Jeruzalė

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Jeruzalė
(kirč. Jerùzalė)
יְרוּשָׁלַיִם
   Jerusalem emblem.png      Flag of Jerusalem realistic colors.png   
Jerusalem Oesterreichisches Hospiz 2.JPG

Jeruzalės senamiestis


Jeruzalė
Koordinatės: 31°47′00″N 35°13′00″E / 31.783333°N 35.216667°E / 31.783333; 35.216667 (Jeruzalė)
Laiko juosta: (UTC+0)
Valstybė: Vėliava Izraelis
Apskritis: Jeruzalės apskritis
Gyventojų: (2009 m.)
Commons-logo.svg Vikiteka: JeruzalėVikiteka
Kirčiavimas: Jerùzalė

Jerùzalė (hebr. יְרוּשָׁלַיִם = Yrušalaym, arab. القدس = al Kuds) – senas Artimųjų Rytų miestas, labai svarbus krikščionims, žydams ir musulmonams. Miesto statusas ginčytinas. Izraelis kontroliuoja visą miestą ir yra paskelbęs Jeruzalę savo sostine, tačiau nemažai musulmonų valstybių to nepripažįsta.

Iki 1967 m. rytinė miesto dalis priklausė Jordanijai kaip ir visas Vakarų Krantas, per Šešių dienų karą 1967 m. Izraelis ją užėmė. Skirtingai nei likęs Vakarų Krantas, Jeruzalė buvo tiesiogiai prijungta prie Izraelio. Vis dėlto, Palestina laiko tą rytinę miesto dalį sava ir planuoja, kad ta jo dalis bus Palestinos valstybės sostinė. Palestiniečių procentas Jeruzalėje ilgainiui mažėja, nes čia atsikelia vis daugiau žydų, o palestiniečiams iš kitur į visą Jeruzalę atvykti neįmanoma dėl apribojimų. Jeruzalės ribos buvo kartą vienašališkai išplėstos, prijungiant prie miesto, taigi ir Izraelio, dar daugiau Vakarų Kranto žemių.

Jeruzalė yra šventas miestas net trims religijoms: žydams, krikščionims ir musulmonams. Tradiciškai Jeruzalės senamiestis skirstomas į keturis kvartalus: žydų, krikščionių, musulmonų ir armėnų.

Prie Jeruzalės stūkso Siono kalva.

Istorija[taisyti]

Raudų siena Izraelyje

Pirmosios žinios apie Jeruzalę yra nuo maždaug 1500 m. pr. m. e. Jeruzalę valdė daug įvairių valstybių: Judėjos karalystė, Romos imperija, Bizantija, Arabų kalifatas ir kt. Nuo XVI a. pr. ji priklausė Osmanų imperijai. 1917 m. gruodį Jeruzalę užėmė anglų kariuomenė, 19201948 m. buvo Britų Palestinos mandatinės teritorijos administracinis centras. 1947 m. lapkričio 29 d. JTO Generalinės asamblėjos nutarimu, Jeruzalė turėjo tapti ypatingu savarankišku administraciniu vienetu, pavaldžiu Jungtinėms Tautoms, tačiau 19481949 m. arabų-Izraelio karo metu ji buvo padalinta į dvi dalis: rytinė atiteko Jordanijai, o vakarinė – Izraeliui. 1950 m. Izraelis netgi ją paskelbė savo sostine (prieštaraudamas JTO nutarimui), o vakarinėje dalyje ėmė reziduoti Izraelio vyriausybė ir parlamentas. 1967 m. birželį Izraelis okupavo ir rytinę miesto dalį, o 1980 m. liepą Jeruzalę paskelbė „amžina ir nedaloma Izraelio sostine“.

Sportas[taisyti]

Futbolas[taisyti]

Nuorodos[taisyti]

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius (+7293-138=7155 wiki spaudos ženklai).