Francis Scott Fitzgerald

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Frencis Skotas Fidžeraldas
angl. Francis Scott Key Fitzgerald
Francis Scott Fitzgerald 1937 June 4 (1) (photo by Carl van Vechten).jpg
Frencis Skotas Ficdžeraldas, 1937 m.

Gimė 1896 m. rugsėjo 24 d.
Sent Pole, Minesotos valstijoje
Mirė 1940 m. gruodžio 21 d. (44 m.)

Veikla
JAV rašytojas.

Vikiteka Francis Scott FitzgeraldVikiteka

Francis Scott Key Fitzgerald (Frencis Skotas Fidžeraldas; 1896 m. rugsėjo 24 Sent Pole, Minesotos valstijoje – 1940 m. gruodžio 21) – JAV rašytojas.

Gyvenimas ir kūryba[taisyti]

Nuo 1913 iki 1917 m. studijavo Prinstono universitete. Klubo draugų ir visuomenės pripažinimas jam rūpėjo labiau nei mokslai. Universiteto laikraštyje išspausdinti prozos kūriniai, eilėrasčiai ir keletas pjesių leido jam išsiskirti iš studentų, tačiau universitetą paliko mokslų nebaigęs. Vėliau dėl asmeninių paskatų užsirašė savanoriu į kariuomenę. Vienoje iš karinių stovyklų Alabamos valstijoje susipažino su būsima žmona Zelda Seir. Baigęs karinę tarnybą, Ficdžeraldas dirbo Niujorke reklaminių tekstų kūrėju, laikraštyje "Saturday Evening Post" išspausdino keletą trumpų apsakymų. 1920 m. pasirodė pirmasis romanas "Šiapus rojaus" kuris, tuoj pat tapo bestseleriu ir išgarsino 23 metų autorių. Tais pačiais metais pasirodė apsakymų rinkinys, o netrukus – romanas "Gražieji ir pasmerktieji", kuriame vaizduojama meilės, šeimos sukūrimo ir žlugimo istorija. 1921 m., po dukters Skotės gimimo, šeima persikelia į Greit Neką (Long Ailendas), daugelio žymių menininkų pamėgtą vietovę ir romano "Didysis Gatsbis" veiksmo vietą.

Literatūrinė sėkmė Fidžeraldams atnešė didelius honorarus, kuriuos jie taip pat greitai išleisdavo. Jie ir toliau aktyviai dalyvavo Niujorko visuomeniniame gyvenime ir buvo vadinami "svajonių pora". Visuomenės dėmesį, be kita ko, jie traukė didžiuliais skandalais. 1922 m. išleistuose "Džiazo amžiaus apsakymuose" Ficdžeraldas, nors ir priklausydamas aukštuomenės luomui, tiksliai ir objektyviai aprašė jį supančius žmones, tuo pačiu dar sykį patvirtindamas rašytojo, sugebančio geriausiai aprašyti savo kartą, vardą. Pagal žymiausią romaną "Didysis Gatsbis", 1926 m. Brodvėjuje buvo pastatyta pjesė, o tais pačiais metais – ir Herberto Brenono filmas.

Nuo trečiojo dešimtmečio vidurio Fidžeraldai gyveno Europoje – daugiausia Prancūzijoje, Rivjeroje ir Paryžiuje. Deja, jų gyvenimas vis prastėjo ir finansiniu, ir sveikatos požiūriais. 1934 m. pasirodęs romanas "Švelni naktis" susilaukė įvairių vertinimų. 1937 m. Fidžeraldas debiutavo kaip scenarijaus autorius Holivude. Scenarijaus veiksmo vieta ta pati kaip ir nebaigto romano "Paskutinis magnatas".

Frencis Skotas Fiedžeraldas mirė nuo infarkto. Pagal "Didįjį Gatsbį", 1974 m. buvo pastatytas dar vienas filmas (rež. Džekas Kleitonas, vaid. Robertas Redfordas). 2008 m. buvo pastatyta dar viena ekranizacija pagal to paties spavadinimo apsakymą ["The Curiuos Case of Benjamin Button" 1922] (rež. David Fincher, vaid. Brad Pitt, Cate blanchett, Tilda Swinton).


Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+6397-131=6266 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti