savybes ir jų reikšmes galima panaudoti ne tik ELIP svetainėje.


iš 2012 m. lapkričio 7 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 12:03

Galerijos formatas

Cquote2.png

Peržiūrėjau galimybes, radau straipsnelį Help:Gallery_format. Manau pirmuoju puslapiu tiktų ir semantinio varikliuko surintas atsitiktinių straipsnių vaizdų kolekcijos skaidrių peržiūra žr.. Deja ji numatyta tiktai Semantic Result Formats v.1.8, kuri yra naudojama su Semantic MediaWiki v.1.8. Deja šiuo metu abiejų komponentės šiuo metu pas mus suinstaliuotos tik v.1.7. Manau prie to klausimo galima bus sugrįžti pakėlus Semantic MediaWiki versiją.


Iš 2012 m. spalio 17 d. laiško

Cquote1.png
Vitas Povilaitis Aptarimas Indėlis2014 m. rugpjūčio 13 d., 11:57

Semantinės nuorodos

Semantinės technologijos pagrindas yra naudoti ne tik paprastas nuorodas perėjimui iš puslapio į puslapį, bet ir nuorodas su nurodyta "prasme". T.y., jei straipsnyje yra aparašomas tam tikras objektas, tai kad būtų naudojamos nuorodos:

        [objektas] -> [objekto savybė] -> [Objekto savybės reikšmė]

Tuo tarpu skirtingai nuo semantinio saityno paprastos nuorodos perėjimui iš puslapio į puslapį yra tiktai:

        [objektas] -> [Objekto savybės reikšmė]

Semantika - nauja technologija

Semantikos naudojimas saityne yra palyginius nauja technologija, kuri pradėta vystyti pasaulyje nuo 2001 metų.[1] Šią naują technologiją kuria ir palaiko W3C.[2]

Semantika Enciklopedijoje Lietuvai ir pasauliui yra suprantama kaip semantinio ELIP tinklalapio kūrimas, naudojant semantinio saityno techologiją.[3] Konkrečiau Enciklopedija Lietuvai ir pasauliui naudoja Semantic MediaWiki priemones[4], kurios yra pilnai suderintos su Wiki technologija, kuri yra palaikoma MediaWiki.[5]

Išnašos[taisyti]