Gambija

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Peršokti į: navigacija, paiešką
Republic of the Gambia
Gambijos vėliava Gambijos herbas
(Detaliau) (Detaliau)
Gambija žemėlapyje
Valstybinė kalba anglų
Sostinė Bandžulis
Didžiausias miestas Serekunda
Valstybės vadovai Yahya Jammeh
Plotas
 - Iš viso
 - % vandens
 
11 300 km² (158)
11,5 %
Gyventojų
 - 2012 m. [1]
 - Tankis
 
1 700 584 (143)
150.49 žm./km² (49)
BVP
 - Iš viso
 - BVP gyventojui
2006 (progn.)
3,25 mlrd. $ (161)
2000 $ (146)
Valiuta Dalasis (GMD)
Laiko juosta
 - Vasaros laikas
UTC+0
nenaudojamas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuo Jungtinės Karalystės
1965 m. vasario 18 d.
Valstybinis himnas Gambijos himnas
ISO kodas GM
ISO3 kodas GMB
ISO skaitmeninis kodas 270
FIPS kodas GA
GeoName kodas 2413451
Interneto kodas .gm
Šalies tel. kodas 220
Commons-logo.svg Vikiteka: GambijaVikiteka

Gambijos Respublika (Gambija) – valstybė Vakarų Afrikoje. Gambiją iš visų pusių supa Senegalas, išskyrus nedidelę Atlanto vandenyno pakrantę.

Istorija

Pagrindinis straipsnis: Gambijos istorija, apie ikikolonijinę istoriją taip pat žiūrėti Senegambija

Arabų keliautojai Gambiją mini nuo IX-X a. Arabai ten prekiavo vergais, auksu, dramblio kaulu. XII-XIII a.Tekrūro valstybės į Gambijos slėnį išplatintas islamas. XIV a. dabartinės valstybės teritorija priklausė Malio imperijai. XIV a. Gambijos pakrantes pasiekė portugalai ir tapo svarbiausiais prekybininkais regione. Gambija tapo svarbiu vergų eksporto į Ameriką centru.

1588 m. Portugalija pardavė prekybines teises Gambijos slėnyje Anglijai. 1651-1661 m. dalis Gambijos žemių priklausė Kuršo kunigaikščiui Jakobui Ketleriui (buvo ATR vasalinės žemės kolonija). XVII a. pab. - XVIII a. dėl Senegambijos regiono varžėsi Anglija ir Prancūzija. 1783 m. Versalio sutartimi Gambijos slėnis pripažintas Anglijai, o likusi teritorija - Prancūzijai. Pradžioje Gambija buvo valdoma iš Siera Leonės, bet 1888 m. tapo atskira kolonija (Britų Gambija). 1906 m. buvo uždrausta vergovė.

1962 m. Gambija gavo autonomiją, o 1965 m. paskelbė nepriklausomybę ir tapo Tautų Sandraugos nare (t.y. valdoma Anglijos monarcho). Po 1970 m. šalis tapo respublika. Pirmuoju prezidentu tapo Dauda Džavara. 1981 m. opozicija bandė surengti perversmą, o jam nepavykus paprašė Senegalo pagalbos. 1982 m. šalis buvo priversta jungtis į Senegambijos konfederaciją ir būti priklausoma nuo Senegalo. 1989 m. Gambija iš konfederacijos pasitraukė. 1994 m. prezidentu tapo Jahja Džamė.

Politinė sistema

Pagrindinis straipsnis: Gambijos politinė sistema

Gambija - daugiapartinė, demokratinė, prezidentinė respublika. Šalies ir vyriausybės vadovas - prezidentas. Įstatymų leidžiamąją valdžią atlieka vienerių rūmų parlamentas. Politinė padėtis šayje nėra stabili - dažnai bandomi surengti valstybiniai perversmai, varžoma opozicija.

Administracinis suskirstymas

Gambijos padaliniai

Pagrindinis straipsnis: Gambijos administracinis suskirstymas

Gambija yra suskirstyta į 5 padalinius ir vieną atskirąjį miestą (Bandžulį). Padaliniai savo ruožtu dalinami į rajonus, kurių Gambijoje iš viso yra 48.

Padaliniai (skliaustuose - adm. centras):

  1. Žemutinė Upė (Mansa Konko)
  2. Vidurinioji Upė (Džandžanburė)
  3. Šiaurinis Krantas (Kerevanas)
  4. Aukštutinė Upė (Basas)
  5. Vakarinis (Brikama)
  6. Bandžulis

Geografija

Mangrovių sąžalynai Gambijoje

Pagrindinis straipsnis: Gambijos geografija

Gambija yra labai maža ir siaura šalis su sienomis, nusidriekusiomis ties Gambijos upe. Šalies plotis svyruoja nuo 24 km iki 80 km, ilgis iš rytų į vakarus apie 470 km, visa jos teritorija užima 11 300 km². Dabartinės Gambijos sienos buvo nustatytos 1889 m. po sutarties tarp Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos. Gambija yra beveik Senegalo anklavas ir mažiausia šalis Afrikos kontinente.

Klimatas tropinis, pasatinis. Nuo birželio iki lapkričio trunka lietingasis laikotarpis, vyrauja aukšta oro temperatūra. Nuo lapkričio iki gegužės tęsiasi sausasis laikotarpis, oro temperatūra vėsesnė.

Šalies teritorijos dalis nesiribojanti su upe, yra sausringa ir smėlėta. Didžioji šalies dalis lyguma, maksimalus geografinis aukštis nedaugiau nei 89 m. virš jūros lygio. Šalyje yra mangrovės pelkių, tačiau dalis jų išnaikinta ir dabar ten ryžių laukai.

Ekonomika

Žuvų turgus

Pagrindinis straipsnis: Gambijos ekonomika

Gambija yra viena iš skurdžiausių pasaulio šalių. Nepaisant žemės ūkio produktų asortimento išplėtimo, Gambijos ekonomika remiasi eksportuodama riešutus ir jų produktus į kitas Afrikos šalis. Apie tris ketvirtadalius Gambijos gyventojų dirba žemės ūkyje. Auginami ryžiai, soros, sorgai, kukurūzai ir manijokai. Taip pat auginami galvijai, ožkos, avys.

Ekonomika sutelkta apie žemės ūkio produktų apdirbimą ir lengvąją pramonę. Yra žvejybos pramonė.

Eksportuojami riešutų produktai, vytinta ir rūkyta žuvis, medvilnės pluoštas, palmių branduoliai, kailiai ir odos. Importuojami maisto produktai, kuras, įvairūs transporto įrengimai. Indija, Didžioji Britanija, Kinija, Senegalas yra didžiausi šalies mainų partneriai.

Demografija

Pagrindinis straipsnis: Gambijos demografija

Gambijoje 2009 m. gyveno 1,7 mln. žmonių. Kaip ir daugelyje Vakarų Afrikos šalių, čia tautinė sudėtis marga: gausiausia etninė grupė yra mandingai (42 %), toliau seka fulai (18 %), volofai (16 %), džolai (10 %), soninkai (9 %) ir kt. Afrikos tautos (4 %). Apie 1 % gyventojų sudaro ne afrikietiškos kilmės asmenys (britai, libaniečiai ir kt.).

Gambijoje įstatymais numatyta religinė laisvė, nėra valstybinės religijos statuso, nors apie 90 % šalies gyventojų išpažįsta islamą. Gambijos musulmonai yra sunitai, plačiai paplitusios sufizmo tradicijos. Krikščionys sudaro 8 % šalies gyventojų (gyvena vakaruose ir pietuose), daugelis jų yra Romos katalikai. Apie 2 % gyventojų išpažįsta vietinius tikėjimus, yra neskaitlingas bahajų, budistų kiekis.

Apie 57 % šalies gyventojų gyvena miestuose, urbanizacijos rodiklis pastaraisiais metais sparčiai kyla. Tankiausiai gyvenami šalies vakarai, rečiau - rytinė dalis.

P social sciences.png
P social sciences.png
Demografinė raida tarp 1963 m. ir 2012 m.
1963 m. 1973 m. 1983 m. 2003 m. 2005 m. 2012 m.
315 486 493 499 687 817 1 364 507 1 436 000 1 700 584

Kultūra

Pagrindinis straipsnis: Gambijos kultūra

Gambijai būdingos Vakarų Afrikos kultūrinės tradicijos. Populiari muzika, atliekama tradiciniu regiono instrumentu kora. Iš šalies kilę keletas muzikantų, susilaukusių tarptautinio dėmesio (Foday Musa Suso, Papa Susso, Bai Konte ir kt.). Populiariausias sportas šalyje - futbolas.

Kita informacija

ŠaltiniaiAutoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+12310-289=12021 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+1-0=1 wiki spaudos ženklai).
Asmeniniai įrankiai
Vardų sritys

Variantai
Veiksmai
Naršymas
Įrankiai
Vikipedijose
Google paieška
Spausdinti/eksportuoti