Jonas Naumovičius

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search
Jonas Naumovičius
Kunigas Jonas Naumovičius.jpg

Gimė 1902 m. kovo 6 d.
Rudaminos savivaldybės Smoliankos viensėdyje
Mirė 1942 m. gegužės 20 d. (40 m.)
sušaudytas netoli Švenčionėlių

Veikla
mokyklų kapelionas

Jonas Naumovičius (1902 m. kovo 6 d. Rudaminos savivaldybės Smoliankos viensėdyje – 1942 m. gegužės 20 d. sušaudytas netoli Švenčionėlių) – Švenčionėlių parapijos mokyklos kapelionas.

Biografija[taisyti]

Gimė 1902 m. kovo 6 dieną Rudaminos savivaldybės Smoliankos viensėdyje. Turėdamas penkiolika metų pradėjo lankyti mokyklą. Padedant vietiniams kunigams 1918 m. išvyko į Vilnių, kur mokėsi Nazareto seserų vadovaujamoje Žygimanto Augusto gimnazijoje. 19241929 m. mokėsi licėjuje prie Vilniaus kunigų seminarijos. 1929 m. birželio 6 d. buvo įšventintas kunigu. 1929 m kunigas Jonas Naumovičius buvo paskirtas tarnauti į Baltarusiją, Lydos dekanatą, Želudoko parapiją vikaro ir mokyklų kapeliono pareigoms. 1932 m. išvyko į Turmanto parapiją, kurioje tarnavo kaip bažnyčios rektorius ir mokyklų kapelionas.

1938 m. buvo paskirtas į Švenčionėlių parapiją, kurioje ėjo mokyklos kapeliono pareigas. 1942 m. gegužės 20 d. Švenčionėliuose prie plento į Švenčionis, fašistai nužudė 27 miesto gyventojus, tarp jų du kunigus – Boleslovą Bazevičių ir Joną Naumovičių. Jie visi buvo paimti kaip įkaitai už Lentupio kelyje nužudytą kreiskomisarą. Švenčionėlių parapijoje tuo metu tarnavo trys kunigai. Bažnyčios vikaras Bronislovas Sakavičius – Sakėnas (19131991) kartu su bažnyčios komiteto nariais rūpinosi, kad sušaudytų kunigų Boleslovo Bazevičiaus ir Jono Naumovičiaus būtų tinkamai palaidoti. Labai prašant, buvo leista kunigus palaidoti kapinėse. Kunigai vakare buvo atvežti į kleboniją ir joje pašarvoti. Ketvirtą valandą ryto, be žmonių palydos, nes tokia buvo iškelta sąlyga, kunigai B. Bazevičius ir J. Naumovičius palaidomi miesto katalikiškose kapinėse. Kiti nužudytieji amžinam poilsiui atgulė žūties vietoje.

2000 m. popiežius Jonas Paulius II kunigus Boleslovą Bazevičių ir Joną Naumovičių įrašė į Bažnytinių kankinių sąrašą.

Šaltiniai[taisyti]

  • Ramunė Čebručenko „Švenčionėlių Šv. Edvardo parapijos ir Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčios istorija“, Švenčionys, Firidas, 2015 m.

Autoriai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo autorius ir redaktorius.

Autoriai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius (+3086-0=3086 wiki spaudos ženklai).