Fosforitai

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
(Nukreipta iš puslapio Fosforitas)
Fosforitas

Fosforitai [1] – tai nuosėdinė uoliena, turinti P2O5 ir tinkama tolesniam sodrinimui.

Sudėtis

Fosforitai sudaryti iš fosfatais turtingų apatitų grupės mineralų. Fosforituose daugiausia yra kalcio fosfatų, jie sudaro 15–20 %.

Fosforitai yra jūrinės ir kontinentinės kilmės. Juos taip pat sudaro ir nefosfatiniai mineralai, iš kurių pagrindiniai – glaukonitas, dolomitas, kalcitas, kvarcas, antraeiliai – piritas, hidroksidai ir kt. Esama organinės kilmės medžiagų – ichtiofaunos, moliuskų, reptilijų liekanų.

Paplitimas

Pasauliniai ištekliai 1984 m. sudarė 42,8 mlrd. t. [2] , tame tarpe 968,8 mln. t. – buvusios TSRS teritorijoje. Daugiausiai fosforitų turinčios šalys: JAV, Peru, tap pat Marokas bei kitos šiaurės Afrikos ir Artimųjų Rytų šalys.

Pramoniniu būdu išgaunamų fosforitų randama ir Baltijos baseine – Estijos Mardu, Leningrado srities Kingisepo telkiniuose. Čia kvarcinio smėlio su fosfatais sluoksnių storis sudaro 1–2 m. Iškasamos žaliavos yra, palyginti, „liesos“ (6–14 % P2O5), bet gerai pasiduodančios sodrinimui flotacijos būdu (28–30 % P2O5).

Vaizdas:Ülgase mine, Sept 2010, 2.jpg
Fosforitų kasykla Estijoje

Panaudojimas

Pagrindinė fosforitų dalis (iki 90 %) panaudojama kaip žaliava fosforo druskų ir trąšų gamybos pramonėje, kita dalis – juodojoje ir spalvotojoje metalurgijoje, stiklo ir keramikos gamyboje.

Šaltiniai


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Fosforitai – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Nuorodos


Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 100% (+24-0=24 wiki spaudos ženklai).