Kaltinėnų kapinių koplyčia

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Christian cross.svg
Kaltinėnų kapinių koplyčia
Kaltinenai chapel.JPG
Religija Krikščionys → Katalikai
Vyskupija Telšių vyskupija
Dekanatas Šilalės katalikų dekanatas
Statybinė medžiaga medis
Pastatyta ~1798 m.
Respublika: Vėliava Lietuva
Apskritis: Vėliava Tauragės apskritis
Savivaldybė: Vėliava Šilalės rajono savivaldybė
Seniūnija: Kaltinėnų seniūnija
Gyvenvietė: Kaltinėnai

Žiūrėti didesniame žemėlapyje

Kaltinėnų kapinių koplyčiaŠilalės rajono Kaltinėnų miestelio medinė koplyčia, stūksanti vietos kapinėse, prie kelio  4101  BalsiaiKaltinėnaiKražiai.

XVIII a. statyta koplyčia yra valstybės saugomas regiono etnokultūrinis, architektūrinis ir sakralinis paminklas, 1992 m. įrašytas į LR kultūros vertybių registrą (unik. kodas 1626).[1]

Koplyčioje yra buvę seniausi vargonai Žemaitijoje.[2] Jos viduje kaupiamos iš sunykusių koplytėlių, koplytstulpių surinktos šventųjų skulptūrėlės. Šalia koplyčios yra šio krašto bajoro poeto Dionizo Poškos kapas su aukštos akmeninės piramidės paminklu.

Istorija

Koplyčios vaizdas nuo kapinių vartų

Koplyčia pastatyta parapijos kapinėse, kurios iki XIX a. pirmosios pusės vadintos Lakštinių kapinėmis. Taip vadinta ir pati koplyčia. Koplyčia pastatyta apie 1798 m. kun. Antano Januškevičiaus lėšomis ir iniciatyva, prisidėjus parapijiečiams.

1880-1887 m. koplyčioje vyko pamaldos, kai buvo atstatoma 1880 m. gaisre sudegusi Kaltinėnų bažnyčia.

Plačiausiai Kaltinėnų koplyčia minima 1800 ir 1821 m. bažnyčios inventoriuose, kuriuose nurodyti koplyčios išvaizda ir stovis, kad pastatas ir jo stogas apskritimo formos. Stogas buvo iš storlenčių, virš jo - dažytas bokštelis su kryžiumi, durys - trigubų vyrių, apmuštos lentelėmis, dažytos, su prancūziška vidaus spyna. Grindys ir lubos iš storlenčių. 1844 m. inventoriuose minima, kad stogas dengtas gontais. 1851 m. koplyčia sunykusi – sienų apkalimas ir grindys supuvę. 1865, 1902, 1907 m. bažnyčios inventoriuose koplyčia neminima. Tarpukario laikotarpiu žinių apie koplyčią nėra, tačiau manoma, kad ji buvo tvarkyta.

1983 m. pagal Šilalės rajono kultūros skyriaus užsakymą Paminklų konservavimo institutas atliko koplyčios tyrimus. Jų pagrindu 1990 m. buvo atlikta restauracija ir konservacija (projekto vyr. architektė A. Bučinskaitė). Restauracijos metu atlikti darbai: pakeista dalis sienų rastų, pakeistas išorinis apkalimas, naujai įrengtos grindys, pakeistas stogas, vietomis restauruoti pamatai, įstatyti nauji langai ir durys.

Architektūra

Koplyčia yra liaudies architektūros, aštuonkampio plano, su aštuonšlaičiu skiedrų dangos stogu, virš kurio iškilęs nesudėtingas aštuonkampis bokštelis su kryžiumi. Langų, durų angos – stačiakampės. Statinys suręstas iš medinių tašytų rąstų ant lauko akmenų mūro pamatų. Fasadų apdaila ir puošyba – medinių lentų vertikalaus apkalimo su juostelėmis ant sandūrų tipas. Priekyje – rombų raštu lentelėmis apkaltos ir didelėmis vinių galvutėmis puoštos vienvėrės durys ir stačiakampis langelis virš jų. Koplyčios vidų dengia plokščia medinė perdanga su sijomis iš apačios. Virš įėjimo – choras, priešais – pusapskričiu aptvertas dvitarpsnis altorius.

Savo formomis ji primena aštuonkampę Račkiškės koplyčią, kuri buvo perkelta iš Švenčionių rajono į Lietuvos liaudies buities muziejų reprezentuoti tradicinę sakralinę architektūrą.

Šaltiniai

  1. "Kaltinėnų mstl. kapinių koplyčia." Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registras. Nuoroda tikrinta 2014-12-04.
  2. [ Danguolė Želvytė. Žemaitijos miesteliai. Kaltinėnai (Žemaičių žemė, 2010/3)]


Commons-logo.svg.png Vikiteka: Kaltinėnų kapinių koplyčia – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius ir redaktorius – 102% (+4332-9=4323 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 0% (+0-89=-89 wiki spaudos ženklai).