Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas

Straipsnis iš Enciklopedijos Lietuvai ir Pasauliui (ELIP).
Jump to navigation Jump to search

Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas – enciklopedinis leidinys, išleistas 2 dalimis 1974 ir 1976 m. leidykloje „Mintis“. Žinyno rengėjai Zigmuntas Noreika ir Vincentas Stravinskas. Pagrindiniai žinyno tikslai – pateikti tuometinį administracinį-teritorinį suskirstymą ir pateikti kuo tikslesnes vietovardžių formas. Tai pirmasis Lietuvos gyvenviečių registras, kuriame pateikiami tiek geografiniai, tiek ir lingvistiniai visų to meto gyvenviečių (išskyrus miestų dalis) ypatumai.

Vietovardžių norminimą pateikė LTSR mokslų akademijos Lietuvių kalbos ir literatūros institutas. Šiam darbui vadovavo Aleksandras Vanagas.

I dalis[taisyti]

I dalis, išleista 1974 m. pagal administracinį-teritorinį suskirstymą:
  • Knyga
  • Puslapio pavyzdys (313 psl.)

Pirmojoje dalyje nurodomos visos LTSR gyvenvietės – miestai, miesto tipo gyvenvietės, miesteliai, kaimai, vienkiemiai, taip pat administraciniai vienetai – rajonai ir apylinkės (nurodant jų plotą, administracinius centrus, ūkio subjektus). Gyvenvietės nurodomos pagal administracinę priklausomybę, pateikiamas kirčiavimas ir atstumas iki administracinio centro.

Žinios pateikiamos remiantis LTSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo įsakais, žemės ūkio, automobilių transporto ir plentų ministerijų, rajonų komitetų ir geležinkelio apygardų duomenimis. Administracinis pavaldumas pateikiamas pagal 1972 m. spalio 1 d. būklę.

II dalis[taisyti]

II dalis, išleista 1976 m. pagal gyvenviečių abėcėlę:
  • Knyga
  • Puslapio pavyzdys (159 psl.)

Antrojoje dalyje pateikiamas abėcėlinis visų gyvenviečių sąrašas, pateikiant jų kirčiavimą ir administracinį pavaldumą (apylinkė ir rajonas, pagal 1976 m. liepos 1 d. būklę).

Žinyno pabaigoje pateikiama LTSR AT Prezidiumo įsakų išrašai dėl tam tikrų gyvenviečių sujungimo ar išbraukimo iš apskaitos duomenų, taip pat informacija apie administracinius-teritorinius pokyčius nuo 1959 m. vasario 1 d. iki 1976 m. liepos 1 d.

Pirmojoje dalyje pastebėtos vietovardžių rašymo korektūros klaidos ir kiti netikslumai ištaisyti antrojoje dalyje, tačiau pavienės klaidos vis tiek išliko.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai

Kitur naudojant ar cituojant šį straipsnį, būtina nurodyti jo sumanytojus, sudarytojus, rašytojus ir redaktorius.

Sudarytojai, rašytojai ir redaktoriai:
  • Vitas Povilaitis – autorius – 115% (+3030-0=3030 wiki spaudos ženklai).
  • KS – redaktorius – 10% (+264-660=-396 wiki spaudos ženklai).