Lietuvos žemdirbystės institutas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Lietuvos žemdirbystės institutas
LAMMC LOGO 2015 uz-pilnas.jpg
Lietuvos žemdirbystės institutas
Forma biudžetinė įstaiga
Įkurta 1956 m.
Vadovai Gintaras Brazauskas
Būstinė Akademija
Veikla Moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra, doktorantūros studijos
Adresas Instituto al. 1, LT-58344 Akademija, Kėdainių r.
Tinklalapis www.lammczi.lt
El. paštas lzi@lzi.lt
Telefonas (8 347) 37 271
Kodai įmonės kodas 302474007

Koordinatės:55°23′41″N 23°51′30″E / 55.39472°N 23.85833°E / 55.39472; 23.85833 Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institutas (LAMMC ŽI, angl. Institute of Agriculture, Lithuanian Research Centre for Agriculrure and Forestry) – mokslo tyrimų institutas, kurio veiklos tikslai, rūšys ir mokslinės veiklos kryptys orientuoti į Centro veiklos tikslus ir mokslinės veiklos kryptis. Pagrindiniai fundamentiniai, taikomieji tyrimai ir eksperimentinės plėtros darbai vykdomi dirvotyros, augalininkystės, žemdirbystės, agrochemijos, augalų apsaugos, bitininkystės, augalų genetikos, augalų selekcijos, biotechnologijos, agroekologijos ir kaimo plėtros srityse.

Organizacinė sandara ir valdymas

Instituto valdymo organai yra visuotinis mokslo darbuotojų susirinkimas, Instituto direktorius ir Instituto administracija. Institutui vadovauja, veikia jo vardu, jam atstovauja ir už jo veiklą atsako Instituto direktorius, kurį 5 metų kadencijai skiria Centro direktorius Centro mokslo tarybos pritarimu. Instituto direktoriaus pareigas gali užimti mokslo laipsnį turintis asmuo.

Struktūra

  • Administracija
  • Dirvožemio ir augalininkystės skyrius
  • Augalų mitybos ir agroekologijos skyrius
  • Augalų patologijos ir apsaugos skyrius
  • Javų selekcijos skyrius
  • Žolių selekcijos skyrius
  • Cheminių tyrimų laboratorija
  • Genetikos ir fiziologijos laboratorija
  • Bitininkystės sektorius
  • Bandymų skyrius
  • Ūkio skyrius
  • Leidybos ir informacijos grupė
  • Biblioteka
Mokslinių tyrimų kryptys:
  • Dirvožemio fizikinių, cheminių, biologinių savybių ir augalų mitybos procesų tyrimai, jų dėsningumų atskleidimas;
  • Augalų genetikos, biotechnologijos, fiziologijos, biochemijos ir selekcijos tyrimai, genetinių išteklių įvairovės išsaugojimas ir plėtra;
  • Kultūrinių augalų derliaus formavimosi ypatumų, agroekologijos ir regioninių žemdirbystės sistemų tyrimai.

www.lzi.lt

Istorija

Institutas

Lietuvos žemdirbystės institutas sujungus Žemdirbystės ir dirvožemio institutą Trakų Vokėje, Valstybinę selekcijos stotį Dotnuvoje ir Dotnuvos bandymų stotį. Žemdirbystės instituto sistemai buvo priskirtos ir kitos įvairiuose šalies rajonuose tuo metu veikusios bandymų stotys ir filialai: Vėžaičių filialas (įkurtas1967 m.), Vokės filialas (įkurtas 1956 m.),[Elmininkų bandymų stotis] (1941 m.), Joniškėlio (1927 m.), Kaltinėnų (1960 m.), Perlojos (1959 m.), Rumokų (1927 m.), Upytės bandymų stotis (1965 m.) ir Agrocheminių tyrimų centras 1992 m. Institutas buvo pavaldus Žemės ūkio ministerijai. 19561989 m. Lietuvos žemdirbystės mokslinio tyrimo institutas. 1972 m. institute įsteigtas Pašarinių kultūrų selekcijos centras (nuo 1996 m. Augalų selekcijos centras). 1991 m. institutui perduota Agrocheminių tyrimų stotis, įkurta 1950 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 1992 m. sausio 28 d. nutarimu Nr.59 patvirtino pirmąjį Lietuvos žemdirbystės instituto statutą, pagal kurį Lietuvos žemdirbystės institutas įgijo savarankiško valstybinio mokslo instituto statusą. 2003 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 669 Vyriausybė pratęsė šį statusą ir Lietuvos žemdirbystės institutas tapo valstybės mokslo institutu – biudžetine mokslo įstaiga, įsteigta Lietuvos ūkiui ir tarptautiniam bendradarbiavimui svarbiems ilgalaikiams tarptautinio lygio moksliniams tyrimams vykdyti. Pagrindinė instituto veikla yra moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra. LR Vyriausybės 2009 m. gruodžio 23 d. nutarimu Nr. 1798 pradėjo veiklą Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centras, kuris kuris pagal bendras tyrimų kryptis sujungė tris žemdirbiškos krypties mokslo institucijas: Lietuvos žemdirbystės institutą (dabar Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės institutas) Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutą (dabar Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Miškų institutas) Lietuvos miškų institutą (dabar Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institutas)

Vadovai

Mokslinė veikla

Pagrindinės veiklos kryptys

  • Dirvožemio fizikinės, chemijos, biologijos savybės ir augalų mitybos procesai
  • Augalų genetika, biotechnologija, fiziologija bei biochemija, selekcija, sėklininkystė, genetinių išteklių įvairovės apsauga ir plėtra
  • Kultūrinių augalų formavimosi ypatumai, agroekologijos ir regioninės žemdirbystės sistemos

Institutas rūpinasi mokslo žinių sklaida, ekspertine veikla, rengiami įv. norminiai dokumentai. Institute sukurta daugiau kaip 250 lauko augalų veislių, parengtos svarbiausių žemės ūkio augalų auginimo technologijos. Taip pat vykdoma knygų, periodinių leidinių leidyba ir kita leidybinė veikla; bibliotekų, archyvų, muziejų ir kita kultūrinė veikla.

Leidiniai

Institutas nuo 1989 m. leidžia tęstinį leidinį „Žemdirbystė=Agriculture“.

Šaltiniai

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto tinklalapis

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.
  • Vitas Povilaitis – autorius – 66% (+4298-0=4298 wiki spaudos ženklai).
  • Gintarė Naujokienė – autorius ir redaktorius – 37% (+2418-1325=1093 wiki spaudos ženklai).
  • Edvinas Giedrimas – redaktorius – 18% (+1199-135=1064 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 1% (+38-0=38 wiki spaudos ženklai).